Studenti ispustili pobjedu u Areni: Zvezda sa preteško izborenih 1:0 dolazi u Moraču

0

Košarkaši Crvene zvezde savladali su SC Derbi sa 83:81 u prvom meču četvrtfinalne serije AdmiralBet ABA lige.

Izgledalo je da će „studenti“ doći do senzacionalnog „brejka“ u „Areni“, u jednom trenutku vodili su i sa 18 poena razlike, ali su crveno-beli ogormnim preokretom u poslednjoj dionici sačuvali prednost domaćeg terena i došli na pola put od polufinala.

Ključna slobodna bacanja za domaćina pogodio je Dejan Davidovac u završnici meča. On je upisao 13 poena, toliko i Nemanja Nedović, jedan više imao je Luka Mitrović, dok je Miloš Teodosić bio najefikasniji sa 17 poena.

Kod SC Derbija bolji od ostalih Tomislav Ivišić sa 14 poena.

Krenula je Crvena zvezda izuzetno nervozno u ovu utakmicu za koju se dugo spremala. Crveno-beli su u prvih pet minuta imali čak šest izgubljenih lopti, a SC Derbi nošen dobrom igrom u odbrani i kreacijom Ivišića u napadu vodio sa 8:1.

Tek je ulaskom Teodosića domaćin malo „prodisao“ u napadu. Iskusni plejmejker namjestio je dva zicera Mitroviću, ali je Dokins na drugoj strani imao odgovor i održao osjetnu prednost „studentima“.

Pokušao je trener domaćih Janis Sferopulos da ulaskom kapitena Lazića poboljša odbranu svog tima. Jeste Zvezda zaigrala nešto agresivnije, ali su napadački problemi ostali, te je SC Derbi posle prve četvrtine vodio sa 21:15.

Kao i prvu, tako je i drugu četvrtinu SC Derbi započeo bolje. Ekipa Dejana Jakare bila je maksimalno fokusirana i željna nadigravanja sa velikim favoritom, a posle koša Hadžibegovića crnogorski tim imao je u prvom delu maksimalnih „+11“ (28:17).

Uspjela je Zvezda da odgovori serijom 7:0 i smanji na 27:31, ali su se gosti brzo vratili u pravi ritam i sjajno finiširali prvo poluvreme sa četiri vezana poena za prednost od 40:30.

Rasplamsala se borba početkom drugog poluvremena. Pogodio je Kapusta trojku za goste, uzvratio Teodosić istom mjerom, a onda Pavlićević vezao dvije trojke i  odveo „studente“ na 51:37. Zvezda je u napadu srljala, a posle koša Hadžibegovića SC Derbi je imao velikih „+16“ – 53:37 nakon tri minuta igre u nastavku.

Nastavio se „rafal“ osmog tima u „regularnom“ djelu kada je riječ o šutu spolja, Hadžibegović je pogodio iz ugla za novih maksimalnih 56:38. Uspijevala je Zvezda da dođe do otvorenih šuteva, ali realizacija nije bila na željenom nivou, Teodosić je uzeo i sedmi šut za tri, ali je bio neprecizan po peti put. Nešto kasnije pokušao je i prodorom, ali ga je izblokirao Ivišić.

Mitrović i Nedović su shvatili da nešto mora da se promijeni. Iskusni tandem unio je energiju, ali i više smirenosti u napad domaćih, probudio se i Bolomboj, te je Zvezda smanjila na „-10“ (48:58) i natjerala Jakaru da zatraži minut predaha.

Tajm-aut kao da je umirio „studente“, koji su odmah vezali šest pena, a Zvezda ponovo počela da srlja u napadu i bira neadekvatna rešenja.

Zvezda je započela poslednju dionicu trojkom Jaga i dobrom odbranom. Zatim je Teodosić spustio Mitroviću loptu na zicera, a domaćin ponovo prišao na deset poena zaostatka – 64:54.

Spustila je Zvezda na jednocifren minus osam minuta pre kraja trojkom Lazića iz ugla (57:66), a Zvezdin kapiten je odmah iznudio i faul u napadu, da bi Mitrović sjajnim pivotiranjem nadmudrio Baćovića i nastavio seriju domaćina, koju je prekinuo Bogavac pogođenim šutem iz pada.

Zvezda je pokušavala da bude maskimalno angažovana u odbrani, ali je bilo defanzivnih propusta, te su gosti održavali vođstvo, koje je na domaćin spustio na „-6“ (68:74) trojkom Davidovca na manje od pet minuta pre kraja.

Ogromno požrtvovanje pokazali su crveno-bijeli kako bi se vratili u utakmicu. Bolomboj je uspijevao da stigne do ofanzivnih skokova, a Nedović novom trojkom približio crveno-bijele na 71:74. Nastavili su domaći sa frenetičnom odbranom, a prvu priliku za izjednačenje propustio je Teodosić, koji je promašio otvorenu trojku. Narednu je uzeo Nedović i pogodio.

Odogovor je stigao od hladnokrvnog Ivišića, a onda opet Nedović koji je poentirao uz dodatno slobodno bacane.

Konačno je Zvezda preokrenula na 87 sekundi prije kraja utakmice, trojkom Hange iz ugla za delirijum publike u „Areni“.

Nisu se predali „studenti“ Kapusta je pogodio sa „penala“, a onda Bolmboj napravio faul u napadu. Šutirao je Kapuste preko ruke Zvezdinog centra trojku za vođstvo, ali je promašio, pa je domaćin imao loptu na 24 sekunde prije kraja utakmice.

SC Derbi se odlučio za brz faul nad Davidovcem, a ovaj pogodio oba slobodna bacanja za „+4“ (82:78). U narednom napadu trojku „iz očaja“ ubacio je Drženjak i smanjio na 82:81, na 5.5 sekudni prije kraja, a Sferopulos zatražio tajm-aut.

Opet je fauliran Daviovac i bio polovičan. „Studentima“ je ostalo još tri sekunde da poentiraju za produžetak ili pobjedu, Bogavac je promašio.

Druga utakmica na programu je u „Morači“ narednog ponedeljka od 18.30 sati.