Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za RTS da su tokom posjete Kini potpisani ugovori o novim investicijama u vrijednosti od 953 miliona eura. Ovo je tek početak i očekujem mnogo više u budućnosti, naveo je predsjednik i istakao značaj razgovora u kompaniji „Mint“ za razvoj robotike. Vučić kaže da je Srbija tri dana bila prva i najvažnija vijest u zemlji od milijardu i po stanovnika. Orden prijateljstva koji je dobio od kineskog predsjednika Si Đinpinga posvetio je građanima Srbije.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za RTS u Šangaju da su tokom posjete Kini postignuti važni politički i ekonomski dogovori, kao i da očekuje nove investicije i jačanje saradnje dvije zemlje u oblasti tehnologije, infrastrukture, energetike i vojno-tehničke saradnje.
Poslije političkih razgovora u Pekingu, srpska delegacija otputovala je u Šangaj, gdje su vođeni razgovori sa kineskim investitorima i predstavnicima kompanija.
Vučić je ocijenio da su ekonomski i politički rezultati posjete ispunili očekivanja.
„Uvijek idu ruku pod ruku. Mogli ste to ovdje da vidite. Ja sam se iz pristojnosti trudio da sakrijem koliko sam srećan i zadovoljan, ali mislim da to ljudi u Srbiji uvijek mogu da vide i da osjete“, rekao je Vučić.
Naveo je da je tokom razgovora potvrđena međusobna podrška Srbije i Kine po pitanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta obje zemlje.
„Postigli smo najvišu političku saglasnost po važnim pitanjima, dakle od podrške jedni drugima u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija po pitanju teritorijalnog integriteta, nezavisnosti, suvereniteta naših zemalja“, istakao je predsjednik Srbije.
Osvrnuo se i na dobijanje Ordena prijateljstva, najvišeg kineskog odlikovanja za strane državljane.
„To nije nagrada samo meni. To je nagrada, prije svega, narodu i građanima Srbije za mudro, pametno i u skladu sa međunarodnim pravom ponašanje u prethodnim godinama“, poručio je Vučić.
Kako je naveo, susret sa predsjednikom Kine Si Đinpingom otvorio je prostor za nove razgovore sa kineskim kompanijama.
„Mi smo pošli sa ciljem da se vidimo sa nekoliko kompanija, pa zatim da to bude četrnaest, pa zatim da bude osamnaest. Mi ćemo samo sjutra imati (razgovore sa) deset kompanija“, rekao je Vučić.
Osvrnuo se i na ugovore koji su do sada potpisani.
„Potpisani su ugovori za devetsto pedeset tri miliona eura novih investicija, ali rekao bih da je to početak i očekujem mnogo više u budućnosti“, naveo je Vučić.
Predsjednik Srbije rekao je da se razgovara i o investicijama u Vranju, kao i o novim ulaganjima u više gradova u Srbiji.
„Razgovaramo sa kompanijama koje bi trebalo da investiraju i u ‘Jumko’ i u ‘Simpo’. Trudimo se već godinama, ali mislim da smo ovog puta blizu da pronađemo rješenje, ali dugoročno rješenje“, istakao je Vučić.
Naveo je da će dvije kompanije uložiti oko 40 miliona eura u Niš i dodatno povećati broj zaposlenih.
Značaj razgovora u kompaniji „Mint“
Govoreći o tehnološkoj saradnji, Vučić je istakao značaj kompanije „Mint“ i razvoja robotike i vještačke inteligencije.
„Mint je povukao sve oko robotike i to sad ide na jedan novi nivo. Srbija je od izgradnje mostova došla do tog nivoa saradnje sa Narodnom Republikom Kinom gdje se razgovara o robotima, o najnovijim tehnologijama, o vještačkoj inteligenciji“, rekao je Vučić.
Dodao je da će mladi iz Srbije dolaziti u Kinu na obuke.
„Bio sam najsrećniji kada sam vidio ove djevojke i mladiće u Mintovoj fabrici koji su ovdje na obuci i dolaziće ih petstotina godišnje“, naveo je predsjednik Srbije.
Osvrnuo se i na razvoj kineske infrastrukture.
