Sofija priznala makedonski jezik, nastao na srpskoj pisaćoj mašini

0

Potpisivanje Sporazuma o prijateljstvu, dobrosusjedstvu i saradnji između Bugarske i Sjeverne Makedonije 2017. godine predstavljalo je grešku za Sofiju, jer se time odrekla svoje prošlosti i prihvatila da joj susjedi mijenjaju istoriju, smatra bugarski novinar i ekspert Velizar Enčev.

Enčev je skrenuo pažnju na to da je Bugarska praktično priznala makedonski jezik, iako u sporazumu stoji formulacija „zvanični jezik Makedonije“.

„Potpisivanjem sporazuma 1. avgusta 2017. godine vlada stranaka GERB i OP priznala je ‘makedonski jezik’ napisan na srpskoj pisaćoj mašini. Međutim, korijeni problema su duboko zakopani još 1999. godine, kada su zemlje potpisale Deklaraciju o dobrosusjedstvu i saradnji, u kojoj je Bugarska priznala makedonski jezik kao zvanični“, rekao je Enčev, prenosi portal „Epicentar“.
On ističe da je kasnije potpisivanje Prespanskog sporazuma takođe djalo osnova Makedoniji za teritorijalne pretenzije prema Bugarskoj.

„Dogodilo se najgore. Ne pitajući Sofiju za mišljenje, Skoplje i Atina su se ćutke dogovorili o novom imenu ‘Republika Sjeverna Makedonija’.

Tako su pomoću Grčke ozakonjene pretenzije Skoplja na Pirinski kraj“, kaže voditelj.

Prema riječima Enčeva, „na treću godišnjicu bi trebalo priznati da je učinjena glupost – Sporazum o prijateljstvu sa Makedonijom, potpisan 1. avgusta 2017. godine, predstavlja presedan u međunarodnom pravu“.

„Zahvaljujući takvom sporazumu ušli smo u istoriju diplomatije kao zemlja koja prvo potpisuje sporazum koji joj ne odgovara, a zatim započinje pregovore o njegovom sadržaju“, zaključuje on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.