Ben spasio Zvezdu u Novom Sadu: Minimalac za tri boda

0

Crveno-beli teškom mukom slomili odlični sastav Branka Žigića – 1:0

Svaki evropski meč sa sobom nosi posledice na fizičkom planu, ali se nije očekivalo da će Crvena zvezda posle utakmice sa šampionom Gibraltara ovako energetski potonuti. Ekipa Dejana Stankovića protiv Proletera u Novom Sadu nije imala dovoljno žara u igri, nije bilo prepoznatljivog pritiska na gol protivnika, niti velikog broja izglednih šansi, što je umnogome bila i zasluga odlične organizacije igre sastava Branka Žigića. Crvena zvezda je na Karađorđe došla kao veliki favorit, ali to nije uspela u potpunosti da potvrdi što je rezultiralo umalo rezultiralo prvim remijem u novoj sezoni. Ipak, to je sprečio izuzetno raspucani Mohamed el Fardu Ben, koji je efektnim pogotkom iz slobodnog udarca u 76. minutu sprečio iznenađenje na Karađorđu – 1:0 (0:0)

Srpski šampion je odigrao najlošije prvo poluvreme od početka sezone. Ne pamti se kada crveno-beli za 45 minuta igre nisu imali udarac u okvir gola (tri van okvira) što dovoljno govori o tome kako su izgledali gosti u prvom delu utakmice. Dejan Stanković je na poluvremenu ostavio svoje glavne adute Aleksandra Kataija, Milana Rodića i Mirka Ivanića u svlačionici, pa je uvođenjem Marka Gobeljića, Gelora Kange, Tomanea pokušao u potpunosti da prodrma ekipu. U tome je dodatno uspeo i ubacivanjem Željka Gavrića u igru umesto neubedljivog Spiridonovića.

Zvezda je zaigrala agilnije, Spridonović je nekoliko minuta pre izlaska sa terena promašio zicer, a ubrzo se oprobao i Veljko Nikolić, međutim, Žigićev tim je ponovo uspostavio ravnotežu. Domaćin u tim trenucima kao da je osetio da može i da napadne neubedljive goste, pa su igrači Proletera u par navrata i izlazili visoko pred gol Milana Borjana. Ali, sve se promenilo u 76. minutu, kada je na ivici kaznenog prostora oboren Portugalac Tomane, a izuzet precizan bio El Fardu Ben.

U Zvezdinoj igri je u ogromnoj meri bio vidljiv izostanak dominantnog Sekua Sanoga, koji nije ni bio u protokolu za ovaj meč, već je štedeo snagu za meč u Tirani. Bez njega i Kange u timu Zvezda nije imala dovoljan protok lopte kroz sredinu, izostala su prava dodavanja za Bena, pa je praktično sve u navali u prvom poluvremeno zavisilo od Kataija i Ivanića, koji nisu bili dovoljno raspoloženi za igru.

Ulaskom Kange se mnogo toga promenilo po pitanju odlučnosti u Zvezdinoj igri. Crveno-beli su dobili na pas igri i konačno počeli da prete šutevima sa distance. Ali, ni to nije bilo previše ubedljivo, pa je odluka morala da padne iz prekida zahvaljujući raspucanom Benu. Ipak, u drugom poluvremenu su crveno-beli uspeli šest puta da pogode okvir gola protivnika, dok domaćin to nije uspeo nijednom da učini, što dovoljno govori o promeni dešavanja na terenu.

Proleter je jasno stavio do znaja zbog čega u prva četiri kola nije doživeo poraz. Nakon ulaska Jovana Ilića umesto povređenog Branislava Jovanovića u 19. minutu Branko Žigić je u postavi imao čak petoricu igrača ispod 21 godine. Ipak, to se nije videlo na terenu. Domaćin je posle početne krize uspeo da uspostavi ravnotežu na terenu i osujeti svaki pokušaj domaćina da ugrozi gol Nikole Petrića. Ali, u drugom poluvremenu je prevagu ipak napravio višak kvaliteta u gostujućim redovima, pa je Proleteru u poslednjih dvadesetak minuta ponestalo snage u rovovskoj borbi sa srpskim šampionom.

Crvena zvezda će biti veliki favorit i u Tirani (utorak, 20.00), ali će Dejan Stanković morati da pronađe energetske rezerve u svom timu, kako bi se izbegla bilo kakva nepredviđena okolnost na Er Albanija stadionu.