Za petnaestak dana počeće proizvodnja domaćeg drona „Pegaz“, najavljeno je danas iz Ministarstva odbrane.
Kako je istaknuto, budućnost odbrambene industrije čine dronovi, bespilotne letjelice, besposadna vozila, roboti i vještačka inteligencija, pa u tom smislu srpska vojska neće zaostajati za bilo kim u svijetu.
Prvi primjerci domaće bespilotne letjelice „pegaz“ biće uvedeni u naoružanje do kraja ove godine. Oznake Vojske Srbije u prvom krugu, prema planovima, trebalo bi da ponesu tri daljinski vođena aparata, zajedno sa jednom zemaljskom stanicom.
Završetak projekta „Pegaz“, višegodišnjeg poduhvata domaćih inženjera, teško bi bio moguć bez pomoći Kine. Istim ugovorom kojim je Srbija kupila kineske dronove CH-92 dogovorena je i tehnološka pomoć u završetku srpskog „pegaza“. Kinezi, koji već godinama uspješno proizvode bespilotne letjelice, priskočili su oko linka, optoelektronike, autopilota i softvera. Naši dronovi isprva će biti naoružani kineskim raketama, a kasnije domaćim naoružanjem.
Ličiće na dron CH-92
Sastavni dio „kompleta“ bespilotnih letjelica „pegaz“ je i zemaljska stanica, koja je zahvaljujući kineskim komponentama posle dužeg vremena kompletirana. Ovaj dio opreme razvijaju Vojnotehnički institut i Institut „Mihajlo Pupin“, ali stanica bi teško zaživjela bez kineske tehnologije.
Po okončanju razvoja, „pegaz“ će biti veoma sličan dronu CH-92, opremljen gotovo identičnom uređajima, s tim što će zbog manjih dimenzija moći da nosi nešto manji komplet naoružanja.
(Novosti online)
