Srpkinje rutinski protiv Bugarki: Marina se izvinjavala publici zbog slabijeg drugog poluvremena

0

Ženska reprezentacija Srbije bila je više nego ubjedljiva u drugom meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2023. protiv Bugarske u prelijepoj atmosferi „Hale sportova Ranko Žeravica“ pred više od 1.000 gledalaca – 79:51.

Tim Marine Maljković sada ima skor 2-0 u grupi i očekuju ga dueli sa Hrvatskom kod kuće i Bugarskom u gostima u okviru februarskog FIBA „prozora“. Direktan plasman na Evrobasket obezbediće prvoplasirani tim, dok će drugoplasirani ući u krug sa još sedam drugoplasiranih iz ostalih grupa, od kojih će se četiri najbolja kvalifikovati na EP u Sloveniji i Izraelu.

Otvorila je Srbija utakmicu kako se i očekivalo, sigurno i dominantno, pogađale su Crvendakić, Krajišnik, Raca, pa je posle pet i po minuta igre već bilo 16:3. Pokušavale su Bugarke agresivnom odbranom da smanje minus, ali je razlika u kvalitetu u korist Srbije bila više nego očigledna. U 9. minutu posle trojke Nogić poveli smo 23:9, a na isteku prve dionice na semaforu je stajalo 25:9.

Lagano je krenula i druga četvrtina, bilo je i atraktivnih poteza Srbije, a u 12. minutu bilo je „plus 21“ – 32:11. Raspucala se Nogić, Anderson razigrala Racu, pa pogodila i Ivon za 30 poena razlike u 16. minutu – 43:13. Rasla je i dalje prednost ekipe selektorke Maljković, a na poluvremenu je bilo ogromnih 56:16.

U istom ritmu počela je i treća četvrtina, ali su Bugarke uspjele malo da ublaže minus – 31:60, 26. minut. I dalje smo u potpunosti kontrolisali situaciju na terenu iako je rival dobio ovu četvrtinu, pa je po isteku 30. minuta bilo 66:38.

Nije bilo ozbiljnijih problema ni u poslednjem periodu igre, iako je Bugarke služio šut, pa su smanjile u 34. minutu na „minus 24“ – 44:68. I pored nekoliko nepreciznih minuta, Srbija je rutinski privela meč kraju sa preko 20 poena viška i zasluženo slavila vrijednu pobjedu.

Tina Krajišnik je bila najefikasnija sa 18 poena uz 13 skokova, Aleksandra Crvendakić je upisala 15, Jovana Nogić 12, a Ivana Raca i Ivon Anderson po 10. Naturalizovana Amerikanka je imala još četiri skoka i osam asistencija.

U poraženom timu Borislava Hristova je zabilježila 14, a Radostina Dmitrova Hristova 11 poena i devet skokova.

Tako se ne ponašaju pravi šampioni. Sada pričamo kao da smo izgubili. Nismo. Pobijedili smo„, rekla je Marina Maljković, selektorka Srbije.

Ali, iz svega što je prethodno rekla jasno je da nije bila zadovoljna onim što je vidjela. Čak je publici uputila izvinjenje za igru u drugom poluvremenu.

Bilo je ružno gledati. Bugarska je promijenila sastav za ove dvije utakmice, ostale su samo četiri igračice iz svih prethodnih akcija. Ima puno mladih željnih dokazivanja i punih energije. Iako to nije neki visok nivo kvaliteta. Brine me i sve vrijeme mi je prolazilo kroz glavu, sve ono vezano za užasno tešku sezonu ove godine. Sa Svjetskim prvenstvom, novim VNBA pravilom da sve igračice moraju u klubu da budu 1. maja, da se Evropsko prvenstvo igra od 15. juna. Vjerujte mi u ženskoj košarci u Evropi, pa i svijetu nije bila toliko teška situacija. Evo, sad sam pričala sa saradnicima, vezano za naše planove, mi ćemo morati mjesec dana kasnije da krenemo”.

Vratila se na utakmicu.

Ovo nije nikakv izgovor. Očiledno je da smo odigrale dva različita poluvremena. Mnogo ružno, nedopustivo ružno, drugo. To nama ne može da se dešava. Pravi timovi, šampionski timovi, uvijek igraju na istom nivou. Nismo smjeli da izgubimo treći period, da nam lopte ispadaju, da mašimo toliko zicera, da budemo toliko isključene glave. Tako se ne ponašaju pravi šampioni. Kada ne budem ušla sa istim stavom protiv svakog rivala, prestaću da se bavim ovim poslom. Svaka moja košarkašica mora to isto da osjeća”.

Priču je završila u pozitivnim tonovima.

Drago mi je kada vidim da su tu i neke igračice koje ne mogu da igraju. Maja Škorić, Maša Janković… Znam koliko svim djevojkama znači kada su u repezentaciji”.