Srbija bolja od Crne Gore: “Orlovi” raširili krila i došli na prag Evropskog prvenstva!

2

Fudbalska reprezentacija Srbije pobijedila je Crnu Goru sa 3:1 (1:1) u svom pretposlednjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo i sada definitivno sama odlučuje o tome da li će se plasirati na EURO 2024, na koje idu po dvije najbolje ekipe iz svake grupe.

U preostaloj, novembarskoj utakmici, protiv poslednjeplasirane Bugarske, ekipi selektora Dragana Stojkovića Piksija će i bod biti dovoljan da se nađe na šampionatu Evrope, jer u tom slučaju neće postojati mogućnost da je prestigne Crna Gora (koja sada zaostaje pet bodova i lošija je u međusobnim mečevima, šta god da uradi kod kuće protiv Litvanije, pa u gostima od Mađarske).

Ali, do pomenutog epiloga na stadionu „Rajko Mitić“ došlo se posle prave male fudbalske drame.

Istina, isprva je sve bilo pomalo idilično. Stojković je, uz jednu prinudnu (usljed povrede Gaćinovića) i četiri taktičke, sa pet izmjena u odnosu na poraz od Mađara nastupio protiv komšija, a nadahnuti „Orlovi“ bili su konstantna prijetnja za goste. Prvi su i dali gol.

Već u devetom minutu, Aleksandar Mitrović je dobio loptu na desnoj strani, otprilike kod „ćoška“ šesnaesterca. Prevario je iskusnog Stefana Savića, pa krenuo dijagonalno, a onda odjednom, spoljnom stranom desne kopačke – felširanu loptu neodbranjivo poslao u dalji ugao gola Crne Gore.

No, euforija sa tribina nije se na pravi način „prenijela“ na teren, već je ekipa Crne Gore bila ta koja je zaigrala konkretnije, a na momente i na granici prekršaja. To je osujetilo novi talas preciznih dodavanja Srbije, dovodilo do brže promjene posjeda, a konačno, i do izjednačenja.

Greška u tranziciji srpske selekcije skupo ju je koštala u 36. minutu: Zapravo, za sve je „kriv“ bio jedan od tada brojnih prekršaja crnogorske ekipe, i to na oko 35 metara od svog gola. Dušan Tadić je sa desnog krila izveo slobodan udarac, intervenisala je, istina na kratko, gostujuća odbrana, a kako je lopta opet pripala „orlovima“, i to na lijevom krilu, skoro svi srpski igrači su ostali u ili ispred šesnaesterca gostiju, očekujući novi centaršut. Međutim, rival Srbije je oduzeo loptu domaćinu, pokrenuo kontru 3 na 1, u kojoj je na kraju Tadić morao da čuva najopasnijeg golgetera Crne Gore, a to se završilo – neodbranjivim udarcem Stevana Jovetića za poravnanje rezultata.

Stojković je na poluvremenu povukao odlučujući potez. U igru je ubacio Kostića i Seregeja Milinkovića Savića (umjesto Mladenovića i Ivana Ilića), a upravo je pomenuti tandem i dao „orlovima“ ona krila koja su im nedostajala.

„SMS“ je maestralnim potezom u 73. minutu i omogućio akciju za novo vođstvo. Tada je, naime, Lukić e na lijevom krilu dodao loptu pomenutom rezervisti, Milinković Savić petom „produžio“ za kapitena Tadića, koji je s lijeve strane idealno, na rubu peterca, uposlio Aleksandra Mitrovića, što je ovaj iskoristio da postigne i svoj drugi gol Crnoj Gori na ovom meču.

Grogirani gosti su samo dva minuta kasnije napravili kobnu grešku. Lopta im je oduzeta na lijevoj strani napada Srbije, odmah je došla do golgetera Mitrovića koji ju je nesebično dodao desno od sebe Dušanu Tadiću, a ovaj izvrsnim udarcem, sa oko 18 metara, postavio ono što se ispostavilo kao konačan rezultat.

U nastavku meča gostujući fudbaleri su pokazali visok nivo nervoze, a domaći izuzetan nivo smirenosti, no što je najvažnije – zadržali su stečenu prednost i na korak su od plasmana na Evropsko prvenstvo.

A na njemu srpska reprezentacija nije bila još od 2000. godine. Pomalo nevjerovatno, ali istinito. Nadamo se i „prošlost“, kolko već od 19. novembra, kada Srbija igra sa Bugarskom.