Rezultata popisa stanovništva boje se kreatori crnogorskog ideološkog projekta i strukture bivšeg antisrpskog režima, ali nije jasno zašto Vlada Crne Gore ne želi slobodno izjašnjavanje građana o identitetskim pitanjima. To je između ostalog u intervjuu za IN4S kazao prof. dr Budimir Aleksić.

On se osvrnuo i na „patriotske“ orgnizacije koje sebe nazivaju „komitima“ pojašnjavajuću ko su zapravo bili komiti kroz istoriju.

“ Lažni komiti su uzurpirali slavno ime boraca za oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda. Dakle, to nisu nikakvi komiti nego savremene crnogorske ustaše čija politika i ideologija nije ništa drugo do prepisani program Ante Pavelića, čak radikalniji u nekim aspektima“, kazao je Aleksić.

U medijima se spekuliše da bi se popis stanovništva mogao odložiti za sledeću godinu. Ukoliko se takve tvrdnje obestine, kako komentarišete to i ko se najviše boji rezultata popisa?

Kada je riječ o popisu koji treba da se održi ove godine, kako to zakon nalaže, činjenice su sledeće: Monstat je pripremio nacrt zakona i proslijedio ga Vladi na usvajanje, sa predlogom da Vlada taj tekst usvoji u drugom kvartalu ove godine i da ga proslijedi Skupštini na izglasavanje. Vlada je, međutim, taj predlog zakona odbila, odlučivši da se tim pitanjem pozabavi tek u četvrtom kvartalu tekuće godine, što znači da taj zakon neće moći da se primijeni u ovoj godini, pa prema tome neće ni popisa biti u ovoj godini. Ali, to nije suština problema; suština je u tome što su naredne godine izbori u 12 opština, a po preporukama i standardima EU rezultati popisa održanog u vrijeme lokalnih izbora ne mogu se prihvatiti kao relevantni. Iz ove činjenice proizilazi sledeći problem: 2023. godine popisi će biti vršeni samo iz registara, a ne putem obilaska građana (tako predviđaju međunarodni standardi), što znači da iz registara nećemo moći doći do saznanja o nacionalnoj, vjerskoj i jezičkoj pripadnosti građana. Ovdje se postavlja pitanje: ili Vlada ovo ne zna, ili namjerno želi da izbjegne tradicionalni popis na kome bi se građani Crne Gore prvi put slobodno izjasnili o svojoj nacionalnoj, vjerskoj i jezičkoj pripadnosti. Jasno je da se rezultata popisa boje kreatori crnogorskog ideološkog projekta i strukture bivšeg antisrpskog režima, ali nije jasno zašto Vlada ne želi slobodno izjašnjavanje građana o identitetskim pitanjima.

Kakva su Vaša očekivanja kada je u pitanju popis u odnosu na onaj prije deset godina u dijelu koji se tiče nacionalnosti, jezika, i vjeroispovijesti?

Poslednji popis stanovništva u Crnoj Gori održan 2013. je bio falsifikovan i njegovi rezultati su bili jasno projektovani. Konkretno: broj Srba i broj govornika srpskog jezika je značajno smanjen u odnosu na stvarno stanje, i o tome postoje neoborivi dokazi. Imajući to u vidu, jasno je da bi slobodno izjašnjavanje građana o identitetskim pitanjima pokazalo da je procenat Srba i govornika srpskog jezika znatno veći nego što to zvanični, falsifikovani rezultati iz 2013. pokazuju. Zbog toga je tolika uznemirenost protagonista asimilacije Srba iz reda bivšeg režima. Oni ne mogu da prihvate činjenicu da građani treba da se o svemu slobodno izjašnjavaju.

Više puta ste ukazivali da je bivši režim godinama vršio asimilaciju nad srpskim narodom u Crnoj Gori. Da li smatrate da će ta praksa biti konačno prekinuta?

Nadam se da hoće; vjerujem da je kod svih političkih subjekata koji čine parlamentarnu većinu sazrela svijest da Crna Gora može opstati samo kao zajednica ravnopravnih naroda i ravnopravnih građana. Crna Gora treba da bude zemlja jednakih šansi za sve njene građane, i nadam se da više nikad neće biti nekim svojim građanima i narodima majka, a nekima maćeha. Više puta sam govorio, a ponoviću i sada: Srbi u Crnoj Gori prihvataju i uvažavaju Crnu Goru kao svoju državu u istoj onoj mjeri u kojoj ona njih prihvata i uvažava kao svoje građane.

Poslednjih mjeseci u Crnoj Gori su se pojavile „patriotske“ organizacije koje sebe nazivaju „komitama“. Ko su, zapravo kroz istoriju bili komiti?

Apsolutno je jasno da ,,patriotske“ organizacije koje danas sebe nazivaju komitama nemaju nikakve veze sa crnogorskim komitama iz vremena Prvog svjetskog rata. Komitski pokret je igrao veoma važnu ulogu u realizaciji ujedinjenja Crne Gore i Srbije 1918. Naime, od samog svog formiranja 1916. godine, taj pokret se odlučno zalagao za ujedinjenje Crne Gore i Srbije pod dinastijom Karađorđevića. To se najbolje vidi iz rezolucije koju su komiti usvojili na svom zboru u Dobrilovini 10. jula 1918. a gdje se to eksplicitno navodi. Rezoluciju je pisao čuveni komita Radojica Nikčević, a ona je usvojena i na drugom velikom komitskom zboru održanom 20. jula 1918. na planini Štitovu, uz prisustvo 386 komitskih prvaka. O tome je podrobno pisao veliki naš istoričar Novica Rakočević, kao i mnogi drugi istoričari i publicisti. Prema tome današnji lažni komiti su uzurpirali slavno ime boraca za oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda. Dakle, to nisu nikakvi komiti nego savremene crnogorske ustaše čija politika i ideologija nije ništa drugo do prepisani program Ante Pavelića, čak radikalniji u nekim aspektima.

Kako ste zadovoljni radom nove Vlade i na čemu joj najviše zamjerate?

Jedno je jasno i očigledno: Vlada Crne Gore je premalo uradila na demontaži bivšeg kriminalnog režima i njegovih struktura. I dan danas najveći broj mjesta u strukturama vlasti zauzimaju ljudi iz reda bivšeg režima. Oni se baškare po Vladi i zauzimaju visoke položaje u ministarstvima, agencijama i direktoratima. Vladi zamjeram na neispunjenim obećanjima: politički subjekti koji konstituišu vlast su u predizbornoj kampanji obećali da će zaustaviti diskriminaciju Srba; međutim, svi vidimo da se ta praksa nastavlja, i da je Vlada malo uradila na sprovođenju politike srazmjerne nacionalne zastupljenosti u organima državne uprave. Osim toga, građanima je obećan ekonomski preporod i sprovođenje pravde, ali nova vlast ništa nije uradila da kriminalce koji su poharali ovu zemlju i enormno se obogatili dovede k poznaniju prava. Na čelnim mjestima u pravosuđu i policiji i dalje su ljudi koji su bili oslonac i udarna pesnica bivšeg kriminalnog režima. Moglo bi se, naravno, puno govoriti o ovom problemu, ali, evo, da u najkraćem naznačimo ono što tišti građane koji su 30 godina čekali slobodu i pravdu.

Tagovi