Prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali razgovarao je sa delegacijom Republike San Marino o mogućem učešću te zemlje na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu. Kako je istakao, do sada je učešće potvrdilo 142 zemlje i međunarodne organizacije.

Prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali sastao se u Vladi Srbije sa ministrom turizma Republike San Marino Federikom Pedinijem Amatijem. Sastanku je prisustvovala i ministarka unutrašnje i spoljne trgovine, ujedno i komesar Specijalizovane izložbe Ekspo 2027 Beograd, Jagoda Lazarević.

U delegaciji San Marina bili su i direktor turizma Filipo Frančini, specijalni sekretar Alan Gasperoni, kao i generalni sekretar Međunarodnog biroa za izložbe (BIE) Dimitri Kerkentzes. Tokom razgovora predstavljeni su planovi za organizaciju Ekspa 2027, kao i mogućnosti da se San Marino predstavi međunarodnoj publici tokom manifestacije koja će naredne godine biti održana u Beogradu.

Mali: Cijeli svijet će biti u Beogradu

Ministar Mali izjavio je da Srbija gradi potpuno novi gradski kompleks za potrebe Ekspa i naglasio da je do sada učešće potvrdilo 142 zemlje i međunarodne organizacije.

„Gradimo potpuno novi grad u Beogradu za potrebe Ekspa. Cijeli svijet će biti ovdje sljedeće godine i u ovom trenutku imamo potvrdu 142 zemlje i međunarodne organizacije učesnice. Ovo je sjajna šansa za nas, ali i za vašu zemlju da se predstavite. Nadam se da svijet sljedeće godine više neće pričati o ratovima, već o napretku“, rekao je Mali.

On je dodao da je Ekspo ponovo organizovan u Evropi i ocijenio da je to posebno značajno za evropske države koje žele da predstave svoje potencijale. Mali je pozvao delegaciju San Marina da tokom boravka u Beogradu obiđe gradilište budućeg kompleksa Ekspo 2027, kako prenosi Alo.

Iskustvo San Marina i očekivanja od Ekspa

Poseban dio razgovora bio je posvećen iskustvu San Marina na međunarodnim izložbama koje se održavaju pod okriljem Međunarodnog biroa za izložbe (BIE). Istaknuto je da ova država učestvuje na svjetskim i specijalizovanim izložbama još od Svjetske izložbe u Parizu 1878. godine. San Marino je učestvovao i na Ekspu 2025 u Osaki, Ekspu 2020 u Dubaiju, gdje je predstavio koncept „bio-države“, kao i na Ekspu 2015 u Milanu, na kojem je promovisao svoje kulturno nasljeđe, tradicionalno zanatstvo i gastronomiju.

Sagovornici su ocijenili da međunarodne izložbe predstavljaju važnu priliku za razvoj međunarodne saradnje, predstavljanje nacionalnih potencijala i promociju održivog razvoja. Mali je poručio da je Srbija u potpunosti posvećena organizaciji Ekspa i izrazio očekivanje da će San Marino prihvatiti poziv za učešće. Ministar turizma San Marina Federiko Pedini Amati ocijenio je da je dobijanje organizacije Ekspa veliko priznanje za Srbiju i izrazio uvjerenje da će njegova zemlja prihvatiti poziv za učešće na manifestaciji.

Svaka nova potvrda učešća dodatno povećava međunarodni značaj Ekspa 2027. Organizatori očekuju da će manifestacija privući veliki broj država, kompanija i posjetilaca iz cijelog svijeta, što bi moglo da doprinese razvoju turizma, investicija i međunarodne saradnje. Specijalizovana izložba Ekspo 2027 biće prvi Ekspo održan na Zapadnom Balkanu. Srbija očekuje milione posjetilaca i značajne infrastrukturne investicije, dok organizatori ovu manifestaciju predstavljaju kao jednu od najvećih razvojnih prilika u novijoj istoriji zemlje.

Tagovi