O životu i smrti često odlučuju sekunde. Ljudi koji rade u Operativno komunikacionom centru, koji djeluje pod direktoratom Ministarstva unutrašnjih poslova, svakodnevno primaju pozive koji zahtijevaju brzu reakciju, koncentraciju i ažurnost.

U nekim situacijama su sekunde bitne koje odlučuju između života i smrti.

Zbog činjenice da se nse ekipa portala BORBA odlučila da posjeti ovaj centar da bi našim čitaocima približili kako izgleda dan u Operativno komunikacionom centru.

Šta je OKC112?

Operativno komunikacioni centar (OKC112) uveden je 1991. kada je Evropska Komisija ukazala na potrebu postojanja jedinstvenog broja za hitne slučajeve. U Crnoj Gori je uveden 2007. godine, ali ipak paralelno sa tim i dalje djeluju direktni pozivni brojevi za sve službe.

Ovoj službi se građani obraćaju prilikom vanrednih situacija, kao što su udesi, požari, zdravstveni problemi isl. ali ponekad i neke krupnije stvari koje se tiču anonimnih dojava za transport narkotika.

Služba koja prima pozive građana Crne Gore je aktivna 24 sata 365 dana u godini, i ljudi koji ovdje rade su neumorni u svom poslu da za samo nekoliko sekundi pošalju pomoć koja je građanima potrebna.

 

Načelnik Operativno komunikacionog centra Danilo Miljević kazao je za BORBU da se podiže svijest u narodu o važnosti ovog broja i centra i objasnio kako on funkcioniše.

„Imamo 3 centra. Centar u Bijelom Polju koji pokriva sjevernu regiju, centar u Baru koji pokriva južnu regiju i centar u Podgorici. Sve je u jednom jedinstvenom sistemu. Vi ako zovete iz Bijelog Polja ne mora da znači da će vam se javiti centar u Bijelom Polju, ako su operateri zauzeti, može vam se javiti operater iz Podgorice ili Bara, ali ćete dobiti pomoć, naravno, u opštini gdje se nalazite.“

Ovom centru se obraćaju i za spašavanje u slučaju pada vazduhoplova, obavještenja od hidrometeorološkog zavoda isl..

„Širok je dijapazon rada ovog centra. Aktivnosti su svakodnevne. Nikad ne znate kada će biti najviše aktivnosti/poziva. Centri su takođe zamjenljivi. Ako jedan padne, pozivi se prebacuju na drugi.“

 

Danilo Miljević, načelnik OKC-a (Foto: Dragan Nikolić)

 

Miljević naglašava da su u prvim godinama rada imali oko 100 000 poziva na godišnjem nivou, a danas već  preko 200 000.

Pojašnjavajući ostale aktivnosti ovog centra, Miljević nam je kazao da su oni, pored poziva, kontakt centar države sa evroatlantskim centrom za vanredne situacije NATOa i sa evrospkim centrom za vanredne situacije preko mehanizma EU.

„Mi smo kontakt centar države sa Briselom po pitanju EU i za NATO za vanredne situacije. Sve što tražimo kao pomoć i što dobijamo pomoć ide preko ovog centra. Sad je aktuelna kovid situacija sa vakcinama. Sve vakcine koje su došle idu preko ovog centra.“

Miljević naglašava je dobra stvar što u ovom centru rade ljudi koji poznaju strane jezike, što je ujedno i preduslov za dobijanje za posla u OKC-u.

„Jedna od odrednica da bi neko radio u centru je visok nivo znanja engleskog jezika i visok nivo znanja rada na računaru jer aplikacija to zahtijeva. Imamo službenike koji govore i albanski i italijanski i ruski jezik tako da na tim jezicima možemo komunicirati.“

 

Kako sve izgleda

U razgovoru sa radnicima kazali su nam da kada centar primi poziv, automatski dobijaju okvirnu lokaciju odakle je taj poziv i došao. Što se gradova tiče, to je jako precizno, dok je iz ruralnih područja, zbog raštrkanosti mreže, neprecizan.

(Foto: Dragan Nikolić)

 

„Trenutno radimo na uvođenju automatskog mobilnog lociranja sa Google-om. Crna Gora je potpisala sve ugovore, ostaje samo da se obezbijede sredstva da se taj servis stavi u funkciju. To je značajno zbog akcija traganja i spašavanja u planinama. Trenutno radimo lociranje na baznom nivou, tj mobilni operateri šalju lokaciju odakle dolazi poziv a to je u nekim slučajevima vrlo širok pojam. U ruralnim prostorima, stanice su raštrkane i možete dobiti i raspon od 30km. Tim servisom bi dobili lokaciju od 8-10 metara.“ kazao je načelnik direkcije za naš portal.

U centru su naglasili da je prosječno vrijeme od primanja poziva do slanja pomoći 5 sekundi. U Evropskoj Uniji je 16 sekundi, što samo govori u prilog tome da ovaj centar fenomenalno radi svoj posao.

Na pitanje novinara koje službe dobijaju najviše poziva preko njih, naglasili su da je to policija, i da su najčešće u pitanju udesi, sitne krađe, ali i da ima većih slučajeva gdje je potrebna asistencija više službi, za šta ovaj centar i postoji.

„Ovaj broj je značajan upravo zbog ovih većih nesreća, moj kolega je imao poziv gdje je kod Danilovgrada gorio hangar, i tim jednim pozivom je obaviještena i vatrogasna i policija koja u slučaju požara izlazi da vrši uviđaj, i jednim pozivom su alarmirane sve službe.“

Zaposlena nam je takođe rekla da pored ovih dobijaju i ozbiljne dojave.

„Ja sam npr., kad sam počela da radim, imala anonimnu dojavu za veću količinu droge, 100 kilograma su u pitanju. A opet bude i ovih servisnih informacija, građane npr. zanima da li je zatvorena neka ulica zbog protesta.“

Foto: Dragan Nikolić

Zbog čega ljudi najviše zovu?

Na pitanje novinara zbog čega građani najviše i zovu odgovoreno nam je da je to zbog udesa, sitne krađe, nasilja i tome slično. Stranci npr. zovu zbog pomoći na planini, prijavljuju sitne krađe, pokušaj dodatne naplate od strane taksista, i tome slično. Naglašavaju da to nikom ne može proći i ukoliko dobiju jedan takav poziv, ekspresno, kao i za sve, šalju informacije nadležnim službama kako bi oni pružili adekvatnu pomoć.

Isto tako, naglašeno je da se svi pozivi snimaju, čime službenici dobijaju pravnu zaštitu u slučaju.

Oni su podsjetili na situaciju kada se Poljak izgubio u šumi iznad Bara i kad je optužio službenike centra da su mu oni govorili da zapali baklju, što je rezultiralo velikim požarom iznad Bara. U sudskom procesu je pušten taj snimak gdje se jasno čuje kako službenici ipak govore da ne pali baklju, već da će ga spasioci naći.

Postoje, navode, razni pozivi a na svaki su u obavezi da ekspresno odgovore. U nekim situacijama ova služba odlučuje između života i smrti, a definitivno nisu dovoljno zastupljeni u javnom prostoru.

U ime redakcije BORBA, želimo da im se zahvalimo na svemu što rade.

 

Tagovi