Srbi za Zapad više nisu „loši momci“, iako Albanci i dalje žive u tom uvjerenju

0

Uprkos pompeznim najavama da će pitanje Albanaca sa juga Srbije biti internacionalizovano u Ujedinjenim nacijama posle njihove posjete Americi, politički konsultant Vladimir Dobrosavljević je uvjeren da njihov „slučaj“ neće naići na značajniju podršku niti odjek jer, kako kaže, svijet ne želi da se ovaj region dodatno destabilizuje.

Četvoročlana delegacija Albanaca sa juga Srbije predvođena Šaipom Kamberijem, predsjednikom Partije za demokratskog djelovanje, boravila je u višednevnoj posjeti Vašingtonu tokom koje su, kako tvrde, uspjeli da sprovedu pravu diplomatsku ofanzivu na Njujork i Vašington.

Oni su se u nizu diplomatskih susreta požalili da su u Srbiji diskriminisani i zatražili podršku Vašingtona, jer dosadašnja saradnja sa vlastima u Srbiji, kako kažu, ne ide. Kao krunu svoje posjete najavili su da će se njihovo pitanje naći pred Ujedinjenim nacijama i da će im u tome pomoći albanski ambasador u UN Ferit Hodža, s obzirom da Albanija predsjedava Savjetom bezbjednosti UN do kraja mjeseca

Nema ništa bez pristanka Srbije

Politički konsultant Vladimir Dobrosavljević smatra da pitanje juga Srbije odnosno Albanaca, neće naići na neki odjek u Ujedinjenim nacijama kako su najavili, prije svega jer svijet ne želi nova žarišta u regionu. S druge strane, da bi se bilo koji unutrašnji problem neke države pokrenuo u UN, objašnjava on, potrebna je pismena saglasnost te države, u ovom slučaju – Srbije.

„Mislim da zbog cjelokupnih događaja oko Ukrajine i tih dešavanja nema pretjeranog izgleda da Albanci uspiju u svojim namjerama, bar ne u ovom trenutku. Zapadu, a i svima ostalima stalo je da se ovaj prostor trenutno pacifikuje i da se ne dešava nešto što bi izazvalo dodatne incidente, bez obzira na interese pojedinih političkih i nacionalnih subjekata,“ uvjeren je sagovornik Sputnika.

Srbi više nisu „loši momci“, ali treba biti oprezan

Dobrosavljević napominje da Albanci žive u uvjerenju da Srbe u svijetu i dalje vide u ulozi „loših momaka“ te da i dalje igraju na tu kartu, iako su se vremena i pogled na Srbiju potpuno promijenili.

„Očigledno je da takva vrsta priče ne može da da rezultat kao što je moglo nekada. To naravno ne znači da ni u jednom trenutku zvanični Beograd na sve ovo treba ležerno da gleda ili da bude ravnodušan, nego treba biti oprezan“, napominje Dobrosavljević.

Predsjednik opštine Bujanovac Nagip Arifi koji je takođe bio u albanskoj delegaciji u Americi, izjavio je da im je posle razgovora sa Martinom Mekdauelom, direktorom Kancelarije za Južnu i Centralnu Evropu Stejt departmenta, obećan specijalni tretman „za pitanje Alabanaca Doline“. Slična obećanja su, kako tvrde, dobili i od senatora i kongresmena sa kojima su se sreli.

„Albanci već decenijama odvajaju određena sredstva kako bi lobirali u američkom Kongresu i Senatu. Oni imaju svoje lobiste, nekada su to bili ljudi iz Republikanske stranke a devedesetih godina se taj pprostor proširio i na kongresmene i senatore demokrata. Albanci imaju tradiciju lobiranja za svoje interese u Americi i logično je da se kad god mogu vraćaju na te pozicije“, kaže Dobrosavlljević.

Inače, putovanje Alabanaca sa juga Srbije u Ameriku finansirano je sa 50.000 evra koje je donirala kosovska vlada Nacionalnom savjetu Albanaca (NSA) za „lobiranje i podizanje pitanja Doline“, a kao neposredni povod za put u Vašington bilo je ponavljanje izbora u Velikom Trnovcu zbog navodnih neregularnosti. Na izborima u toj opštini ponovljenim krajem maja najviše glasova osvojila je Koalicija Albanaca Doline.

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.