Sudije i službenici ostali bez dodatka do 30 odsto

0

Sudijama i sudskim službenicima u junu su ukinute naknade za pripravnost i dežurstva, koje su iznosile do 15 odnosno 30 odsto od osnovne zarade, saopštio je za „Dan“ predsjednik Sindikata sudstva Crne Gore Milenko Šušić. On navodi da je Sudski savjet 25. juna 2021. godine dostavio svim sudovima oluku Ministarstva finansija i socijalnog staranja kojom se konstatuje da ne postoji pravni osnov za isplatu pripravnosti i dežurstva, iz razloga jer je odlukom Ustavnog suda ukinuta odluka o naknadama zaposlenih u sudstvu i državnom tužilaštvu, kojom su dežurstva i pripravnosti bile ograničene, za sudije 15 odsto zarade, a za službenike 30 odsto zarade.

Šušić ističe da ova odluka Ustavnog suda ni u jednom svom dijelu nije osporavala pravo na nadoknadu za odrađeni posao, a činila je spornim samo način obračuna isplate kada je u pitanju pripravnost i dežurstvo.

– S obzirom na to da je Ustavni sud ovu odluku donio 3. avgusta 2017. godine i da su se naknade po osnovu dežurstva i pripravnosti isplaćivale bez pravnog osnova skoro četiri godine, nevjerovatna je količina neodgovornosti ranijeg Ministarstva pravde koja se najviše ogleda u nedonošenju određenih propisa kojima bi se regulisala ova materija. Ništa manju neodgovornost nije pokazalo ni sadašnje Ministarstvo finansija i socijalnog staranja imajući u vidu prvenstveno način donošenja odluke kojom se ukida pravo na nadoknadu po osnovu pripravnosti i dežurstva. Naime, odsustvo želje da se u prethodnom dijalogu sa nosiocima najvećih pravosudnih funkcija nađu najcjelishodnija rješenja ne vodeći računa o posledicama, dovedeno je u pitanje zakonom zagarantovano pravo zaposlenih u sudovima – navodi Šušić.
Hitno naći rješenje

Šušić kaže da Sindikat sudstva Crne Gore, kao reprezentativni sindikat, apeluje na predstavnike nadležnih ministarstva pravde i finansija, da u što kraćem roku u intenzivnoj komunikaciji sa nosiocima pravosudnih funkcija uz obavezno učešće predstavnika sindikata pronađu rješenje za novonastalu situaciju.

– U suprotnom Sindikat sudstva Crne Gore će uložiti maksimalan napor, koristeći sva zakonom dozvoljena sredstva, kako bi zaposleni u sudovima ostvarili, u punom kapacitetu, sva prava koja im garantuju zakoni i Ustav ove države – zaključuje Šušić.

Ističe da je nesporna činjenica da zaposleni, bilo da se radi o sudijama, služebnicima ili nekom drugom zaposlenom, imaju pravo na nadoknadu za odrađeni posao.

– Budući da se u konkretnom slučaju radi o poslovima i pravnim radnjama koje ne trpe odlaganje, kao i postojanje realnih najava velikog broja sudskih postupaka, koji će zbog uvećanja troškova dodatno opteretiti budzet, izazivanje konfuzije i nesigurnosti u cjelokupnom pravosudnom sistemu, dovodi do jedinstvenog zaključka da ova situacija ne odgovara nikome. Napominjemo, bez obzira na ovakvu situaciju da su u ovom periodu od dva mjeseca, od kada se ne vrši obračun za rad po osnovu pripravnosti i dežurstava, zaposleni u sudovima Crne Gore svoje obaveze bespogovorno ispunjavali pokazujući odgovornost i posvećenost. Dodatno nezadovoljstvo izaziva činjenica da su dohoci u sudstvu, u najvećem broju daleko ispod prosječne zarade na državnom nivou, tako da ovaj vid zarade u velikom broju slučajeva ima egzistencijalni značaj – navodi Šušić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.