Nakon što je patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije juče i prekjuče uputio poruke građanima Crne Gore da je Podgorica duhovno rodno mjesto svakog Srbina gdje god se nalazio i da su svi okupljeni u Hramu ponosni na svoje srpsko porijeklo, srpski jezik i na Srpsku pravoslavnu crkvu, uslijedila je salva napada na poglavara najveće vjerske zajednice u Crnoj Gori da se uključio u popisnu kampanju.

Tako su, očekivano, Demokratska partija socijalista kao i njihove šlep partije dale narativ da se patrijarh Porfirije umiješao u popisnu kampanju, iako još uvijek nisu sigurni da li je patrijarh prekršio neki zakon, ali im ta činjenica ne smeta da mu upućuju i kritike.

Prvi se tako oglasio poslanik DPS-a na društvenoj mreži „X“ i kazao da poruke koje patrijarh šalje tokom boravka jasno ukazuju da je doputovao kao emisar predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. 

“Poruke koje patrijarh Porfirije šalje tokom boravka u Crnoj Gori, jasno ukazuju da je doputovao kao emisar Aleksandara Vučića u pretpopisnoj kampanji u našoj državi, i da je vjerski čin osvećenja hrama u Podgorici, zloupotrijebljen da se vjerni narod nacionalno indoktrinira”, napisao je Nikolić na Twitteru.

Nikolić međutim zaboravlja da se i još jedan vjerski poglavar, ako se uopšte tako može nazvati, „umiješao“ u izborni proces, a na šta Nikolić nije reagovao. Naime, tzv. poglavar još takozvanije Crnogorske pravoslavne crkve prije samo nekoliko dana je pozvao građane Crne Gore da se na popisu što više izjasne kao Crnogorci kao i da se upišu kao vjernici tzv. Crnogorske pravoslavne crkve. Nikolić na ovo, interesantno, nije reagovao, vjerovatno zbog političke bliskosti ove dvije organizacije.

Salvi napada na patrijarha Porfirija su se, međutim, jutros priključio i koncer Željka Ivanovića, „Vijesti“, koji su i ranije bili poznati po napadima na vjerske poglavare najveće vjerske zajednice u Crnoj Gori Srpske pravoslavne crkve. Tako je u ovom „nezavisnom“ dnevnom listu izašao tekst koji u negativnom kontekstu implicira da se patrijarh umiješao u popisnu kampanju.

Foto: Vijesti

 

Ovaj list je naime, zajedno sa svojim sagovornicima želio da iskritikuje patrijarhove poruke na koje kao poglavar najveće vjerske zajednice u Crnoj Gori ima apsolutno pravo da pošalje.

„Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije uključio se u političku kampanju pred predstojeći popis, s ciljem da se što više građana Crne Gore izjasne kao Srbi, što predstavlja direktno miješanje u društveno-politička dešavanja, kršenje ustavnog principa sekularnosti i podsticanje podjela među pravoslavnim življem“, ocijenili su sagovornici ovog medija.

Svemu ovome se priključio i građanski pokret URA uprkos jučerašnjem susretu premijera u tehničkom mandatu i lidera ovog pokreta Dritana Abazovića koji je zajedno sa patrijarhom položio kamen temeljac za pravoslavnu gimnaziju „Sveti Sava“ u podgoričkom naselju Stari Aerodrom. Kritike na račun patrijarha je uputio ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić koji je kazao da izjave vjerskih i partijskih lidera predstavljaju zloupotrebu i ponižavanje građana.

„Sugestije koje dolaze sa najvećih vjerskih i partijskih instanci pokazuju potcjenjivački odnos prema građanima Crne Gore i vjerujem da će se negativno odraziti samo na one koji ih upućuju. Građani su naročito u poslednjih par godina povratili sopstveni suverenitet i slobodu izjašnjavanja stoga sam siguran da neće dopustiti da im to bilo ko oduzme“, napisao je Adžić na svom Facebook profilu.

Foto: Facebook

 

Napadima na patrijarha pokazuju strah od rezultata popisa

Popis stanovništva u Crnoj Gori bi trebao da bude održan od 1. do 15. novembra ove godine a političke partije, kao i drugi društveni činioci prethodnih mjesec dana uveliko vode kampanju kako bi se povećao broj pripadnika određene nacionalnosti. Poruke patrijarha Srpske pravoslavne crkve stoga i ne treba da čude upravo iz razloga što je on vjerski poglavar najveće vjerske zajednice u Crnoj Gori Srpske pravoslavne crkve koja je temelj duhovnog života Crne Gore i koja je njenu istoriju de facto i definisala.

Upravo to je razlog patrijarhovih poruka i zabrinutosti kako građani Crne Gore ne bi zaboravili ko su i šta su. Duhovni autoritet koji patrijarh ima mu čak predstavlja i obavezu da bude zabrinut za predstojeći popis stanovništva, naročito kada se ima u vidu da postoje sumnje da je prethodni popis 2011. godine bio fabrikovan od strane Demokratske partije socijalista koja je od 2006. godine nakon referenduma, pa sve do 2020. godine kada su „pali“ sa vlasti, činila sve što je u njenoj mogućnosti da satre srspki identitet Crne Gore koji je po svim istorijskim spisima neupitan.

Shodno tome, jasne su poruke koje je patrijarh Porfirije poslao vjernicima Srpske pravoslavne crkve.

Tagovi