Viktorija u Humskoj: Stanojevićeva 17 pobjeda u nizu, prvijenac Bajbeka

0

„Parni valjak“ je za 23 minuta riešio pitanje pobednika protiv Zlatibora – 5:1

Crno-beli su na zatvaranju 27. kola Superlige viktorijom pokazali Zlatiboru (5:1) da nije dorastao elitnom rangu, na najbolji način počeli završnu sedmicu pred odlazak na dvonedeljnu pauzu zbog reprezentativnih obaveza (ostalo im još gostovanje OFK Bačkoj), pojedinci podebljali brojke u statističkim kolonama, a šef stručnog štaba popravio lični rekord. Protiv Čajetinaca je upisao 17. uzastopni trijumf (15 u prvenstvu, dva u kupu) i nadmašio ostvarenje iz jeseni 2011. kad je pobedio 16 puta zaredom pre nego što ga je vrhuška kluba smenila.

Sad bojazni po Stanojevićev status nema, jer Pani valjak deluje po uzoru na stih iz navijačke pesme. Melje. Bez obzira ko je preko puta, kakve su vremenske okolnosti (a ovog ponedeljka u Beogradu kiša ne prestaje) ili ko su starteri (četiri izmene u odnosu na duel sa Voždovcem pre četiri dana). Ubedljiv je. Potpuno drugačiji nego s početka sezone, a tu snagu i brzinu osetili su prvotimci novajlije u najboljem društvu. Igra mačke i miša, kao pokazatelj da srpskom fudbalu nije potrebna liga od 20 klubova.

Jer, Partizan je dao šest golova Inđiji, po pet Radu i Zlatiboru, tri Napretku. Sve ekipama iz ugrožene zone. Svaki put je demonstrirao razliku u klasi. Prilikom premijernog gostovanja ekipe Ljubomira Ristovskog na crno-beloj strani Topčiderdskog brda ispoljio ju je čak rotirajući oba beka (Marko Živković počeo umesto Aleksandra Miljkovića, Slobodan Urošević pre Ivana Obradovića i povratničku partiju začinio efektnim pogtokom) i oslanjajući se na talenat Nemanje Jovića. Talentovani krilni vezista dobio je šansu pre Lazara Markovića, igrao se fudbala, postigao već treći gol u sezoni – i to posle prekida, koji postaje snažno oružje Partizana – iznudio penal (posle njegovog centaršuta rukom igrao Filip Stameković), plesao terenom i opravdao status. Ne igra zato što je bonus, nego zato što potvrđuje iz kola u kolo šta može.

Jovićev gol za inicijalno vođstvo favorita je otvorio apetit crno-belima. Glad su u naredna 23 minuta, do odlaska na pauzu, utolili Takuma Asano (18. pogotkom u sezoni) na pas Bibarsa Natha i sam Izraelac sa bele tačke (12. egzekucija u ovom ciklusu), šanse propuštali JojićJovićVujačićHolenderŽivković (stativa), da bi ugodno veče u Humskoj 1 sredinom drugog poluvremena upotpunio Žan Kristof Bajbek. Prvi put otkako je došao u Partizan pogodio je francuski napadač, nagovestio da je u stanju da popravio ionako dobar napadački potencijal ekipe.

Zlatibor u prvih 45 minuta maltene nije prelazio centar. Niti je mogao, niti je preterano želeo. Potisnut na svih 20 metara bio je prinuđen da se brani. Bilo je situacija kad glavu nije mogao da digne, sav teret pao je na pleća Miloša Čupića, zaslužnog što gosti nisu pretrpeli veću katastrofu od „petarde“. Da nevolja po Ljubomira Ristovskog bude veća 20-ak minuta pre kraja ostao je i bez jednog od oslonca u odbrani, pošto je Marku Momčiloviću stradalo rame.

Teško da bi bivši prvotimac Steaue mogao da spreči ubedljiviji poraz Zlatibora. Ovako je možda izgubljen za okrpšaj sa bivšim klubom Javorom, a da Čajetinci, ipak, ponesu neki pozitivan utisak iz Beograd postarao se Nenad Sević direktnim golom iz slobodnog udarca.

Nedovoljno da se ugrozi razgoropađeni Partizan.