Serijal filmova o „Žikinoj dinastiji“ jedna je od najpopularnijih komedija koje se i danas rado gledaju širom bivše Jugoslavije. Zgode i nezgode omiljenih prijatelja Žike (Dragomir Gidra Bojanić) i Milana (Marko Todorović) nasmijale su generacije, a njihova popularnost ne jenjava ni četiri decenije kasnije.
Prvog dana nove 2026. godine na Prvom programu RTS emitovaće se čak dva dijela iz čuvenog serijala – počinje sa prvom filmom „Lude godine“ (1977), dok su ostali scenariji djelo Jovana Markovića, koji je zaslužan što priče o Žiki Pavloviću i njegovom prijatelju Milanu Todoroviću i dalje žive na malim ekranima.
Jovan Marković, otac istoričara Predraga Markovića i pesnikinje i profesorke na FDU Milene Marković, otkrio je i neke anegdote sa snimanja.
-
“Mi smo godinama radili zajedno i bili kao porodica. Najviše tih priča imam o Gidri. On je volio da popije, a na snimanjima je alkohol bio zabranjen. Molio me je da pred kadar popije samo jednu, a konobar mu je na moje oči sipa jednu votku, zatim je popio čašu vode. Zamoli me za još jednu i ja kažem da može. Posle pola sata on je bio pijan. U maloj čaši bila je voda, a u velikoj votka. Otkrili smo ga još jednom – izbušio je lubenicu i u nju sipao votku. Pio je na slamčicu, a mi smo mislili da voli lubenice. Gidra je bio fantastičan glumac” – ispričao je Jovan Marković.
Legendarni Dragomir Bojanić bio je ključni razlog zašto je ostao uz ekipu od samog početka.
-
“Svakog dana u Domu sindikata okupljala se ekipa, pila kaficu i čekala šta će da bude. Onda se desi da smo kod Bate u Koraćici sjedili Gidra i ja. Počne priča ‘hoćeš-nećeš’, na kraju se opkladismo u dva jagnjeta da ću da napišem scenario – i to za noć! Brže-bolje njih dvojica pozovu telefonom našu prijateljicu i saradnicu Miru Lukić, koja je imala električnu mašinu. Uveče Bata jagnjad stavi na ražanj, ja ujutru donesem 140 otkucanih stranica, a Gidra – plati opkladu. Dok smo se još gostili, scenario je poslat ekipi” – objasnio je Marković.
Prvi dan nove godine na RTS-u biće prava poslastica za ljubitelje domaćih komedija, a filmski maraton podseća na humor, šarm i nezaboravne likove koji su obilježili cijelu jednu generaciju.
(Informer)
