Podrška dobijena na ponovljenim izborima pokazuje pravo stanje stvari, jer je narod u poslednjih 13 dana video ko je kakav, ocenila je predsednica Vlade Republike Srbije i potpredsednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke Ana Brnabić.
Brnabić je rekla da je u periodu između dva glasanja „svaka zver pokazala svoj trag, i đavo je odneo šalu“.
„Nekad je potrebno da ljudi vide kako se drugi ponašaju, i kako se mi ponašamo nakon izbora, da bi pokazali šta misle. Da bi odlučnije rekli ko treba da vodi Srbiju, i kuda Srbija treba da ide“, rekla je Brnabić.
Ocenila je da jučerašnji ubedljiviji rezultati nemaju veze sa svađama u opoziciji, te da su izbori u potpunosti imali veze samo sa Aleksandrom Vučićem, i da su građani pokazali da žele da Vučić i Srpska napredna stranka nastave da vode Srbiju.
Istakla je da se pokazalo da je Vučić bio u pravu kada je rekao da će se svi ujediniti protiv Srpske napredne stranke ako budu imali jedan jedini glas više.
Brnabić je rekla da ne zna da li će biti ponovnih izbora u Beogradu i da za to mora da se sačeka Vučićeva odluka.
„Najpersonalnije, volela bih da se ponove izbori u Beogradu, dodatno bi ljudi ozbiljnije pristupili izborima“, ocenila je Brnabić.
Kako je istakla, Srpska napredna stranka i sada bez ikakve sumnje ima većinu za vlast u Beogradu.
„Imali smo i pre ovih ponovljenih izbora, a tek sada imamo. Imamo jasnu većinu, od najmanje 60 odbornika“, smatra Brnabić.
Dodala je da se između dva kruga izbora pokazalo da u Beogradu postoje ljudi iz političkih opcija koje bi radije da sarađuju sa Srpskom naprednom strankom i Vučićem, nego sa radikalno levima ili desnima.
„Red je da sačekamo ponavljanje u četvrtak 21. aprila, pa da rešimo dilemu. Može se očekivati da se i tu nešto dodatno promeni u našu korist“, rekla je Brnabić.
Kako je rekla, nema odgovor na pitanje da li će Aleksandar Šapić biti gradonačelnik Grada Beograda.
Brnabić je rekla da će formiranje beogradske i republičke vlasti zavisiti od brzine pregovara sa koalicionim partnerima, i da trenutno nema odgovor na pitanje kada će biti formirana.
„Neću odgovoriti ko je prvi izbor Srpske napredne stranke za koaliciju na republičkom nivou. Računamo na dalju saradnju sa Savezom vojvođanskih Mađara“, rekla je Brnabić i dodala da nije pitanje za nju da li Ivica Dačić ima šanse da bude premijer.
Brnabić je istakla da funkcije nisu toliko važne već je važna stabilnost koju Srbiji donosi Vučić, i da u koaliciji treba da budu ljudi koji veruju i dele viziju Srbije do 2026. godine.
Rekla je da će Vučić i organi Srpske napredne stranke odlučiti da li će koncept biti koalicija sa širom ili užom podrškom u Narodnoj Skupštini Republike Srbije.
Brnabić je rekla da susret Đilas – Vučić vidi kao susret lidera jedne parlamentarne stranke koji je zamolio da se sretne sa predsednikom države.
„Koliko poznajem Aleksandra Vučića, on bi razgovarao i sa predstavnicima drugih opozicionih stranaka, da su tražili susret“, rekla je Brnabić i dodala da Vučić pokušava da pomiri aktere unutar Srbije u ovim kriznim vremenima.
Istakla je da pozicija Srpske napredne stranke treba da bude drugačija u odnosu na Vučića, te da stranka treba da bude aktivnija, da se bavi politikom, i odgovara na napade političkih protivnika i na Srpsku naprednu stranku i na Vučića.
„Aleksandar Vučić je prerastao Srpsku naprednu stranku. On je na političkom Olimpu. Srpska napredna stranka ne treba da ima pomirljiv ton. Treba da bude hrabra, proaktivnija. Ne treba da bude pomirljiva, treba jače da se bori. Da Srpska napredna stranka od Vučića preuzme političku pamet, ali da se bori u političkoj areni“, rekla je Brnabić.
Navela je da ta odbrana treba da bude i od „dimnih bombi“ i ocena da je Vučić izdajnik, što se čulo na protestu u petak ispred Predsedništva Republike Srbije, i to u jedinoj zemlji u Evropi koja nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji.
Ocenila je kao pogrešnu poruku to što se Prištini šalje oružje, i to pošto je Aljbin Kurti uskratio osnovno ljudsko pravo – pravo glasa Srbima, i izrazila je zabrinutost.
„To mnogo destabilizuje čitav region Zapadnog Balkana. Treba o tome pričati otvoreno“, rekla je Brnabić.
Kao brutalnu laž ocenila je izjavu predsednika Vlade Crne Gore Zdravka Krivokapića da je Vučić tu zemlju ucenjivao isporukom hrane.
Podsetila je da je u vreme pandemije Srbija davala i vakcine, i kiseonik, te pšenicu, brašno i hranu, kad niko drugi na zemlje regiona nije mislio.
„Srpska napredna stranka mora da reaguje odlučnije u tim stvarima, jer moramo da sačuvamo Srbe gde god živeli. To su naše vrednosti“, rekla je Brnabić.
(Tanjug/Tv Prva)

Mrs bre olosu pederski!