Zvezda nemoćna protiv centara Baskonije

0

Devetnaesti poraz u Evroligi, šesti zaredom i ujedno najteži u ovom nizu… Otišla je Crvena zvezda na put u Vitoriju svjesna da ne može da prijeti Baskoniji, čak ni pored dosad perfektnog skora Dejana Radonjića u Vitoriji i Fernando Buesa Areni, a kući se vraća poslije još jednog neprijatnog iskustva. Doduše, kako se rezultat kretao krajem druge i početkom treće četvrtine, konačni ishod je još i pristojan – 87:67 (21:16, 27:11, 18:21, 21:19).

Kada se ovakva konstatacija upotrebi za razliku od 20 poena, jasno je kolika je razlika u kvalitetu bila između dva tima ove večeri. Baskoniji je ovo četvrti evropski trijumf zaredom posle Žalgirisa, Reala i Himkija, pa je sada tim iz Vitorije legitimni kandidat za četvrtfinale, a o onoj seriji poraza iz januara se više i ne razmišlja. Duel protiv Crvene zvezde dobro je došao Baskima da produže niz dobrih rezultata, prvenstveno jer je šampion Jadranske lige iz 2019. godine opterećen ne samo ritmom sezone, već i skraćenom rotacijom gdje se još čeka na Duopa Rita, Kina Koloma, Lendrija Noka i Lengstona Hola.

S tim na umu Duško Ivanović je „gađao“ i iskoristio sve slabosti crveno-bijelih, pa se tako revanširao sa kamatom za onaj ubjedljiv poraz iz prvog dijela sezone u Beogradu. Njegov sastav dominirao je u skoku (38-28), uz tri ofanzivna više (12-9), a agresivnom odbranom Baskonija je upisala čak devet ukradenih posjeda. Od ukupno 87 poena, 54 je Baskonija upisala poslije situacija za dva poena. Da će branilac španske krune ići na to da što prije slomi bedem u reketu protivnika vidjelo se po odluci da susret započne s visokim trilingom Polonara – Piters – Fal. Proboj se dogodio brže nego što se možda očekivalo…

Teško da može nešto da se zamjeri Crvenoj zvezdi, mada je Radonjić u izjavi posle utakmice ukazao na slabu odbranu i nedostatak koncentracije i energije… Protiv ekipe nakrcane visokim igračima stručni štab Zvezde na raspolaganju je imao samo jednu klasičnu „peticu“ – Ognjena Kuzmića. On je iz rotacije ispao već poslije nepunog minuta utakmice jer je u dva početna napada Baskonije nepropisno zaustavljao ponajboljeg igrača večeras Jusufu Fala. Na parketu ga je odmijenio Marko Jagodić Kuridža kome centarska pozicija nije prirodna, pogotovo ne da se rva sa 16 centimetara višim rivalom i utakmica je automatski otišla u smeru ubedljive pobjede domaćina.

Fal je bio najefikasniji strijelac utakmice sa 20 poena, što mu je i rekord sezone. Uz to je imao šest skokova. Rokas Gijedraitis ga je pratio sa 14, Luka Vildoza takođe je imao 14 poena, uz pet asistencija i po tri ukradene i uhvaćene lopte. Akile Polonara ubacio je 12 poena, uz osam uhvaćenih lopti i pet završnih dodavanja, te dvije blokade i jednu ukradenu loptu. Dobre role imali su još i Alek Piters sa devet poena i po pet skokova i asistencija, dok je Tonje Džekiri dopisao poen manje, uz četiri skoka i dva završna dodavanja.

Kod Zvezde 14 poena imao je Džordan Lojd (4/12 iz igre, 2/6 za tri), ali je samo jedan poen ubacio u drugom poluvremenu. Dodao je pet skokova i tri asistencije. Dvocifren je bio još samo Kori Volden koji je u svom prvom nastupu pošto se oporavio od virusa korona vratio sa 10 poena, ali i sedam iznuđenih faulova. Kuzmić je i pored brza tri faula imao devet poena i sedam uhvačenih lopti. Isti broj poena imao je Ognjen Dobrić, a jedan manje imao je Davidovac.

Susret je praktično riješen u drugoj četvrtini, kada je Baskonija serijom 17:2 otišla sa sedam na dvadeset dva poena razlike (42:20) posle Falovih minijatura, na šta su se brzo uvezali koševi Džekirija, Gijedraitisa i Vildoze. Crvena zvezda je preko četiri minuta bila bez poena iz igre, a čak i kada je Dejan Davidovac nakratko probio led i donio poene, Baskonija je već bila u ozbiljnom naletu. Ubrzo je razlika otišla na maksimalna 24 poena, pa je nastavak više služio Zvezdi da pokuša da umanji zaostatak koliko god je moguće… Nije bio zadovoljan Duško Ivanović opuštanjem njegovih igrača u drugom poluvremenu i to im je jasno stavljao do znanja. Dešavala su se neka atipična ispucavanja poput šuta Ilimanea Diopa sa distance, međutim i tada je Crvena zvezda uspjevala da se spusti na minus od 13-14 poena…

Zvezda je najbliža rezultatskom priključku bila sredinom poslednje četvrtine poslije Voldenovih slobodnih bacanja za 71:58. Od tog momenta, u narednih šest i po minuta Baskonija je ubacila šesnaest, Zvezda samo devet poena, pa je konačni ishod bio 87:67.