Niko nije mislio da će sukob u Ukrajini biti riješen za pola sata, ali je predsjednik SAD Donald Tramp obećavao da će to uraditi za jedan dan, podsjetila je Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, šefa američke diplomatije Marka Rubija.
Rubio se danas sastao sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom na marginama samita ASEAN-a u Manili. Poslije polusatnog razgovora, američki diplomata se obratio novinarima koje je najviše zanimalo stanje pregovora o Ukrajini.
„Vi mislite da smo mi riješili rat u Ukrajini za pola sata? To tako ne ide“, rekao je Rubio tom prilikom.
„Niko tako nije mislio. Ali svi pamte kako je Tramp više od 80 puta obećao da će okončati sukob u Ukrajini za 24 sata, a potom veoma pozitivno ocijenio samit u Enkoridžu“, napisala je Zaharova na Telegramu.
Tramp i ruski predsjednik Vladimir Putin sastali su se u tom gradu na Aljasci 15. avgusta prošle godine. Moskva je tada prihvatila američke prijedloge za rješavanje ukrajinske krize, ali su obećanja SAD ostala neispunjena, pa se proces nije pomjerio sa mrtve tačke, kako prenosi RT Balkan.
Rubio je poslije sastanka sa Lavrovom izjavio da su za postizanje rješenja za Ukrajinu potrebne „nove ideje“ i kontinuirani diplomatski napori, ali da SAD ostaju posvećene okončanju tog „besmislenog rata“.
SAD su spremne da nastave diplomatiju ukoliko se za to ukaže prilika, rekao je Rubio.
Rusija ostaje otvorena za pregovarački proces, ali „trenutno se ne može govoriti ni o kakvoj novoj dinamici ili ubrzanju“, izjavio je Dmitrij Peskov, portparol predsjednika Rusije, na pitanje o sastanku u Manili.
