Tenzije u regionu: Ko to tamo… prijeti?

0

Hrvatska i Bosna i Hercegovina našle su se ovih dana u centru regionalne javnosti zbog izjava i zahtjeva koji stižu iz ove dvije zemlje, a koje se ocjenjuju kao direktna prijetnja miru i stabilnosti u regionu. Javnost u BiH za ovu vrstu pažnje može “zahvaliti” lideru Stranke demokratske akcije Bakiru Izetbegoviću, koju su brojne političke, diplomatske i medijske adrese ocijenile kao “ratnohuškačku i prijeteću”. “Prebrojali smo se – i koliko lovaca imamo, i koliko mladih ljudi, i koliko imamo instruktora na dronovima, i tako dalje. Neću dalje, ali samo da znate”, kazao je Izetbegović na skupu u blizini Sarajeva, a u organizaciji SDA Hadžići. Njegova izjava ispraćena je aplauzom na skupu, no čini se da je taj aplauz ostao usamljen.

U AMBASADI SAD “ŠOKIRANI”, BRITANCI TVRDE DA IZJAVA PODRIVA MIR I STABILNOST

Ambasade SAD i Velike Britanije u BiH oštro su osudile prijeteću izjavu lidera Stranke demokratske akcije. „Šokirani smo i zgroženi jučerašnjim zapaljivim komentarima Bakira Izetbegovića, koji su, predvidljivo, izazvali neodgovoran odgovor srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika“, saopštila je američka ambasada u Sarajevu. U saopštenju se navodi da su građani BiH pre 30 godina „proživeli brutalan rat“ i da u 2022. godini „zaslužuju bolje od lidera koji apeluju na etničke podjele i podstiču etničke tenzije“. Iz ambasade SAD su poručili da “građani BiH zaslužuju lidere koji će raditi na opštem dobru i donositi teške odluke, neophodne da BiH obezbedi svoje mesto u evroatlantskoj zajednici naroda“. Povodom Izetbegovićevih “upozorenja” poruke, britanska ambasada je navela da politički lideri treba da prestanu sa retorikom podjela i eskalacija, kao i sa destabilizujućim političkim aktivnostima ili odlukama.
Oni smatraju da takve izjave izazivaju uznemirenost među građanima i da podrivaju mir i stabilnost u zemlji i regionu. Reagovao je i visoki predstavnik EU za Bosnu i Hercegovinu Kristijan Šmit. On je kazao da je Izjava Bakira Izetbegovića 25. jula na stranačkom skupu u Hadžićima ratnohuškačka i povećava tenzije. „Ratnohuškačke i zapaljive izjave, poput ove Izetbegovića, opasne su i vraćaju na tragični sukob iz 1990-ih. One šire strah među svim građanima, povećavaju tenzije, te ni na koji način ne doprinose unapređenju saradnje, stabilnosti i pomirenja u BiH“, kazao je Šmit, piše sarajevski portal “Kliks” a prenosi Tanjug.

VUČIĆ: Stvari u BiH se komplikuju, želimo da sačuvamo mir

MILANOVIĆ: Jezik mržnje i netrpeljivosti valja se sarajevskim ulicama

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pribrano i stabilno je reagovao na Izetbegoviću izjavu ali i upozorio da se situacija u BiH komplikuje, a da je izjava Izetbegovića zabrinjavajuća. “Kako god da rpođu izbori, moramo da razgovaramo sa Bošnjacima i dugoročno rešavamo probleme sa njima”, kazao je u kratkom osvrtu predsjednik Srbije. Hrvatski predsjednik Zoran Milanović oštro je kritikovao hrvatsku vladu, jer, po njegovim riječima, ne reaguje na prijeteće izjave predsjednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića. “Hrvatska vlada gluvo i bez treptaja sluša prijetnje iz Bosne i Hercegovine, jezik mržnje i netrpeljivosti koji se valja sarajevskim ulicama”, poručio je Milanović. Nakon Milanovića oglasio se i premijer Hrvatske. Andrej Plenković izjavio je da je zgrožen izjavom čelnika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića. „Kad se neko prebrojava onda se priprema za neki sukob. To je izjava gospodina Izetbegovića, koja me zgrozila i koju osuđujem. Mislim da je to izvan svih okvira“, rekao je Plenković, a prenijela Hrvatska radio-televizija. Krivičnu prijavu protiv Bakira Izetbegovića, Emira Suljagića i Reufa Bajrovića zbog „izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti“ juće je Tužilaštvu BiH podnio Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke. Raguž je dokaz i informaciju o podnesenoj prijavi podijelio na svom Facebook nalogu, uz propratni opis: “Isplivalo je pravo lice ”patriota” koji su se digli na zadnje noge ne kako bi obranili neka svoja prava, nego kako bi osigurali uskraćivanje prava drugima”, objavio je Raguž, između ostalog.

NAKON SPREČAVANJA VUČIĆA DA POSJETI JASENOVAC, HRVATI TRAŽE POVRATAK USTAŠKOG GRBA

Nakon zabrane predsjedniku Aleksandru Vučiću da posjeti Jasenovac, zatim skandaloznog pisma hrvatskih biskupa u kojem dečje logore u Jastrebarskom i Sisku nazivaju humanitarnim centrima, Hrvati sada od Austrije traže i da vrati ustaški grb u Blajburgu. Ovaj zahtjev iznio je šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman tokom razgovora sa austrijskim kolegom Aleksanderom Šalenbergom, na koga je, kako je rekao, „apelovao da pomogne u nastojanjima za vraćanje hrvatskog istorijskog grba na spomen-kamen Počasnog blajburškog voda na Blajburgu“. Grlić Radman tvrdi da je ustaški grb iz Blajburga „istorijski grb kojeg ne treba dovoditi u vezu sa režimom iz Drugog svjetskog rata”. Naime, grb uklonjen iz Blajburga, na kojem je šahovnica sa prvim bijelim poljem, identičan je grbu sa zastave NDH, pod kojom su izvršeni najstrašniji zločini nad Srbima, Jevrejima i Romima u Drugom svjetskom ratu. Na pitanje novinara da prokomentariše ovaj zahtjev, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su podnosioci zahtjeva time “sve kazali o sebi”. “Vlada čiji ministar spoljnih poslova traži od Austrije da u Blajburg vrati ustaški grb je ustaška vlada i nema drugog imena za njih”, kazao je ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin ovim povodom.

Sva pomenuta zbivanja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini izazivaju opravdanu zabrinutost javnosti u regionu a opšti je utisak da za takve nastupe ne može biti ni opravdanja, ni razumijevanja.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.