Piše: Perica Đaković

Iako su u posljednjem trenutku učinjeni svi pokušaji da najnovije ostvarenje legendarnog ex-YU reditelja Lordana Zafranovića, „Zlatni rez 42 – Djeca Kozare“, stigne na jednu od najljepših ljetnjih pozornica – hercegnovsku Kanli kulu, to se, nažalost, neće dogoditi.

Nakon našeg teksta „Ima li mjesta za Lordana na Montenegro Film Festivalu?“, reagovao je i sam Lordan Zafranović. Zahvalio se na objavljenom tekstu i istakao da njega i članove produkcije, nažalost, niko sa Montenegro Film Festivala nije kontaktirao.

U želji da učini sve što je do njega kako bi film eventualno bio pretpremijerno prikazan, i to van konkurencije, uslijedila je brza reakcija iz Herceg Novog. U razgovore su se uključili predsjednik Opštine Stevan Katić, kao i članice direkcije festivala Tanja Ateljević i Ana Zambelić-Pištalo.

Međutim, nada da bi publika u Herceg Novom ipak mogla vidjeti film brzo je raspršena.
Prema riječima Lordanove asistentkinje Marine Palalić, Zafranović je u prvi mah previdio da su Srbija i Crna Gora danas dvije različite države, pa pretpremijera filma ne može biti održana u drugoj zemlji, budući da je za 3. oktobar zakazana zvanična premijera na beogradskom FEST-u.

Drugi razlog je festivalska strategija producenata. Oni i dalje vjeruju da bi film mogao biti uvršten na neki od evropskih festivala A kategorije – Kan, Veneciju, Berlin, Karlove Vari ili San Sebastijan. Budući da Montenegro Film Festival ne pripada toj kategoriji, već je dio međunarodno akreditovanih takmičarskih festivala opšteg programa (FIAPF), producenti nijesu željeli da ugroze mogućnost prijave na najprestižnije svjetske filmske smotre.

Nažalost, pravila u svijetu velikih filmskih festivala veoma su stroga. Zato, sviđalo nam se to ili ne, ostaje činjenica da Montenegro Film Festival, iako međunarodno priznat i akreditovan, nije festival A kategorije. Ostaje, međutim, razmišljanje šta bi bilo da je festival zadržao prvobitnu koncepciju i ostao prestižni Festival režije, umjesto što je potaknut nečijim megalomanskim ambicijama otišao u drugom pravcu. No, to je za neku drugu priču i polemiku, kada smo prolazili takozvanu montenegrinizaciju po svaku cijenu, pa nam se činilo da je ono lokalno manje atraktivno, zaboravljajući na onu maksimu „Svjetsko, a naše“.

Ipak, ljubitelji filma u Herceg Novom neće ostati uskraćeni za susret sa jednim od najznačajnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije. Lordan Zafranović bi trebalo da gostuje 20. avgusta u bašti Kuće nobelovca Iva Andrića, gdje će razgovarati sa publikom, a očekuje se i njegovo prisustvo na otvaranju Montenegro Film Festivala, dva dana kasnije na Kanli kuli.

Posljednja informacija vezana za film „Zlatni rez 42 – Djeca Kozare“, koji mnogi smatraju životnim djelom Lordana Zafranovića, jeste da je produkcija, među čijim je producentima i Željko Joksimović, odlučila da film bude prikazan u integralnoj verziji, bez skraćivanja. Publika će tako imati priliku da ga pogleda u trajanju od puna četiri sata.

(Mišljenja i stavovi u rubrici Kolumne/Drugi pišu nisu nužno stavovi redakcije Borbe)

Tagovi