Zvezda na Sferopulosovom debiju upisala 37 uzastopnu pobjedu protiv FMP-a

0

Tri dana uoči evroligaškog derbija sa Partizanom, Crvena zvezda je večeras gostovala FMP-u u Železniku, i to na debiju svog novog trenera Janisa Sferopulosa.

Crveno-beli su slavili sa 83:72 i zadržali maksimalan učinak od početka sezone u AdmiralBet ABA ligi – četiri pobede iz četiri odigrana meča, a “panteri“ su upisali treći poraz u ligi.

Istovremeno, ovo je Zvezdina 37. uzastopna pobeda nad FMP-om u svim zvaničnim takmičenjima u poslednjoj deceniji.

Prvu četvrtinu obeležio je Majk Tobi, Zvezdin centar koji je od početka sezone bio van ritma, čak se poslednjih dana spekulisalo da li će uopšte ostati u Zvezdi posle odlaska trenera Ivanovića. Novi šef struke Janis Sferopulos mu je ukazao poverenje od starta, igrao je u kontinuitetu prvih osam minuta i za to vreme upisao pet poena (po jedan pogodak za dva i tri poena, bez promašaja), uz po jedan skok i asistenciju.

Zvezda je praktično sve vreme vodila, izuzev kada je Beson sa linije penala nakratko doveo FMP u vođstvo od 41:33.

Crveno-beli su održavali blagu prednst koja je najčešće iznosila 5-6 poena razlike, baš kao i na kraju prvog kvartala, kada je bilo 21:16 za Zvezdu.

Zvezda je i u drugom kvartalu kontrolisala rezultat, iako je imala više izgubljenih lopti u tom periodu, ali je odbrana mnogo bolje funkcionisala, pa “panteri“ nisu uspevali da se rezultatski približe.

Na poluvreme je Zvezda odnela osam poena prednosti – 41:33, a prvi put je do dvocifrenog vođstva došla na početku trećeg kvartala, kada su, prvo Gedraitis, pa Davidovac pogodili za 45:33.

Imala je Zvezda i 14 poena prednosti nešto kasnije, kada je Dalibor Ilić pogodio za 51:37, ali se zatim razigrao Voker, čijim poenima FMP prilazi na 53:47. Pokušao je Sferopulos da tajm-autom i izmenama prekine nalet “pantera“, ali je onda Subotić vezao pet svojih poena i domaći stižu na samo dva poena razlike – 54:52, pa je grčki stručnjak morao da zatraži još jedan minut odmora.

Subotić zatim sa linije penala smanjuje na 54:53, a Zvezda uzvraća preko tandema Jago-Ilić. Najpre je Ilić, u saradnji sa brazilskim plejmejkerom vezao pet poena, da bi i Jago pogodio trojku na kraju trećeg kvartala za 61:56 u korist Crvene zvezde. U međuvremenu je i Voker pogodio trojku na drugoj strani i najavio zanimljivu završnicu ovog meča.

Početak četvrte deonice obeležilo je zakucavanje Pavićevića preko Bolomboja, a posle neiskorišćenog napada Zvezde Beson sa linije penala pogađa za 62:60.

Ni to nije bilo sve, Jago zatim promašuje otvoren šut za tri poena, što na drugoj strani kažnjava Ostin Luk, svojom trojkom za prvo vođstvo FMP-a u drugom poluvremenu – 63:62!

Zvezda je i dalje imala problema da dođe do poena iz igre, ali je vođstvo vraćala sa linije penala, preko Mitrovića, Jaga i Teodosića.

Tačno pet minuta pre kraja, Stepanović pogađa za izjednačenje na 67:67, ali onda Jago pogađa trojku i konačno prekida Zvezdinu napadačku krizu u poslednjoj četvrtini.

Posle Stefanovićevog tajm-auta, Jago ponovo poentira i vraća Zvezdu na “plus pet“ za ulazak u mirniju završnicu meča.

Sudije su zatim svojim dugim gledanjem snimaka posle pojedinih spornih situacija malo ubile ritam igre, ali Zvezda do kraja nije dozvolila novi povratak rivala.

Kada je Teodosić sa linije penala pogodio za 74:67, bilo je jasno da Zvezda dobija ovaj zanimljiv meč.

Teodosić na kraju 11 poena i 10 asistencija u ekipi Crvene zvezde, Davidovac, Ilić i Jago su upisali po 10, a Tobi 9 poena. Nejpir se, kao i Teodosić, istiscao asistencijama, upisao ih je 10, uz šest poena.

U ekipi FMP-a najbolji Stepanović sa 15 i Voker sa 16 poena.

Ono što navijače Crvene zvezde može da zabrine pred derbi jesu povrede na koje su se požalili Luka Mitrović i kapiten Branko Lazić u finišu meča, a pogotovo se to odnosi na Lazića koji je u jednom duelu dobio snažan udarac u predelu rebara.