Skupština je usvojila izmjene izbornih zakona kojima se, kako je saopšteno, ispunjavaju preporuke ODIHR-a, a iz vlasti poručuju da će to dodatno unaprijediti transparentnost i povjerenje građana u izborni proces.

Kako je navedeno, od pet preporuka jedna je prioritetna, a iz vlasti ističu da su ovim potezom pokazali spremnost da se izborni sistem dodatno unaprijedi.

Poručeno je da se time jača povjerenje svih građana u izborni proces i doprinosi njegovoj većoj transparentnosti.

S druge strane, dio opozicije nije podržao usvajanje zakona, niti je prisustvovao glasanju koje je počelo u 15 časova, iako je, kako se navodi, riječ o njihovom radnom mjestu.

Iz vlasti tvrde da su usvajanje preporuka ODIHR-a pojedini politički akteri ranije ocjenjivali kao nevažno, dok sada, kako navode, više neće moći koristiti izborne uslove kao argument u političkim kritikama.

Usvajanje zakona, prema ocjeni predstavnika vlasti, predstavlja korak ka unapređenju izbornog procesa i smanjenju političkih tenzija oko izbornih uslova.

Tagovi