Sjedinjene Američke Države saopštile su danas da su „na neodređeno vrijeme suspendovale“ planirani Strateški dijalog sa Kosovom zbog, kako navode, poteza privremene vlade koji su povećali tenzije i nestabilnost i time ograničili mogućnost produktivne saradnje. Posle više godina kritika i čestih osuda, kako su opisivali jednostranih i nekoordinisanih poteza Kurtijeve vlade, posebno na Sjeveru, i dijalogu sa Beogradom, SAD su sada, u naporu da se konstituiše skupština i vlada, povukle konkretniji potez.
„Naša posvećenost ostaje usmjerena na unapređenje zajedničkih interesa koje dijele Sjedinjene Države i narod Kosova. Naš odnos sa Kosovom zasnovan je na zajedničkom cilju: jačanju mira i stabilnosti kao osnovi za obostrani ekonomski prosperitet“, navodi se u saopštenju Ambasade SAD u Prištini.
U saopštenju se dodaje da su „nedavne akcije i izjave privremenog premijera Kurtija predstavljale izazov za napredak koji je građen godinama“.
Planirani Strateški dijalog, prema američkoj ambasadi, trebalo je da „ojača ekonomske i diplomatske veze na dobrobit američkog i kosovskog naroda“.
„Nadamo se da ćemo takve napore nastaviti u budućnosti, kada za to budu postojali odgovarajući uslovi. Znamo da je to cilj kojem narod Kosova pridaje prioritet“, navodi se dalje.
Prethodno, ovog jutra, otpravnica poslova u Ambasadi SAD u Prištini, Anu Pratipati, izrazila je razočaranje povodom dijela Kurtijevog govora prošle nedelje na sjednici glavnog odbora Pokreta Samoopredeljenje, najavivši posredno ovu odluku.
„Razočarani smo poslednjim postupcima i izjavama vršioca dužnosti premijera Kurtija, koje su povećale nestabilnost i nesigurnost na Kosovu. Ove radnje podrivaju politički proces, slabe institucije Kosova i pogoršavaju međuetničke tenzije“, naglasila je Pratipati u izjavi za Koha.
Kurti je tada uputio oštre optužbe na račun Ustavnog suda, nazvavši ga „političkom sjenkom opozicije“ prema Samoopredjeljenju.
„Pažljivo razmatramo naš odgovor, ali dozvolite da budem jasna – svaki potez koji slabi političku i ekonomsku stabilnost predstavlja ozbiljan izazov za naše partnerstvo“, dodala je ona.
Institucionalna kriza na Kosovu – Skupština proglašena konstituisanom bez srpskog potpredsjednika, Ustavni sud obustavio njen rad
Skupština Kosova i dalje je u zastoju gotovo osam mjeseci nakon izbora. Novoizabrani predsjednik parlamenta Dimalj Baša 30. avgusta proglasio je konstituisanje skupštine, iako srpski potpredsjednik nije izabran ni u trećem pokušaju. Srpska lista osporila je postupak uvođenja žrijeba za izbor, a Ustavni sud je potom donio privremenu mjeru kojom se obustavlja rad poslanika i formiranje vlade do kraja septembra.
Opozicija i ustavni stručnjaci upozoravaju da parlament bez potpredsjednika iz srpske zajednice ne može biti potpuno konstituisan, dok predsjednica Vjosa Osmani smatra da se time ciljano blokiraju institucije i da Skupština može da radi i bez jednog potpredsjednika. Sličan stav iznijelo je i Samoopredjeljenje, uz tvrdnju da nijedna etnička grupa nema pravo veta nad državnim procesima. Štaviše danim aiznose sve teže opštužbe na račun Ustavnog suda.
Ustavni sud odbacio je izjave vršioca dužnosti premijera Albina Kurtija i funkcionera Samoopredeljenja da sud „parališe institucije“, ocjenjujući ih kao nepromišljene i naglašavajući da je nezavisnost suda temelj vladavine prava.
Kosovo tako uoči lokalnih izbora 12. oktobra ostaje u dubokoj institucionalnoj krizi – bez izabrane vlade i sa privremeno blokiranim radom parlamenta.
(KOSSEV)

Pa nema para vise , mnogo kosta bit pudlica jednog teroristickog Izraela. Nema para ni za gradjanje Amerike a ne za divljacko okupatorsko pleme koje se poslednje opismenilo na Balkanu a oni zaboga tvrde neku anticku svoju istoriju nepostojecu. Isto kao Poljski Jevjreji po Palestini – isti rukopis. To se desilo i na Kipru. Koga zanima , moze da nadje CIA deklasifikovana dokumenta o situaciji na Kosovu, o Kipru, i porijeklu Albanaca ( danasnji azerbejdzan ). CIA ih je proucavala hahahah
Džej di Vens nosi njegov kovceg gdje gid su lijevi upleteni dublje biće zgazeno zgazeno,ni Ursula nosa priviriti neće jer to je stvar bezbednosti uck uck uck😃😂😂😂😂😂
Albanija Makedonija uzdrzane,Mađarska protiv a CG za Palestinu Bozeeeeeee!