„Kada to sve gledate, onda vam je jasno kojom brzinom ova zemlja ide naprijed i šta mi još moramo da radimo. Kad mi budu rekli dosta je bilo puteva i pruga, ja ću reći – nije dosta i nikad nije dosta“, poručio je Vučić.
Govoreći o kineskim investicijama u Srbiji, pomenuo je kompaniju „Linglong“.
„Linglong je uložio ili će uložiti gotovo dvije milijarde eura, a od obećanja da će biti devetsto zaposlenih došli smo dotle da već imaju dvije i po hiljade zaposlenih“, naveo je Vučić.
Dodao je da su četiri velike kineske kompanije među najvećim srpskim izvoznicima.
Govoreći o Ekspu, Vučić je rekao da će Srbija predstaviti nove tehnologije i robote.
„Zamislite sa onim robotima koji su igrali ‘Moravac’ danas. Sa njima ćemo u bojama naše zastave da dočekujemo ljude na Ekspu“, rekao je Vučić.
Osvrnuo se i na vojno-tehničku saradnju Srbije i Kine.
„Mi smo vojno neutralna zemlja. Razgovaramo o svim pitanjima i sa svima sarađujemo“, naveo je Vučić.
Poručio je da Srbija jača vojsku isključivo radi odbrane zemlje. Istakao je da imamo veoma sofisticirano oružje i da situacija nije ista kao 1999. i da bi naša armija zadala veoma snažne i strahovite udarce svakom osvajaču.
„Naša politika je mir. Mi to radimo zbog toga da bismo zemlju branili“, istakao je predsjednik Srbije.
O energetici
Govoreći o energetici, Vučić je naveo da su sa kineskim kompanijama vođeni razgovori o modularnim nuklearnim reaktorima, gasnim generatorima i novim energetskim rješenjima.
„Dobili smo ponude sa veoma povoljnim cijenama, kratkim rokovima izgradnje, obuke i treninga za naše ljude“, rekao je Vučić.
Naveo je da ga je posebno zainteresovala nova kineska tehnologija gasnih generatora i očekuje se da u Srbiju dođu predstavnici kompanije koja ih proizvodi.
„To su fantastične stvari, fantastične mogućnosti za nas i da izbjegnemo krizu nedostatka električne energije u budućnosti“, poručio je Vučić.
Napomenuo je da su se mogli vidjeti roboti koji čiste velike industrijske hale – za noć očiste 10.000 kvadratnih metara i sami se pune.
„Ovo što smo uradili je put u budućnost, odnosno let u budućnost“, rekao je Vučić.
„Uvjeren sam da Tramp želi mir“
Predsjednik Srbije govorio je i o geopolitičkim temama i situaciji na Bliskom istoku.
„Uvjeren sam da predsjednik Tramp želi da se uspostavi mir, ali nisam siguran da može da obezbijedi dogovor koji bi i Sjedinjenim Državama i Iranu sačuvao obraz, da niko ne izađe kao gubitnik iz svega toga, a da sukobi ne budu nastavljeni“, rekao je Vučić.
Komentarišući pisanje zapadnih medija o reakcijama Brisela na posjetu Kini, Vučić je poručio da Srbija vodi samostalnu politiku.
„Srbija mora da vodi računa o sebi, o svojoj budućnosti. Srbija mora da vodi računa o investicijama“, naveo je Vučić i dodao da je Srbija na evropskom putu, ali da nam pet godina nije otvoreno nijedno poglavlje.
Najvažnija vijest u zemlji od milijardu i po stanovnika
Na kraju razgovora osvrnuo se i na značaj Ordena prijateljstva koji je dobio u Kini.
„Srbija je tri dana bila prva i najvažnija vijest u zemlji od milijardu i po stanovnika. Ja mislim da smo postigli ogroman uspjeh“, zaključio je Vučić.
Orden je posvetio građanima Srbije i, kako kaže, volio bi da Orden čuvaju njegova djeca i budu ponosni.

Ovakvi sporazumi znače više plate , više prilika za mlade i bolji standard za građane Srbije .
BRAVOOOO VUCICU!!!!
Vu-chi-chi hara Kinom! Bravo Vu ci ci, ti si nas vodja. Narod je uz tebe o veliki vozdu nas! Volimo te Vu ci ci , brate nas napaceni!