Plaćanje gotovinom u iznosima većim od 10.000 eura od jula sledeće godine više neće biti moguće. Tada na snagu stupa odluka odluke Evropske unije (EU) donijete 2024. godine u okviru paketa mjera za borbu protiv pranja novca i dio je Regulative 2024/1624.
Limit od 10.000 eura odnosi se na plaćanja robe i usluga kada je barem jedna strana u transakciji pravno lice, odnosno firma ili kompanija.
Jednostavnije rečeno, građani u EU neće moći da plate, na primjer, automobil od 50.000 evra u kešu ukoliko ga kupuju u salonu.
Međutim, ova odredba se ne odnosi na transakcije između fizičkih lica. To znači da će kupovina, na primjer, polovnog automobila od drugog građanina i dalje biti moguća u iznosu većem od 10.000 evra, u zavisnosti od pravila konkretne države.
Regulativa ostavlja državama članicama mogućnost da uvedu i niže limite. Ovakva ograničenja već postoje u pojedinim zemljama, poput Italije.
U javnosti se često spekulisalo o tome da EU na ovaj način pokušava da ukine gotovinu, međutim, ekonomski stručnjaci ističu da ovom mjerom EU ne zabranjuje upotrebu gotovine, već je ograničava za veće iznose. Građani i kompanije i dalje će moći da koriste keš za manje transakcije.
Glavni cilj ove odluke jeste borba protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao i smanjenje anonimnih velikih transakcija, prenosi capital.ba.
