Odmah nakon izbora očekujem da će prozapadne političke partije, već sada finansijski i politički podstaknute, planski organizovati osporavanje rezultata izbora, što će završiti pokušajem da se sruši vlast, upozorava ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin i podsjeća da niz zapadnih analitičara govori kako je Srbiji potreban novi Majdan.

A Majdan, objašnjava Vulin u intervjuu za Sputnjik, nije turski naziv za rudnik nego mjesto gdje je Ukrajina izgubila svoju demokratije i gdje su siledžije iz Desnog sektora i ostalih nacističkih organizacija svrgle legitimno izabranu vlast, a posle još nekoliko puta postavljale i sklanjale koga hoće.

To je ta filozofija Majdana. Da, nama se pripremaju sukobi na ulicama odmah posle izbora i ne pripremaju nam se zbog izbora, nego što predsjednik Aleksandar Vučić odbija da uvede sankcije Rusiji, odbija da Srbija postane privezak ove ili one sile. Naša samostalnost je vrijedna naše borba a da li će biti osporena – da, biće osporena. I da, pokušaće da nam pripreme novi Majdan.

Da li se time objašnjava i što baš sada isplivava priča o tome kako je ubijen Oliver Ivanović?

„Pojavio se svjedok koji ima posredna saznanja koja je dobio od pokojnika a tiču se jednog drugog pokojnika. Ne znam sud ni tužilaštvo koje bi pokrenulo postupak na osnovu ovakvih saznanja. U ovom trenutku je procijenjeno da je to oblik političkog pritiska na predsjednika Vučića. Riječ je o izvjesnom Bobanu Bogdanoviću. Mi smo tom čovjeku ponudili da dođe u policiju i kaže šta ima. Mi smo ponudili i poligraf. Ni slučajno nije htio. Uvijek ima neki razlog. U pitanju je politička manipulacija pred izbore. A biće ih još pred izbornu tišinu.

Ukrajinska kriza ubrzala je veliko geopolitičko prepakivanje i donijela brojne izazove. Da li smo spremni za njih i da li smo spremni da prihvatimo da je istina samo jedna – ona koja stiže sa Zapada?

„Srbija je jedina tačka u Evropi u kojoj istina ne dolazi samo za Zapada. Evo mi danas razgovaramo u slobodnom Sputnjiku što ne bismo mogli u Londonu ili Parizu. Srbija je pokazala i zahvalnost. Mi ne zaboravljamo da su Karađorđevi ustanici nosili natips „Rusija je zaštitnik pravoslavnih Srba“, ne možemo da zaboravimo 2015. kad su VUčić i Putin uspjeli da spriječe u Savjetu bezbjednosti da Srbi postanu prvi genocidni narod u istoriji civilizacije. Da nije bilo Rusije mi bismo bili taj genocidni narod.

A kako da zaboravimo da imamo najjeftiniji gas u Evropi. Je li Rusiji toliko bitan gasovod prema Srbiji? Ali vidite da im je bitno: ruskoj administraciji nije bilo teško da usred ovog teškog vremena Peskov izađe i kaže da za Srbiju ne važi plaćanje u rubljama. Naravno, ima tu zasluge i Srbije, ima tu hrabrosti da se godinama ne svrstavamo uz svaku antirusku histeriju koja dolazi. A ona nije počela sa Ukrajinom. Mnogo su bili spremni da izbace rusku djecu iz škola. U Zapadnoj Evropi morate da gledate da nikog ne uvrijedite, a Rusima možete sve. Konačno je Zapad dobio nekažnjeni predmet mržnje.

Milorad Ekmečić je davno rekao da je srbofobija samo rukavac rusofobije. Treba li i mi da se plašimo?

„Mi smo to sve već doživjeli i zato ne možemo da povjerujemo da je jedan narod – narod đavola, a svi ostali oko njega su anđeli. Prije par dana našli su nekakve srpske dobrovoljce u Ukrajini, nekakva Bagira – a on je u zatvoru u Požarevcu. Ta količina laži prema nama kja se planski plasira je zastrašujuća.

Imali ste tim povodom i polemiku sa ukrajinskom ambasadom?

„Imao sam polemiku jer oni sebi daju za pravo da govore srpskoj vladi šta treba da radi, kaže – da izbrišete slovo Z. Ja znam da vi volite da zabranjujete ljudima da koriste svoj jezik, to radite u vašoj zemlji, a ruski je jedan od tih jezika. Ali u Srbiji ne može. Srbija ne može da prihvati da postane dio nečije tuđe mržnje. Kao što ni ja ne mogu da prihvatim da je ukrajinski narod – Azov i Desni sektor.

Zašto kad god se neko usudi da upozori da su i Rusi ljudi na njega se sruče kritike?

