Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je otvorio novu zgradu Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“.

Zdravstveni radnici su predsjednika Vučića pozdravili aplauzom kada je ušao u novu zgradu instituta. Sa njim su i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić i načelnik instituta Milovan Bojić.

Predsjednik je rekao da nikada ništa bolje nije vidio, i dodao je da je država uložila veliki novac u ovo zdanje.

– Želim vam mnogo uspjeha i da izliječite što više ljudi – rekao je predsjednik ljekarima koji su mu pokazivali novu opremu.

On je dodao i da nije zgrada važna, već oprema i ljudi koji rade tu.

Predsednik je upitao jednog lekara da li je moguće da ljudi i posle pet meseci umiru od srčanih bolesti.

– Neki od tih podataka su najviše primećeni kod sportista, preko 15 odsto njih je imalo promene na srčanom mišiću posle kovida. Za opštu populaciju još uvek nemamo podataka – rekao je lekar koji je Vučiću pokazivao nove aparate za snimanje.

Vučić je potom obišao i centar za telemetrijsko praćenje pacijenata. Iz tog centra je moguće praćenje stanja bolesnika koji se uopšte ne nalaze u toj zgradi.

Predsednika je posebno oduševila činjenica da će već danas popodne prvi pacijenti biti smešteni u institut, kao i da će profesor Radojević uraditi prvu svečanu operaciju u ponedeljak, dok će u utorak biti urađeno čak 20 operacija, što je evropski rekord.

Predsednik je potom razgovarao sa lekarima koji su istakli da su prezadovoljni novom opremom i zgradom.

– Danas je u Srbiji veoma teško naći ljude koji imaju nešto lepo da kažu. A mi smo zadovoljni što ste vi srećni. Hvala vam još jednom – rekao je Vučić.

Predsednik je posetio i novi amfiteatar, gde su predsednika aplauzom pozdravili mladi lekari. Tu je predstavljen i sistem koji se koristi za praćenje rada kliničkih lekara i specijalizanata, kako bi se obezbedila najbolja moguća nega pacijentima.

– Želimo da izrazimo zahvalnost za priliku koja nam je pružena. Mi smo ovde pronašli i našu Ameriku i Kanadu, i zato ćemo našim radom dati sve da se odužimo svojoj zemlji – rekla je jedna mlada doktorka.

Predsednik Vučić je dodao da mladi lekari imaju priliku da uče od najboljih, i da će im plate rasti u narednom periodu.

– Ono što vam obično ne bi rekli ljudi je da sve zavisi od vašeg truda. Kako kaže kineska poslovica: „Svakoga dana čovek mora da radi kao što jede i pije“, i zato vas ja molim da budete vredni i marljivi, i da ne slušate one koji vam govore da će vam sve pasti sa neba. Radite još više nego do sada. Hvala vam i mnogo sam srećan što sam mogao danas da vas vidim – rekao je Vučić.

Na 14.000 kvadratnih metara u najsavremenijim uslovima lečiće se oboleli od kardioloških i vaskularnih bolesti.

Milovan Bojić, direktor Instituta, kaže da će prvi pacijenti biti primljeni već danas.

U izgradnju novog dela „Dedinja“ Vlada Srbije je uložila 42.8 miliona evra, od kojih je više od 15 miliona investirano u najmoderniju opremu.

(Novosti)

Tagovi