Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se javnosti iz Palate Srbija.

– U prethodnih deset godina suočili smo se sa brojnim krizama. To nije mali period, ali ne zaboravite da smo se suočili sa katastrofalnom finansijskom krizom, na računu smo imali samo osam milijardi dinara, što je manje nego što pojedini tajkuni imaju u slamaricama. Suočeni smo bili sa najgorim poplavama, migrantskom krizom. Bili smo suočeni i sa korona virusom dvije godine, i dalje imamo probleme – rekao je Vučić.

On kaže da sada prisustvujemo svjetskom sukobu, a ne regionalnom ili lokalnom i u skladu sa tim je podijelio današnje obraćanje na deset tačaka.

Po prvi put imamo jasnu većinu građana koji su protiv ulaska u EU

Vučić kaže da je tačka 1 put Srbije, i dodaje da poslednja istraživanja koja su nedvosmislena prvi put imamo jasnu većinu građana koji su protiv ulaska u EU – 44 odsto, dok 35 odsto podržava ulazak.

– Kao predsjednik Republike Srbije naše je da čujemo i razumijemo javno mnjenje, ali je naš posao i da radimo ono što je najbolje za Srbiju. Moja poruka svima je da će Srbija biti snažnije na evropskom putu. Naša trgovinska razmjena sa EU je oko 60.2 odsto, 30.8 milijardi ide na Njemačku. Gotovo 300.000 ljudi je direktno ili indirektno zaposleno u kompanijama koje pripadaju zemljama članicama EU – rekao je on.

Vučić dodaje da najveći dio investicija stiže iz EU, i da smo prošle i pretprošle godine dobili više nego zemlje sa kojima se graničimo.

– U svemu ovom razumijem zašto je dio ljudi ljut, i ljudi doživljavaju EU kao nekoga ko vrši pritisak po pitanju KiM i sankcija Rusiji. Ponekad ne želimo da vidimo šta su važne stvari za nas, i šta sve radimo sa EU. Nama vijest o izgradnji autoputeva i brzih pruga traje pola dana ili jedan dan, iako rješava višedecenijske probleme. A sve to radimo zajedno sa EU – kazao je predsjednik Vučić.

Vučić ističe da je prije konferencije dobio 1.000 poruka gdje mu je govoreno šta da kaže.

– To je taj naš iracionalni dio u kom mi vjerujemo više svojim emocijama nego brojevima i činjenicama. Suočavamo se nerijetko i sa stvarima koje nisu pravedne. Ali upravo zato hoću da ukažem građanima Srbije da to što je pravedno je važno, ali u međunarodnim odnosima ne postoji ljubav, a pravda još manje. Mi moramo da vodimo računa o našim interesima i budućnosti naše djece – kazao je on.

Predsjednik Srbije je još jednom poručio da se nalazimo na evropskom putu, i da će se snažnije boriti za mjesto Srbije među evropskim narodima. On je dodao da je govorio o tome zbog sumnji koje postoje o putu kojim ide Srbija.

Dijalog sa Prištinom više ne postoji

– Tačka 2 je Kosovo i Metohija, i to je najvažnije pitanje, sudbine našeg naroda. Pričali smo sa predstavnicima međunarodne zajednice, i pokušaj razgovora sa predstavnicima Prištine i želim da vam ukažem šta se zbiva po tom pitanju. Mi prethodnih godina, od kad je na vlasti Aljbin Kurti imamo za 50 odsto uvećan broj napada na Srbe. Na to niko nije reagovao. Suočeni smo i sa neprimjerenim pritiscima i ocjenama svega što se zbiva na KiM i kršenjem međunarodnog javnog prava, i brisanjem Rezolucije 1244, licemjerjem dijela zapadnog svijeta koji se poziva na povelju UN, a istovremeno ne poštuje Rezoluciju 1244 – kazao je Vučić.

On kaže da dijalog sa Prištinom gotovo da više ne postoji, i da „gospoda iz Prištine ne žele dijalog“.

