„Od saslušanja v. d. direktora ANB Dejana Vukšića nastao je skandal i to u režiji pojedinih članova Odbora za bezbjednost Skupštine Crne Gore i onih iz Agencije koji „uzvraćaju udarac“ svakome ko pokuša da ih kontroliše“, navodi se u saopštenju lidera Ujedinjene Crne Gore, Gorana Danilovića.
Po Danilovićevim riječima, pojedini od njih glasno traže Vukšićevu ostavku jer im je „dao informacije koje nije smio“. „Time je navodno ugrozio misliju pojedinih partnerskih službi iz parnerskih NATO zemalja?“
Iako je sve prilično tajnovito slutimo kako se radi o otkrivanju pojedinih imena operativaca tajnih službi čija misija je u toku.
„Kao dugogodišnji član skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu mogu pretpostaviti o čemu se radi i smatram moralnom obavezom da se oglasim„, saopštio je lider UCG i dodao:
„Rukovanje tajnim podacima i upoznavanje odgovornih sa njihovom sadržinom ozbiljan je i odgovoran posao ali ovdje se očigledno radi o unaprijed pripremljenoj zamci za onoga ko se zamjerio „Agenciji“ na čije čelo je postavljen i članovima parlamentarne manjine u skupštinskom Odboru.“
On ističe da su članovi Odbora koji su primijetili prisustvo tajnih podataka u Izvještaju koji im je dostavljen, a koji nadilaze njihova „ovlašćenja“, posebno kolege iz parlamentarne većine, bili dužni da upozore v.d. direktora Agencije na to i da kao najodgovorniji ljudi u kontroli sektora bezbjednosti na parlamentarnom nivou, od toga ne prave sapunicu za javnost tražeći ostavku onoga ko je očigledno želio da sarađuje na najvišem nivou upravo sa njima.
„Samo sam se jednom sreo sa Dejanom Vukšićem i mogu reći da ga ne poznajem, bez obzira što je bio nosilac liste ZB Kotora, ali principijelno ističem da odgovornost ne može biti samo njegova“, poručuje Danilović.
Lider UCG navodi da ovim što je uradio, a što javnost izuzev opisno, ne bi smjela nikada saznati, on je, navodno, ugrozio partnersku misiju jer je dostavio informacije onima kojima nije smio?
„Strašno je ako u skupštinskom odboru države Crne Gore sjede ljudi u koje se sumnja jer onda ne možemo imati kontrolu nad bezbjednosnim sektorom. I ko to u njih sumnja? Očigledno oni sami sumnjiče se međusobno„, poručuje Danilović i dodaje:
„Ponavljam; naravno da je poštovanje Zakona uslov svih uslova ali ukoliko je povrijeđen član 26. stav 3 ili 4 odgovornost je i na parlamentarcima. Zakon je usvojen u Skupštini i o njegovoj preciznoj primjeni dužni su da brinu poslanici, a u dijelu tajnih podataka koji se tiče nadležnosti Odbora za bezbjednost i odbranu odgovornost članova toga odbora je izuzetna i neprikosnovena. Tražiti ostavku onoga koji vam se stavlja na raspolaganje, i za razliku od prethodnika ništa ne krije od Odbora, previše je licemjerno.“
„Pitam na kraju zašto je Odbor pristupio čitanju tajnih podataka u „gluvoj sobi“ ako shodno Zakonu predhodno nije imao dozvolu za to? Zar bilo koji direktor Agencije treba da uči članove Odbora koji kontroliše njegov rad šta su njihova zakonska prava, a šta ne?“ – upitao je lider Ujedinjene crne Gore, Goran Danilović i zaključio:
„Ovaj slučaj nas uči da je pojedinim poslanicima skandal, pa i vlastiti, koji se može javno upotrijebiti, draži od bilo kojeg državnog interesa. Skandal na vlastitu štetu se, ipak, neće mnogo isplatiti mojim bivšim kolegama, odnosno, pojedincima među njima“.
Izvor: IN4S
