Piše: Vladimir Pavićević, osnivač Platforme za Crnu Goru

 

Novaku Đokoviću treba omogućiti da i ovog januara igra na Australian Openu bez obzira što nije vakcinisan protiv virusa korona. To je jedina opcija koja odgovara olimpijskom duhu sportskih nadmetanja, opcija koja je racionalna i koja, realno i objektivno govoreći, ne provocira sentimente australijskih građana koji su u dugom periodu bili izloženi mjerama teške izolacije i ne ugrožava bilo koga u toj državi.

Prošlog ljeta su u Japanu organizovane Olimpijske igre. Pred sami početak igara bilo je postavljeno pitanje mogućeg otkazivanja zbog rasta broja ljudi koji su se zarazili korona virusom, a koji žive u Japanu. Igre su održane i to uz mjere i poštovanje antikorona pravila koja su bila veoma rigorozna. Brojni sportisti iz cijelog svijeta u velikom broju disciplina okupili su se u Japanu i Igre su bile uspješne.

Nikome tada nije palo na pamet da učešće na Olimpijskim igrama uslovi time da li je sportista vakcinisan ili ne. Bilo je potrebno da učesnici Igara imaju redovne provjere svog korona statusa i postojalo je opšte prihvaćeno pravilo da sportisti koji su pozitivni na korona virus ne mogu da se takmiče. Isto je moglo da se primijeni i u slučaju teniskog turnira Australian Open i teško da bi bilo ko mogao da kaže bilo šta protiv takve organizacije turnira i u segmentu koji se tiče borbe protiv korone.

Tu stižemo do odgovornosti domaćina koji su imali obavezu da unutar svog sistema odlučivanja dođu do kompromisa oko posebnih pravila koja će važiti za učesnike turnira, uz napomenu da bi poštovanje tih pravila smanjilo mogućnost širenja korona virusa po Australiji na minimum, kao što je to bio slučaj sa Olimpijskim igrama u Japanu. Novak Đoković je otputovao u Australiju vodeći se olimpijskim duhom, a u Melburnu je dočekan porukom da na Australian Openu ove godine olimpijskog duha nema.

Jedno od ključnih pitanja je, dakle, da li je organizacija ovogodišnjeg Australian Opena prije svega pitanje sporta i nadpolitičkog (ili vanpolitičkog) okupljanja najboljih tenisera planete ili je politika u Melburnu progutala sport. Svi su saglasni da je Novak Đoković otputovao u Melburn vođen sportskim, takmičarskim motivima i olimpijskim duhom, a da ga je u Australiji, bar za sada, sačekala politički motivisana odluka koja za posledicu ima njegovo neučestvovanje na turniru.

To dalje znači da je u ovom slučaju vakcinaciju protiv virusa korona kao politički uslov za učestvovanje na Australian Openu postavila australijska vlada. Vakcinacija je postavljena kao politički uslov zato što se razvijala kao posljedica unutrašnje društvene i političke dinamike u Australiji povodom trenutno relativno teške situacije u borbi protiv korona virusa i u susret izborima u zemlji. Cinici bi išli i dotle da tvrde da ovakvim pristupom, koji je kulminirao slučajem Novaka Đokovića, australijske vlasti efikasnije sprovode planetarnu kampanju protiv vakcinacije nego kompletan antivakserski lobi zajedno.

Odluka da Novak Đoković može da učestvuje na turniru bila bi i racionalna zbog toga što on odlazi u Australiju da bi po deseti put postao šampion Australian Opena, a ne da bi bilo koga dovodio u rizike oko korone. On sam je za svoj boravak u Australiji osmislio program koji korona rizike svodi na minimum, što njemu treba da omogući da na svaki meč u Melburnu istrči u najboljoj kondiciji i najboljeg zdravlja.

Ovaj argument racionalnog postupanja posebno snaži kada se na osnovu podataka koji stižu iz Australije i sami uvjeravamo da se uprkos dugom periodu izolacije i ogromnom broju vakcinisanih građana poslednjih dana u toj državi postižu rekordi po broju novozaražemih koronom. Korona je, dakle, već u Australiji, tamo je neće sa sobom donijeti Novak Đoković.

Da je u Australiji uvedena zakonska obaveza vakcinisanja protiv korone, tada bi Đokovićev odlazak u Melburn mogao biti interpretiran i kao provociranje ljudi koji tamo žive. Ovako imamo situaciju da su australijanske vlasti uvele mjere koje se mogu tumačiti kao ekvivalentne obaveznoj vakcinaciji. Umjesto zakonske obaveze da se vakcinišu, građani su posredovanjem restriktivnih mjera usmjereni ka “slobodnom” izboru da se vakcinišu.

Ovo je velika tema ne samo u Australiji, nego i na drugim kontinentima pa i u našim krajevima. Građani postavljaju logično pitanje – ako je vakcina protiv korone spasonosna, zašto se umjesto niza ograničenja za nevakcinisane, ne uvede zakonska obaveza da se svi građani vakcinišu. Takvim pristupom bi do građana stigla poruka da nema nikakvih, pa ni sitnih dilema, oko toga da je važno vakcinisati se. Izostankom ovakvog pristupa, među građanima se razvijaju sumnje u domete procesa vakcinacije i to se ne tiče djelovanja vakserskog i antivakserskog lobija, već odsustva razumnog i razboritog pristupa onih koji donose odluke oko toga šta treba da se radi u jednom ovakvom kriznom momentu.

Ako ne u Australiji, Novak Đoković će sledeći grend slem turnir igrati za koji mjesec u Francuskoj. Iz Pariza su odmah poručili da oko Rolan Garosa nema razloga za brigu i da će najbolji teniser svijeta moći da uđe u Francusku i da učestvuje na tom turniru. Francuzi su u momentu uvidjeli da ni sebi ni Novaku ne treba da prave štetu kao što svojim postupanjem i sebi i Novaku štetu čine predstavnici vlasti u Australiji. Finalnu odluku australijskog suda čekamo još jedan dan. Nadamo se razumu.

Tagovi