– Odbili su i sastavljanje zajedničkog saopštenja. Tražili su da se izbaci riječ, pa rečenica. Ja sam pristao na sve, znajući da oni neće pristati. Oni su tražili da izbrišemo da se Vučić zalaže za mir, pošto je on „mali Putin“. Na kraju nisu htjeli ništa. Samo da imate u vidu da se cijela politika danas svela na to da bi mnogi da glume lokalnog Zelenskog, da glume žrtve, a da im niko ništa ne radi – dodao je on.

Vučić kaže da je mnogo ozbiljnije to što se naša situacija na KiM pogoršala.

– U međuvremenu su se desile mnoge promjene, i ovo je možda ključna stvar zbog čega se obraćam. Naime, naša situacija je promijenjena na gore, i posle izjava predsjednika Rusije Vladimira Putina. Ne zato što je on imao namjeru da našteti Srbiji, već je pitanje KiM na drugačiji način postavio, u zaštitu interesa ruskih – kazao je Vučić.

Braneći ruskle interese, Putin je iskoristio presedan oko Kosova

Predsjednik Srbije je podsjetio da je Putin našao presedan, kako bi opravdao proglašenje nezavisnosti republika Donbasa i dodaje da je iskorišćen propust tadašnjih vlasti Republike Srbije u formulisanju pitanja.

-Sami smo doprinijeli svojoj propasti. Šta god govorili na Zapadu, oni znaju da tvrdnja o pravnom precedentu nije naivna. Putin braneći svoje poteze je povukao argument koji nije lagan. I bez obzira što će na Zapadu reći da nije isto, i mi ćemo reći da nije isto, Putin je rekao da je na Krimu sproveden referendum, isto to i u DNR i LNR, možda i na Hersonu – kazao je on.

Vučić dodaje da se Putin poziva na to da sprječava humanitarnu katastrofu i genocid, isto ono što je radio i Zapad.

– Sada mi dolazimo u najveći problem, zato što će cio zapad kako bi uskratio argument Putinu, tražiti od Srbije da brzo prizna Kosovo, kako bi pokazali Putinu da to nije slučaj. Jel ako se to desi onda više nema pravnog presedana. Zato ćemo se nalaziti pod najvećim pritiscima sada, kako bi rekli da Kosovo nije isto što se dešava u Ukrajini. Jednog dana će morati da dođe do neke nove Jalte, i to će biti svakako Putinov glavni argument. E sada to što je to protiv naših interesa, šta ćete. Ne poklapaju nam se zvezde. Ali mi imamo svoju politiku, iako smo mali, dovoljno smo jaki da čuvamo svoj obraz – istakao je on. – kazao je on.

On je kazao da su mu svi evropski lideri koji su pričali sa Putinom rekli da je ruski predsjednik insistirao na pitanju Kosova.

– Ne mislim da će Rusija priznati Kosovo. Mi ćemo biti pod ogromnim pritiskom, želim da ljudi to znaju, i da razumiju da će pritisak biti ogroman. To postaje nesnosno. Postoji samo mali broj zemalja koji želi normalizaciju Beograda i Prištine, što je bio i cilj dijaloga – kazao je on.

Vučić kaže da je drugi problem sa kojim se suočavamo je da se igramo gluvih telefona.

– Pokažite mi Briselski sporazum. Pogledajte, tačka 1. je „postojaće asocijacija Zajednice opština gdje Srbi čine većinu“. Nema više ni govora o tome. Albanci kažu da ih to ne interesuje, i da je to potpisala neka druga vlast. Kao da govorite sa ljudima koji nisu pri sebi. I koliko god puta da to kažete Evropljani tvrde da insistiraju na razgovoru, a onda zadovoljavaju političke prohtjeve Aljbina Kurtija – rekao je predsjednik Srbije.

On dodaje da je 3.305 dana prošlo od potpisivanja Briselskog sporazuma, i da ništa nije urađeno.

