Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas obilazi radove na projektu izgradnje beogradskog metroa na Makiškom polju.

Predsednik Aleksandar Vučić je rekao da je ovo neuporedivo u odnosu na ono što je viđeno prošli put.

– Važno je da ne kasnimo i da Beograd 2028. godine dobije svoj metro, i da možemo da se pohvalimo ovakvim velikim projektima. Mi imamo mnogo automobila u našem gradu, i moramo da rešimo pritiske koje to stvara u saobraćaju – kazao je on.

Vučić je istakao i da Francuzi rade fantastičan posao i na Aerodromu, i da je to jedan od najboljih ugovora koji je neko mogao da potpiše.

Zahvalan sam im što su pokazali poštovanje prema Srbiji, i verujem da će tako posvećeno raditi i ovde. Što se tiče kineske kompanije Pauer Čajna i oni rade odlično. Važno je da se završe i radovi na obilaznici oko Beograda. Bilo je problema i kašnjenja, ali sve u svemu očekujem da jedna trasa bude otvorena za mesec dva, a sve do Bubanj potoka do marta – rekao je predsednik.

On kaže da će u narednom periodu obilaziti više ovakvih projekata, kako bi podstakao ljude da užurbano rade.

– To nam je važno da održimo rast BDP-a. Ne možemo da se prepustimo stihiji i lošim vestima, već da nastavimo da radimo još jače. Da ostanemo privlačni, koliko smo bili zbog Fajnal Fora prethodnih dana. Moramo da ukažemo ljudima koliko uspevamo da radimo i gradimo i pored nepovoljne situacije – kazao je Vučić.

Predsednik je rekao da će metro povezati i Novi Beograd, i Banjicu, centar grada, Mirijevo…

– To će biti ogromna pomoć u regulisanju saobraćajnih problema, i daće ogroman doprinos napretku srpske ekonomije. Obilaziću sve puteve u Srbiji, da vidimo kako idu radovi. Svakoga dana, kada vidite mašine i kranove u gradu, oni donose više novca i veće plate za sve naše ljude – kazao je Vučić.

Odgovori na pitanja novinara

Vučić je rekao da mi ne biramo prioritete, i da nismo mi krivi zbog situacije u Ukrajini. On je kazao i da nijedan veliki infrastrukturni projekat nije zaustavljen.

– Ja znam to zbog para. Ne bih morao da budem upoznat sa svime, ali znam zbog novca. Nisam Ali nisam siguran da ćemo to tako i zadržati. Moravski koridor se gradi, na delu puta od Adrana završeno je više od 70 odsto zemljanih radova – kazao je predsednik.

On kaže da nije zadovoljan Fruškogorskim koridorom, i da deonica Novi Sad-Ruma mora brže da se radi, i konstatovao je da drugi radovi napreduju dobro.

– Radimo planove i projekte. Uskoro očekujem da sa Evropom potpišemo dogovor za prvu deonicu Đunis-Stalać, prvu deonicu brze pruge Beograd-Niš, i da brzo krenemo u te radove – kazao je predsednik.

Vučić dodaje da će stopa rasta u celom svetu biti manja, i da veruje kako ćemo i ove godine biti u prvih pet zemalja po stopi rasta.

– Zato moramo da radimo brže. A što se tiče energetike moraće da se radi brže, da se donose strateške odluke. I to će morati instant da se radi, pre zime. Skladišta za gas se ne rade tek tako, već tamo gde su postojala nafta i gas. Iznajmićemo 300-500 miliona skladišnog prostora u Mađarskoj, da bi smestili tamo naš gas – kaže on.

Predsednik dodaje da je to važno zato što mi nemamo kapaciteta da crpimo gas iz skladišta koje imamo, i da nam treba još jedan izvor.

– To je samo što se tiče gasa, da ne pričam samo o problemima sa naftom. A verujte mi da ni razvijenijim zemljama neće biti lakše nego nama. Ja volim stvari da predstavim ozbiljno, ne želim da se cerekam – istakao je on.

Predsednik Vučić, govoreći o najavama da će Zagreb podići optužnicu protiv njega, rekao da su Hrvati ubijali Srbe.

Nisu Srbi ubijali Hrvate, i proterali ih iz Gline, nego obrnuto. To vam je kad nemate politiku i kad mislite da ratne zločine možete da činite. Ja nisam ubio nikoga, a oni protiv kojih je podignuta optužnica jesu. Žao mi je što vi na N1 to ne vidite, i što vam srpska deca nisu važna. Meni jesu, mnogo važnija od moje političke sudbine – rekao je i dodao da ubistva dece ne smeju proći nekažnjeno.

Vučić je kazao i da zna koliko iznosi račun za struju koji plaća, i da se trudi da štedi na svemu.

– Struja će svakako poskupeti, imamo najjeftiniju poput Gruzije. Moramo gledati celinu, a ne samo iz svog sektora. Najlakše je ministru trgovine da traži povećanje cene, trgovce će zadovoljiti, ali građane neće. Struja će jednog dana poskupeti, a to će biti u onom trenutku kada zauzdamo uvezenu inflaciju. Iako je ona mnogo niža nego što je u nekim zapadnim zemljama – istakao je on.

Dodao je i da on ne odvrće sijalice, ali da se nada da će taj pelcer odgovornosti preći i na njega.

– Ali mi je čudno kada vidim da se ljudi podsmevaju, a znaju da i na zapadu upozoravaju na krizu. To znači da nam je dobro, vidim da ljudi mogu sebi da priušte i da idu u inostranstvo na odmore – kaže Vučić.

Predsednik kaže i da rukovodstvo EPS-a nije bilo genijalno, ali da je ono ranije bilo još gore.

Ovi su bili nesposobni, a oni pre njih su bili em nesposobni, em lopovi. Ja nemam problema da preuzmem odgovornost. Ova zemlja ide u dobrom smeru. I mi moramo biti spremni da prihvatamo svoje pogreške i da radimo na njima – kazao je Vučić.

Tagovi