Ja imam lijepe riječi za ruski narod. Ali hajde da uradimo pokaznu vježbu: da izbrišemo dopsrinos ruskog naroda planeti zemlji. Šta će nam ostati? Da li je Čarls Bukovski zamjena za Dostojevskog? Šta su Rusi dali nauci, da izbrišemo sistem Mendeljejeva? Da izbrišemo Rusiju i vidimo s čime će ostati Zapad? Mogu da razumijem sukob, ali ne mogu da razumijem da izbacite nečije dijete iz škole. Mi smo podigli spomenik stradalim Nijemcima. Gdje su vaši spomenici? Gdje je vaša crkva pokajnica? Mi Srbi smo znali da pravimo grijehe ali i da dižemo crkve pokajnice. Gdje je vaša pokajnica za Milicu Rakić?

Naravno, svaki pojedinac koji progovori biće ako ikako može uništen. I nije slučajno što sam ja u medijskom smislu meta i u tom smislu jedan od najnapadanijih ljudi na Balkanu – više napadaju samo predsjednika Vučića. Opet ne bez razloga, zato što on ima najveći politički autoritet u našoj zemlji i u srpskom svetu. I naravno da kad on kaže da nećemo uvoditi sankcije Ruskoj federaciji na njega se obruše sve moguće prijetnje.

Da je Vučić poslušao EU bio bi tapšan po ramenu, bio bi veliki demokrata, a što ne bismo imali ga to je manje važno. Kad smo počeli da gradimo gasovod EU je rekla – to nije dobro, treba da obezbijedite energetsku diverzifikaciju. Pa obezbijedite je vi. Evo mi ćemo se prikačiti na svaki vaš gasni izvor, samo recite gdje – Pariz, La Manš. Mi hoćemo, nego nema ni za vas. Fizički nema, i to je činjenica. Zapad često voli, kao kad je u pitanju Kosovo i Metohija, da se poziva na realnost na terenu. Odlično, ovo sa snabdijevanjem ruskim gasom to je realnost na terenu i nemojte je mijenjati.

Zašto čitav hor iz regiona, od Sarajeva preko Podgorice, govori o tome da je Srbija neka prijetnja?

„Kad je Srbija bila na koljenima, nije nikom smeta. Kad je bila jadna, bili smo oaza demokratije. Sad kad imate4 snažnu Srbiju, između dva zalogaja srpskog hljeba naš pljuju i iz BiH, i iz Crne Gore. Svima treba srpsko brašno a ne trebaju im Srbi.

Mene vrijeđa kad nam kažu da smo mali Rusi. Mi smo Srbi. Ali nas u ovoj velikoj svjetskoj oluiji na svom mikronivou tako pokušavaju da predstave da sada nešto ušićare. Otud priča da Priština treba da uđe u NATO pakt, a nema ni vojsku, ni kadrovske ni finansijske mogućnosti da naprave nešto ozbljino. Što je to toliko važno? Pa samo ako je to priprema za napad na Srbe, priprema za napad na Srbe, priprema za to da sjutra višite incidente pa da Srbija odgovori a ona se aktivira član 5 i kažu – branimo članicu NATO.

U istom trenutku pojavljuju se neke zelene beretke po Sarajevu, slušate Mila Đukanovića koji objašnjava da je Srbija neka prijetnja. Je li prijetnja što je dala vakcine, što gradi autoput do Crne Gore? Slušamo Komšića , koji priča kako je Srbija faktor destabilizacije, a zamislite da se nekom Komšiću desi ono što se predsjedniku Vučiću desilo u Srebrenici.

Kako stvari stoje, Srbi neće moći da glasaju na Kosovu i Metohiji, ali EU zbog toga ne pritiska Prištinu. Zašto?

„Oni su izmislili Kosovo. Zar očekujete od njih da će priznati svoju grešku i reći, izvinite, napravili smo državu monstrum i državu narko dilera. Naravno da je to njihovo čedo i da će oni pokušavati da ga zaštite. I naravno da neće biti kažnjeni.

Jedino u čemu se Rusija i Amerika slažu to je da stiže neki novi poredak, mada se ne slažu kako će izgledati. Gdje će Srbija tu naći svoje mjesto?

„Unipolarnost je mrtva. Ne možete vladati svijetom bez Rusije i Kine. Moraćete da uvažite i faktor EU. To su vektori koje ćete morati da prihvatite. Ne mogu reći da li će biti novi Jalte, ali dogovor velikih će morati da bude postignut. Moraće da se uspostavi novi sistem bezbjednosti.

Šta očekujete od izbora, kakve su vaše prognoze i gdje vidite sebe posle izbora?

„Pokret socijalista je snažno podržavao predsjednika Vučića. Smatramo da je nastavak politike koju on zastupa garant srpske neutralnosti, i potrebe da se Srbija brine o svim Srbima i odlučuje o samoj sebi. Nadam se ubjedljivoj pobjedi, toliko ubjedljivoj da će otežati sukobe i proteste odmah nakon objavljivanja izbornih rezultata, a biće ih. Novac je već uzet. Očekujem da će biti pokušaja osporavanja izbornih rezultata i zato je toliko važno da rezultat bude više nego ubjedljiv, da se dodatno oteža. Ne smije doći do sukoba, ali da će biti pokušaja – biće. Što se tiče mog položaja to je nevažno, važna je politika. Da vidimo šta će reći narod Srbije.

Tagovi