– Pogledajte, ovo je ono što je potpisao Tači, da se KSB neće pojavljivati na Sjeveru Kosova. Tražili su saglasnost četiri gradonačelnika i NATO. Pustite snimke. Ovo su fotografije od juče ili prekjuče, vozilo sa tablicama KBS u Sjevernoj Mitrovici. Nisu dobili saglasnost nijednog gradonačelnika sa Sjevera Kosova. Krše sve sporazume koje su potpisali. Baš ih briga za NATO, za potpisane sporazume, idu da provociraju Srbe kako bi izazvali incidente – ističe Vučić.

Ako Albanci prekrše Vašingtonski sporazum, krećemo u  diplomatsku ofanzivu

Vučić ističe da će prvog dana odgovoriti kao suverena i nezavisna država Srbije, ako Albanci prekrše Vašingtonski sporazum.

– Onda krećemo u dalji i ubrzani rad na povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova. Mi razumemo da to njih ne interesuje, pošto imaju velike sile kao svoje zaštitnike. Oni su ih napravili, ljuljaju im kolijevku, čak i kada se ovako bahato ponaša. Naš odgovor će biti mnogo snažniji, i čuvaćemo svoju zemlju i ustav. Neće se ticati oružja ni saopštenja, već jake diplomatske ofanzive. Tiče se politike i diplomatije, ničega drugog – dodao je on.

Bićemo biti zavisni od ruskog gasa najmanje dvije godine

Vućič je naveo da je tačka 3 situacija sa energentima, i da se suočavamo sa velikom krizom energenata u Evropi i svijetu.

Kako ističe, Srbija čeka šesti paket sankcija kako bi videli „šta nam je činiti“.

– Moramo da vidimo kako ćemo se snabdijevati. Razgovaramo o proširenju naših skladišta, koja bi značila dodatnih 200.000 tona. To nam je dovoljno za 21 dan ukupne potrošnje. Ovde vidite na ekranu formule. Mi krećemo sa Gaspromom u pregovore oko cijene gasa, i mi ćemo biti zavisni od ruskog gasa najmanje dvije godine – kazao je on.

Plaćamo visoku cijenu zato što nismo uveli sankcije Rusiji

Tačka 4 su finansije, i Vučić je kazao da Srbija plaća visoku cijenu zato što nije uvela sankcije Rusiji.

– Mi ne možemo da se pojavimo na tržištu kapitala, i da ne možemo da zanavljamo kredite. 188 milijardi smo vratili, 181 milijardu smo uzeli. Neto smo pozitivni. Stopa javnog duga je 52.4 odsto. Dakle, stanje javnih finansija je dobro, i veoma sam zahvalan građanima Srbije što su vjerovali u svoje rukovodstvo. Nije dobro što svi imaju problem sa izlaskom na tržište kapitala, i da čak i zemlje NATO koje su uvele sankcije Rusiji imaju probleme. U Britaniji se već najavljuje recesija. Mi smo uticali djelimično na inflaciju, očekujem da ona bude 9,6 u aprilu mjesecu. Mi smo davali i pomoć građanima, i zdravstvenim radnicima, i prosvjetnim radnicima. Ne zaboravite da je to povećavalo novčanu masu, pa i mi jednim dijelom snosimo odgovonost za to, za jedan odsto. Ostalo je uvezena inflacija, u Baltičkim zemljama je čak 13 odsto.

Dok imam uticaj na politiku, koristiću sve instrumente da nikada ne pređemo 60 odsto stope javnog duga. Kada čitam razne predloge, naježim se. Kada kažu smanji PDV na ovo, smanji PDV na ono. A od čega država da živi? Od čega da gradimo puteve. A svi hoće platu da dobiju na vrijeme. Stvarno? A jel se pitate kako i odakle. Imam ja to i u porodici. A penzija 100.000. Hoćeš na vrijeme? A da nemamo fabrike. Mi držimo naše finansije zahvaljujući disciplini. Neću da ulazim u raznorazne projekte. Državu nećemo uništiti da bismo se dodvorili nekome – kazao je Vučić.

Tačka broj 5 su količine hrane, i Vučić kaže da Srbija ima dovoljno i kukuruza, i pasulja, i sardina u ulju, i kuhinjske soli, i da svega ima dovoljno, što se tiče hrane.

