Selektor Svetislav Pešić naširoko je govorio o onome što predstoji reprezentaciji Srbije u kvalifikacijama za Mundobasket i problemima sa kojim se suočava, a uz njega je sve vrijeme bio i direktor reprezentacije Dragan Tarlać.
Proslavljeni reprezentativac je takođe imao riječ, a govorio je i o aktuelnom momentu…
„Bitno je da idemo iz utakmice u utakmicu, da ostanemo dalje u kvalifikacijama, odnosno da zadržimo šanse da se plasiramo na Mundobasket. Protiv Grčke i Turske su ostvarene pobjede koje nam daju tu šansu da mi i dalje, iz utakmice u utakmicu, pobjedama odemo na Svjetski kup. Vidjeli ste spisak, na sve što je selektor iznio, dodao bih da je situacija sa igračima CSKA Moskve bila dobra. Bilo je naznaka da će Milutinov i Davidovac biti u timu, ali je sa vremenom došlo do komplikacija oko pomjeranja njihovih obaveza. Sada ih definitivno nećemo imati za ove dvije utakmice. Vidjeli ste koji su igrači tu, stavovi španskih klubova su bez imalo fleksibilnosti i mogućnosti za pregovore”.
Kao tema konferencije jeste potencijal koji Srbija ima u inostranstvu. Prije svega SAD, onda i drugim zemljama gdje su naši ljudi otišli da žive, a njihova djeca rastu u košarkaše sa ozbiljnim potencijalom. Govorilo se najviše o Mariju Nakiću, Tristanu Vukčeviću, te Andreju Stojakoviću koji je nedavno izabrao da ide na prestižni Stenford, kao i momcima sa našim korijenima…
„O svima se razmišlja, sve koje ste naveli iz različitih uglova treba posmatrati, zbog mjesta rođenja, broja pasoša i drugih stvari. Kod Tristana postoji opredjeljenje da igra za Srbiju, ali mora da sačeka 21. rođendan da bi mogao da obuče dres reprezentacije. Skauting se proširio. Potpisuje se dokument kojim se obavezujete da ćete igrati za reprezentaciju do 18, odnosno 21. godine. Djeca se uvode tako u situacije u kojima ne žele da budu, ali tu mi ne možemo mnogo. Tristan nije želio da nastupa za Grčku, strpljivo čeka 21. rođendan. Sada po novom pravilniku igrač koji je u mlađim kategorijama igrao za jednu reprezentaciju, do 23. godine neće moći da mijenja košarkaško državljanstvo„, priča Tarlać i nastavlja:
„Jedini način da se to spriječi jeste da se radi skauting od najmlađih dana, da budu u našem sistemu, kako ih neko drugi ne bi prisilio da igraju tamo gdje možda ne žele. Igrači sa našim korjenima iz američkih srednjih škola su na našem radaru, visoko se kotiraju i pratimo ih. Oko Marija Nakića ne bih previše, jer ne želim da mi nešto iznosimo neke tvrdnje dok se porodica ne oglasi”.
A, u kakvoj poziciji je Peđin sin, Andrej Stojaković?
„U kontaktu smo, o tome razgovaramo od Andrejevog rođenja. Moje prijateljstvo sa Peđom ne mijenja ništa u odnosu na odluku koju prvo mora da donese dijete. Gdje se osjeća najbliže, najtoplije, kao što je došlo od Tristana. Trebalo je vrijeme da on to odluči, tako treba i Andrej. Ne može Peđa da presječe, već Andrej, da on osjeti da ovde pripada„.
(mozzart sport)
