Ministar finansija i socijlnog staranja Milojko Spajić izjavio je da je Crna Gora u julu ostvarila suficit u budžetu od 43 miliona evra, što je, kako je rekao, istorijski maksimum, kojem se divi i MMF i Evropska komisija.

 

-Mi imamo sezonu koja je brutalna ove godine. Samo u julu smo imali 43 miliona suficita. Istorijski maksimum. U junu prvi put od 2016. godine kada su zbog neke slučajnosti imali milion evra suficita, mi imamo tri miliona suficita. Mi ćemo ove godine da završimo poslije jedne kataklizmične prošle godine po Mastriškim kriterijumima završiti najvjerovatnije ispod tri odsto budžetskog deficita što je nevjerovatan uspjeh. Niko ne može da vjeruje u taj uspjeh ni MMF ni Evropska komisija. Zovu nas ljudi kažu šta vi radite tamo. Oni ne shvataju da smo mi na državnom aparatu uštedjeli ogroman novac. Deset odsto budžeta smo tu skinuli. To je novac koji se trošio ni našta, a mi ga sada usmjeravamo na prave stvari- rekao je Spajić tokom radne posjete rodnim Pljevljima.

On je istakao da Vlada nije smanjivala plate i penzije, kao što je to svojevremeno rađeno u Srbiji.

-Podsjetite se samo šta je Srbija uradila kada je Vučić došao na vlast. Prvo što je uradio smanjio je plate i penzije, morao je. Mi to nismo uradili poslije 15 odsto pada BDP-a. To je kataklizma. Mi iz mog Ministarstva nismo izlazili dan i noć i rješavali smo probleme. Riješili smo problem kineskog duga za autoput. Mi smo platili 3,1 miliona evra 21. jula kao kamatu umjesto 6,9 miliona evra koliko smo trebali da platimo- rekao je Spajić odgovarajući na pitanja novinara.

Govoreći o osnivanju državne kopanije Montenegro Works, Spajić je rekao da su samo kopirali model koji sjajno radi u svim zemljama Evropske unije i o kojem je MMF već 15 godina pričao.

-Prošla Vlada nije imala sluha, a mi smo odmah krenuli u akciju , ne želimo da čekamo. Krenuli smo od toga da Montenegro Works za početak dok ne krenemo prema Skupštinni, samo preuzme neke od stvari koje je Ministarstvo finansija imalo u svojim nadležnostima, kao što je finansijski nadzor nad državnim preduzećima. U jednu ruku je to kontrola na preduzećima a u drugu ruku je to mnogo više integrativni pristup jer ta preduzeća i finansijski menadžeri iz tih preduzeća non stop nas zovu za savjete. Ja ne mogu da se kloniram i da Plantažama pomognem oko konverzije poreskog duga. To treba da radi neki specijalista. Ne mogu ja da se bavim svakom finansijskom obavezom u državi. Moramo malo da delegiramo stvari. Napravili smo javni poziv, ne konkurs za šta nam ne treba ni Statut ni bilo šta drugo. Javni poziv je testiranje interesovanja za takve pozicije- rekao je Spajić.

Sledeće godine pokrećemo ciklus investicija

 

Ministar je kazao da će Crna Gora sledeće godine biti veliko gradilište i da će u budžetu biti novca za sve regionalne i lokalne projekte, jer će u narednom kapitalnom budžetu biti 120 miliona evra više novca nego ove godine.

-Možete da zamislite koliko će novca biti za te lokalne projekte koji su stajali sve ovo vrijeme, Sledeće godine pokrenućemo ogroman ciklus investicija. Napravićemo komisiju za kapitalne investicije u kabinetu kod premijera tako da svi mogu da kandiduju projekte. Veliku stvar koji smo uradili u predhonom periodu da smo stavili svijetlo na kapitalne investicije. U prošlosti niste znali koliko koja opština dobija investicija imali ste nominalan broj ali niste imali koliko je to po stanovniku. Mi smo stavili svjetlo i vidjeli da su neke Opštine bile privilegovane i mi ćemo to da ispravimo. Te opštine koje su dobijale mnogo više u prošlosti one će možda dobiti manje. Mi računamo da zapostavljene Opštine među kojima su i Pljevlja da kandiduju mogo više projekata, i biće mnogo više sluha za njih. Pričali smo o Borovičkom jezeru, vodovodu Pliješ, Bolnici. To su samo tri mala projekta. Dajte više projekata-poručio je rukovodstvu Opštine Spajić.

Siniša Mali podržao projekat gasifikacije sjevera Crne Gore kroz gasovod kroz Srbiju

Spajić očekuje da će se Pljevlja razviti u narednom periodu zahvaljući zajedničkim projektima koje ima u planu da realizuje sa Srbijom i srpskim kolegom Sinišom Malim. On očekuje da Pljevlja više neće biti slijepo crijevo Crne Gore.

-To je povezanost prugom Pljevalja sa Prijepoljem ili Bijelim Poljem. Ja sam pomenuo tu priču u razgovoru sa ministrom finansija Srbije Sinišom Malim koji je podržao takav projekat. Pričali smo o gasifikaciji sjevera Crne Gore kroz gasovod kroz Srbiju. Mali je podržao taj projekat. Biće mnogo razvojnih projekata, naravno zajedničkih sa Srbijom, BiH i imaćemo mnogo kvalitetniju prekograničnu saradnju i da Pljevlja ne budu više slijepo crijevo Crne Gore. Nego da budu vezujući elemenat svih država. A da bi to bila mora da se radi putna željeznička infrastruktura da bi ljudi ovdje dolazili lako. Ni jedan put iz Podgorice do bilo kog grada u Crnoj Gori ne treba da bude duži od dva sata vožnje, i to će ova vlada da riješi za ove četiri godine-poručio je Spajić.

 

Tagovi