Romi italijanski derbi: Marseju drama na Velodromu

0

Nakon Lige šampione sinoć smo dobili i prve polufinaliste Lige Evrope i Lige konferencija.

Svoj put u Ligi Evrope završava Liverpul. Nadu da mogu do ogromnog preokreta probudio je rani gol koji su postigli već u sedmom minutu. Poslije centaršuta Trenta Aleksandera-Arnolda rukom je u svom kaznenom prostoru odigrao Mateo Ruđeri, a siguran izvođač najstrože kazne bio je Mohamed Salah.

Ipak, do kraja je Boginja iz Bergama zadržala ovaj rezultat koji im je apsolutno odgovarao, s obzirom da su u prvom meču slavili sa 3:0.

Na Olimpiku je Milan stradao za samo 22 minuta. Roma je rano povela. Na isteku 12. minuta Lorenco Pelegrini je šutirao sa nekih 18 metara, lopta se odbila pravo na nogu Đanluke Manćinija koji je pogodio praznu mrežu Rosonera. Samo deset minuta kasnije na 2:0 povisio je Paulo Dibala. Lijepo se Argentinac namjestio sa nekih 14 metara iskosa i još ljepše pogodio.

Nadu gostima probudio je Zeki Čelik u 31. minutu. Jako neoprezno je startovao nad Rafaelom Leaom i tako ostavio svoj tim sa igračem manje.

Međutim, Rosoneri su do kraja uspjeli samo da ublaže konačni poraz. Leao je centrirao u 85. minutu, a na pravom mjestu je bio Mateo Gabija.

Protivnik Rome u polufinalu biće ekipa Bajer Leverkuzena.

Novi šampion Njemačke, Bajer Leverkuzen, prosto odbija da izgubi ove sezone. Ponovo su bili na ivici poraza, ali su se u 89. minutu spasili, ali krenimo redom.

Kao i na gotovo svakom meču ove noći (osim u Marseju) i u Londonu je gol brzo pao. Džarod Boven je centrirao u 13. minutu, a Mihail Antonio se našao na odličnom mjestu, između defanzivca i golmana Bajera, te je glavom zatresao mrežu novog šampiona Njemačke.

Ipak, minut prije isteka regularnog toka vremena Džeremi Frimpong je pogodio i poslao Farmaceute u polufinale Lige Evrope.

Jedini dvomeč koji je odlučen poslije produžetaka i penala bio je onaj između Olimpik Marseja i Benfike, a prolaz je izborio francuski tim.

Tokom prvih 90 minuta više prilika je imao domaćin i taj pritisak im se isplatio u 79. minutu. Pjer-Emerik Obamejang je probio po lijevoj strani, potom je centrirao najbolji strijelac u istoriji Lige Evrope i savršeno “pogodio” Farisa Mumbanju koji je zatresao mrežu Orlova.

Tokom produžetaka, očekivano, nije bilo previše šansi. Oba tima su bila oprezna i čekala su penal rulet koji je odlučio pobjednika.

Na penalima domaći su bili bez promašaja, dok je Benfika promašila u prvoj i četvrtoj seriji što se ispostavilo kobno. U prvoj seriji neprecizan za Orlove bio je Anhel di Marija, dok je u četvrtoj udarac Antonija Silve zaustavio Pau Lopez.

U Olimpiku su redom precizni bili Hoakin KoreaŽofri KondogbiaLeonardo Balerdi Luis Enrike. Kod Benfike pogodili su samo Orkun Kokču Nikolas Otamendi.