Tačka broj 6 je ključna, istakao je predsjednik Vučić i rekao da je to nova energetska politika.

-Moramo da donesemo i odluku da li ćemo graditi modularne reaktore. Nisu ludi ni Francuzi, ni Britanci ni Rusi. Ja mislim da je to potrebno. Ono što mora da bude posebno podstaknuto je promjena paradigme našeg obrazovanja i pristupa nauci. To nije samo šta država mora da uradi za mene, već kako da imamo najbolje svjetske škole, kako da imamo, kada pričamo o privatnim univerzitetima, da budu uspješniji. Ne da nam služe samo za dobijanje diploma. Tu će morati da bude velikih promjena – kazao je Vučić.

Ići ćemo na značajno povećanje penzija u narednom periodu

Tačka 7 se tiče penzionera, a Vučić je rekao da će tražiti značajno pomjeranje švajcarske formule u kriznim vremenima, kako bi se obezbijedilo da rast penzija u potpunosti prati rast plata.

– Ići ćemo na značajno povećanje penzija u narednom periodu. U naredne dvije godine to mora biti tako urađeno. Što se tiče mladih od 16. do 31. maja idu prijave za pomoć mladima. Ali mi moramo nastaviti i ulaganje u dualno obrazovanje, pošto time garantujemo posao mladima kada završe škole. Moramo to proširiti i na univerzitete. Moraćemo mladima da ponudimo bolje obrazovanje, i ja neću da im se dodvoravam. Naše je da pružimo obrazovanje, zdravstvo i jednake šanse da dobiju posao – kazao je on.

Naša je želja da budemo jedina ne-NATO zemlja u regionu

Vučić je još jednom ponovio da je Srbija vojno neutralna, i da će tako ostati osim ako većina ne odluči drugačije.

– Mi smo okruženi NATO zemljama. Naša je želja da budemo jedina ne-NATO zemlja u regionu. Moj predlog će biti da se u narednom periodu uvede obavezni vojni rok od 90 dana, svaki čovjek to može da posveti – kazao je on i dodao da je na parlamentu da to prihvati ili odbije.

Srbija mora da nastavi svoj evropski put

Po pitanju tačke 10 Vučić je rekao da Srbija mora da nastavi svoj evropski put, i da je partija koju vodi takođe podIJeljena po tom pitanju.

– Moj je poziv da ljudi razumiju koliko je EU važna. Mi bez okruženja evropskog i investicija, i bez cijelog političko pravnog okvira kroz koji smo prošli mi to ne bismo postigli. To ne znači da mi nećemo čuvati naše interese i ponos. Prethodnih nedelja sam se borio i hrabro i prošao kroz mnogo neprijatnih i teških situacija da bih zaštitio politiku Srbije. Mi smo treći dan posle izbijanja sukoba u Ukrajini izašli sa našom politikom, i čuvamo je posle 70 dana. To pokazuje da je naša politika promišljena i odgovorna, i da gledamo u budućnost – rekao je Vučić.

On kaže i da zna šta je u duši Srba i Srbije, i da odlično razumije srpski narod, ali da mora na pragmatičan način da vodi zemlju.

– Srbija neće gaziti i gasiti svoja prijateljstva na istoku, i ne interesuje ga sila pritiska koja dolazi, već da ga zanima samo sila interesa Srbije. Pred svakim sam u stanju da ponovim ono što je politika Srbije. Naš strateški put je put u Evropu, i recite mi šta je alternativa. I onda vidite da odgovora nema – rekao je Vučić..

Vučić kaže da je želeo da predstavi težinu situacije građanima, i da nije njegov posao da bude cirkuzant.

– Gledam šta rade Njemci i predstavnici drugih zemalja, i to mi nije smiješno. A mi se ponašamo lagodno zato što krizu nismo ni osjetili. Što ne znači da nećemo. I želim da se zahvalim stotinama ljudi koji su mi davali savjete, i koji znaju kako se država vodi, i sa radošću ću im prepustiti kormilo kada istekne moj mandat. A možda i ranije – zaključio je predsednik.

 

 

Tagovi