Demokratska Republika Kongo saopštila je da je u toj zemlji, prema posljednjim podacima, registrovano 515 pacijenata koji se liječe od ebole.
Kako su saopštili zvaničnici Konga, u posljednja 24 sata potvrđeno je 27 novih slučajeva ebole, prenosi Rojters. Prema vladinim podacima, od ebole je od izbijanja epidemije preminuo 91 pacijent.
Podsjetimo, ebola, koja se prenosi bliskim kontaktom i tjelesnim tečnostima, usmrtila je više od 15.000 ljudi u Africi tokom proteklih 50 godina. Trenutna epidemija proglašena je 15. maja na sjeveroistoku DR Konga, ali se vjeruje da se virus već neko vrijeme tiho širi.
Ne postoji odobrena vakcina ili tretman za rijetki soj virusa ebole Bundibugjo koji uzrokuje trenutnu epidemiju.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i Afrički centar za kontrolu i prevenciju bolesti pokrenuli su u petak plan vrijedan 518 miliona dolara (446 miliona eura) za borbu protiv epidemije tokom narednih šest mjeseci, sa fokusom na jačanje nadzora, laboratorijskog testiranja i prevencije infekcija.
(B92)
