Velikani u sjenci Andore: Prva pobjeda tima sa Pirineja u gostima u istoriji

0

Fudbaleri Hrvatske i Francuske ostvarili su bitne pobjede u grupi 1 Lige A Lige nacija.

Hrvatska je odbranila domaći teren savladavši Dansku rezultatom 2:1. „Vatreni“ su time izbili na čelo Grupe 1 i kolo prije kraja ostavili sve u svojim rukama.

„Kockasti“ su bili boji u prvih 45 minuta, ali nije viđeno mnogo dobrih šansi.

Međutim, već u 49. minutu bilo je 1:0. Strijelac je bio Borna Sosa za opšte oduševljenje na „Maksimiru“. Gosti su napravili tri izmjene tačno na sat vremena igre, a nedugo zatim su došli do izjednačenja. Gol Livakovića pogodio je Eriksen u 77. minutu. Međutim, slavlje Danaca nije dugo trajalo. Već u 79. minutu vratilo se vođstvo na stranu domaćih poslije pogotka koji je postigao Lovro Majer, koji je ušao u igru samo dva minuta ranije i iz prvog šuta (i to kakvog, sa distance) matirao Šmajhela.

U borbi za opstanak u Ligi A, Francuska je pobijedila Austriju na domaćem terenu sa 2:0. Francuzi su u ovaj meč ušli sa imperativom pobjede jer su imali samo dva osvojena boda iz četiri odigrana kola.

Nije im se dalo da slome protivnika na lakši način, ali je drugo poluvrijeme, ipak, donijelo željeni rezultat. Protivnika je načeo Kilijan Mbape u 56. minutu, a dokusurio Olivije Žiru u 65.

Situacija u Grupi 1 sada je izuzetno komplikovana, ali i jednostavna istovremeno. Hrvatska 25. septembra gostuje Austriji i ukoliko je pobijedi sigurno će biti pobednik ove grupe, dok time može i da osigura prolaz Francuskoj. Svoju sigurnost, ali i uspjeh Hrvatske, može da ostvari i Francuska na gostovanju Danskoj istog dana.

U Grupi A4 sigurne pobjede ostvarili su Belgija i Holandija.

Belgija je sa 2:1 pobijedila Vels. Domaćin je posao praktično riješio u prvom poluvremenu, pošto su poslije nešto više od pola sata igre vodili sa 2:0.

Strijelci su bili Kevin de Brujne i Miši Batšuai. Gostima je nadu ulio Mur u 50. minutu, ali se rezultat do kraja meča nije mijenjao.

Holandija je lako izašla na kraj sa Poljacima u Varšavi – 2:0. Gosti su poveli preko Gakpoa u 14. minutu, a konačan rezultat postavio je Bergvajn u 60. minutu utakmice. Problem za Luja van Gala mogu biti samo povrede Kopmajnersa i Memfisa Depaja.

Rasplet Grupe 4 pašće u poslednjem kolu, te će Belgiji za prvo mesto biti potrebna pobjeda od 4:1 u Holandiji, pošto je tim rezultatom poražena od „lala“ u prvom meču kod kuće. Sa druge strane, Vels mora da na domaćem terenu savlada Poljsku kako bi se izjednačio po broju bodova. U prvoj utakmici bilo je 2:1 za Poljake.

Fudbalske reprezentacije Luksemburga i Fraskih Ostrva osvojile su po neočekivani bod u trećoj diviziji.

Farska ostrva ostala su neporažena na gostovanju Litvaniji, pošto je u Viljnusu bilo 1:1. Time su Ostrva izbacila Litvaniju u Ligu D Lige nacija, pošto na kolo do kraja ta ekipa ima samo jedan osvojen bod, četiri manje od Farskih Ostrva. Golove su postigli Andreasen na jednoj i Slivka na drugoj strani.

U drugom meču Grupe C1 Turska je neočekivano remizirala sa Luksemburgom u Istanbulu (3:3). U prvom poluvremenu viđena su čak četiri gola. Luksemburžane su u prednost dovodili Martins i Sinani, a izjednačavali su Under i Šanot (autogol). Gosti su ponovo poveli u 69. minutu preko Rodrigeza, ali za konačnih 3:3 pobrinuo se Juksek u 87. minutu utakmice.

Turcima je ovaj bod bio dovoljan da obezbijede prolaz u Ligu B Lige nacija od naredne sezone.

U grupi C3 Azerbejdžan je napravio iznenađenje protiv Slovačke u Trnavi (2:0), golovima Dadašova i Hagverdija. Slovaci tako privode kraju neslavnju kampanju, jer su dopustili da iz njihove grupe dalje napreduje slabašni Kazahstan koji je ranije pobijedio Bjelorusiju sa 2:1.

Fudbaleri Moldavije pobijedili su na gostovanju selekciju Letonije sa 2:1, u meču petog kola grupe D1. Gosti su poveli u 26. minutu preko Joana-Kalina Revenka, a rezultat je u 45. minutu povećao Jon Nikolaesku. Jedini gol za selekciju Letonije u 55. minutu je postigao Janis Ikaunieks.

Letonija ostaje na prvom mjestu u grupi sa 12 bodova, dok je Moldavija druga sa 10 bodova. Na trećem mjestu je Andora sa četiri boda, a Lihtenštajn je bez bodova. Odgovor da li će Letonija ili Moldavija u viši rang i baraž za Evropsko prvenstvo daće poslednje kolo. U poslednjem kolu Letonija gostuje Andori, a Moldavija dočekuje Lihtenštajn.

U drugom meču Grupe D1 Lige nacija, Andora je savladala Lihtenštajn sa 2:0. Strijelci su bili Rosas i Servos. Ovo je bila inače prva pobjeda Andore u istoriji u gostima u službenom meču.

Rezultati – A1: Hrvatska – Danska 2:1 (0:0) /Sosa 49, Majer 79 – Eriksen 77/, Francuska – Austrija 2:0 (0:0) /Mbape 56, Žiru 65/, A4: Belgija – Vels 2:1 (2:0) /De Brujne 10, Batšuai 37 – Mur 50/, Poljska – Holandija 0:2 (0:1) /Gakpo 14, Bergvajn 60/, C1: Turska – Luksemburg 3:3 (2:2) /Under 16, Čanot 39, Juksek 87 – Martins 8, Sinani 37, Rodrigez 69/, Litvanija – Farska Ostrva 1:1 (Slivka 41 – Andreasen 22/, C3: Kazahstan – Bjelorusija 2:1 (1:1) /Gabišev 29, Zainutdinov 79 – Savicki 45+3/, Slovačka – Azerbejdžan 1:2 (0:1) /Jirka 90+3p – Dadašov 44, Hagverdi 90+5 /, D1: Letonija – Modlavija 1:2 (0:2) /Ikaunieks 55 – Rovenko 26, Nikolaesku 45/, Lihtenštajn – Andora 0:2 (0:1) /Rosas 4, Servos 80/.