Atletiko detronizovao velikog rivala: Kunde pogurao Barsu protiv trećeligaša

0

Samo sedam dana nakon polufinala Superkupa u Rijadu, fudbaleri Reala i Atletiko Madrida priredili su novi spektakl ljubiteljima fudbala. Za razliku od duela u Saudijskoj Arabiji, 11 minuta poslije ponoći po srednjoevropskom vremenu radovali su se crveno-bijeli. Atletiko je u osmini finala Kupa kralja savladao zakletog neprijatelja sa 4:2 nakon produžetaka. Meč na Metropolitanu je nakon 90 minuta završen rezultatom 2:2 (1:1).

Jorgandžije su povele u 39. minutu, kada je nakon centaršuta štoper Blankosa, Antonio Ridiger pokušao da izbije loptu glavom, ali je ona pala u peterac, gdje je Samuel Lino uklizao i upakovao je u mrežu.

Golman Kolčonerosa, Jan Oblak, kao prethodno u Superkupu, nije imao sreće ni u večerašnjem meču sa najvećim rivalom, pošto je u prvom minutu nadoknade prvog poluvremena, poslije centaršuta Luke Modrića izletio na peterac i u pravom neredu zatresao sopstvenu mrežu – 1:1.

Izvukao je Slovenac deblji kraj iz gužve u svom šesnaestercu, ali šta tek ona reći za karambol iz 57. minuta? Antoan Grizman je centrirao, lopta zakačila Eduarda Kamavingu, promijenila smjer, pa se od golmana Andrija Lunjina odbila do Ridigera, a od njemačkog defanzivca pala pod noge Alvaru Morati, kome nije bilo teško da ponovo dovede tim Dijega Simeonea do prednosti.

Bio je to šesti gol u 11 mečeva Morate protiv matičnog kluba i odlična osveta, pošto tokom karijere ni jednom timu nije dao više golova, osim Sevilji (takođe šest) ali iz 14 utakmica.

Tridesettrogodišnji napadač Reala, Hoselu, ušao je u igru u 80. minutu, a samo dva minuta kasnije izjednačio je rezultat. Bila je to odlična akcija Kraljeva. Vinisijus Žunior je proigrao Džuda Belingema na lijevoj strani šesnaesterca, Englez poslao loptu po paraleli u srce peterca, a iskusni Hoselu glavom izjednačio na 2:2.

Proključao je Metropolitano u tom momentu zbog gesta Vinsijusa ka domaćim navijačima, a imao je što Brazilcu i sudijama da prigovori i temperamentni trener Rohiblankosa, Dijego Simeone.

Interesantno da je od dolaska Argentinca na klupu crveno-bijelih čak osam Madrilenja otišlo u produžetke a 13 međusobnih duela u ligi završeno neriješeno, dok je u 22 meča prije dolaska Čola na tadašnji “Visente Kalderon”, kasnije Metropolitano samo jedan otipšao u ekstra tajm i to duel iz finala Kupa kralja 1975. godine.

Delirijum na stadionu Atletika, ali zbog radosti uslijedio je i u 10. minutu prvog produžetka, nakon minijature Grizmana. Najbolji strijelac u istoriji Jorgandžija se stuštio po desnoj strani, zatim i gol-aut liniji do peterca rivala, Lunjin se spustio da zatvori bliži ugao, a Francuz poslao raketu iznad glave Ukrajinca za 3:2.

Crnogorski štoper Stefan Savić je meč počeo sa klupe, da bi ga Čolo poslao u igru u 116. minutu kada se bedem Kolčonerosa povijao pred naletima Kraljeva.

Atletiko je čekao šansu iz kontre i dočekao u 119. minutu, kada je Memfis Depaj nesebično uposlio Rodriga Rikelmea, a ovaj rutinski pogodio za konačnih 4:2.

Real je izgubio šansu da brani trofej, a eliminsan je prvi put u osmini finala Kupa kralja još od 2015. godine, kada je uspješniji bio Kadiz.

Fudbaleri Barselone opravdali su ulogu favorita u osmini finala Kupa kralja protiv Unionistasa, iako je trećeligaš prvi poveo – 1:3 (1:1).

Domaći su poveli efektnim golom Alvara Gomeza u 31. minutu.

Katalonci su izjednačili u samom finišu prvog poluvremena pogotkom Ferana Toresa. Bio je to peti gol napadača Barse u poslednjih pet gostujućih utakmica, što je isti broj golova koji je postigao u gostima na 23 utakmice prije toga.

Trener Blaugrane Ćavi je brzo uvidio da je vrag odnio šalu, pa je u 61. minutu na teren poslao prvotimce Roberta Levandovskog, Ilkaja Gundogana i Pedrija što se vrlo brzo odrazilo na rezultat.

Prva figura meča je ipak bio Žil Kunde. Francuski štoper je prvo u 69. minutu preciznim udarcem sa velike udaljenosti donio Kataloncima preokret, a četiri minuta kasnije asistirao još jednom odbrambenom igraču Alehandru Baldeu za konačnih 1:3.

Kundeu je trebalo 197 utakmica od dolaska u Španiju da upiše gol i asistenciju u jednom meču, kao i da pogodi mrežu rivala van šasnaesterca.