Poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) pokušali su u utorak 17. decembra u Skupštini Crne Gore dimnom bombom da spriječe odlazak u penziju sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović. Međutim, taj pokušaj je propao, jer je u Parlamentu, po zakonu, konstatovan prestanak njene funkcije. A razlog za odbranu Đuranovićeve fotelje nije bilo navodno kršenje Ustava, već želja da u Ustavnom sudu imaju svog sudiju.

Dok je Đuranović bila kandidatkinja za sudiju prije par godina, na jednoj od sjednica Ustavnog odbora saopštila je da je članica Demokratske partije socijalista i da zakon ne zabranjuje da sudija Ustavnog suda bude član političke partije.

Međutim, navela je da nije član partijskih organa.

Foto: Screenshot

 

“Dok sam bila sudija nikada nisam bila član nijedne partije. Od 2017. sam član DPS-a i imam njihovu člansku kartu, ali za sudiju Ustavnog suda nije neophodno da ne bude član partije”, rekla je Đuranović odgovarajući na pitanje tada poslanika Demokratske Crne Gore.

Đuranovićeva je bila sudija Osnovnog i Višeg suda, a zatim zaštitinica imovinsko-pravnih interesa države.

Ona je prije izbora za sudiju Ustavnog suda obećala da će vratiti DPS-u člansku kartu, ako bude izabrana.

Sada je mnogo jasnije zbog čega Danijel Živković i družina prave haos i performanse u Skupštini Crne Gore.

S obzirom na to da znaju da im je sada svaki čovjek bitan na njihovog putu do željnog povratka na vlast, kao i u odbrani tekovina Mila Đukanovića, u kojima nezaobilazno mjesto ima i kontrola nad sudijama Ustavnog suda, DPS-ovi poslanici se iz petnih žila trude da ubijede javnost da je Đuranovićeva nije zrela za penziju, iako su se stekli uslovi za to, što je utvrdio Ustavni odbor. Ostaje da Ustavni sud donese odluku, da li je sproveden „ustavni puč“, kako opozicija tvrdi, ili će se na kraju utvrditi da je sve ovo samo politički performans DPS-a i njihovih satelita, kako bi se usporio rad 44. Vlade i parlamentarne većine.

Podsjećanja radi, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić u utorak je, pozivajući se na odluku Ustavnog odbora da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda, konstatovao prestanak mandata sutkinji Đuranović, čime je u sudu, od predviđenih sedam, ostalo pet sudija, jer je sudija Milorad Gogić penzionisan u maju.

Tagovi