Rendžers nastavlja da sanja: Policajci spriječili njemačko finale Lige Evrope

0

Fudbaleri Rendžersa i Ajntrahta iz Frankfurta boriće se 18. maja na stadionu „Ramon Sančez Pichuan” za trofej u Ligi Evrope. Škoti su u polufinalu bili bolji od Lajpciga, dok je Ajntraht u oba meča savladao Vest Hem.

„Policijaci” iz Glazgova nastavljaju svoj san – izabranici Đovanija van Bronhorsta su nakon poraza u prvom meču (0:1), na svom stadionu savladali Lajpcig 3:1 i tako spriječili njemačko finale.

Domaći su anulirali prednost „bikova” iz prvog meča u 19. minutu. Rajan Kent je poslužio Džejmsa Tavernijea, koji je iz dobre pozicije postigao sedmi gol u Ligi Evrope, po čemu je najbolji strijelac takmičenja. Samo pet minuta kasnije Skot Rajt je vido da se Glen Kamara nalazi u dobroj poziciji, poslužio je saigrača, a ovaj smjestio loptu u donji lijevi ugao i doveo „Ajbroks” u stanje ekstaze (2:0).

Gosti su u drugom poluvremenu preuzeli incijativu, što se isplatilo u 71. minutu, kada je Kristofer Enkunku nakon pasa Anhelinja postigao lijep gol. Bio je to rezultat koji je meč vodio u produžetke. Međutim, dodatnih pola sata nije bio spreman da igra Džon Lundstram, koji je u 81. minutu naletio na jedan odbitak i pretvodio ga u treći gol svog tima, ujedno i prednost u ukupnom zbiru.

Rendžers je posljednji put u finalu evropskog takmičenja igrao 2008. godine, kada je poražen od Zenita. „Policajci“ su nakon toga pali na niske grane, morali su da proglase bankrot, vraćeni su u četvrti rang takmičenja u Škotskoj, ali su nakon nekoliko dobrih sezona na evro sceni pod vođstvom Stivena Džerarda i domaće titule prošle godine, potvrdili da su ponovo značajan faktor na kontinentu.

Iako je Lajpcig eliminisan, Bundesliga će prvi put nakon 2008. godine, kada je Verder poražen od Šahtjora, imati predstavnika u finalu Lige Evrope. Za to se pobrinuo Ajntraht, koji je nakon pobjede u Londonu (2:1) i na svom stadionu bio bolji od Vest Hema (1:0). Klub iz Frankfurta će nakon 42 godine igrati u finalu nekog evropskog takmičenja.

Mirisalo je da će njemački tim u finale već u 17. minutu, kada je Aron Kresvel kao poslednji igrač u odbrani promašio loptu, a onda u pokušaju da se „izvadi“ oborio Jensa Haugea. Sudija Hesus Hil Mancano je prvo štoperu „čekićara” pokazao žuti, pa nakon konsultacije sa VAR sobom i gledanja usporenog snimka crveni karton. Brojčanu prednost na terenu, domaći su valorizovali devet minuta kasnije. Ansgar Knauf ubacio loptu po zemlji, a usamljeni Rafael Santos Bore je sa sedam metara proslijedio u mrežu za, ispostaviće se, jedini gol na „Dojče bank parku”.  Izabranici Dejvida Mojesa su mogli da izjednače u 44. minutu, kada je Džerod Bouen izveo slobodan udarac, a lopta nakon „flipera” u petercu domaćih iznenadila na drugoj stativi Kurta Zumu, čiji pokušaj je na gol liniji zaustavio Obite Evan Endika.

U drugom poluvremenu se igralo otvoreno na obje strane. Bore je u 49. minutu sa distance pokušao da ponovo matira Alfonsa Areolu. Golman engleskog tima je bio siguran. Iako su imali igrača više, gosti su pokušavali da stignu do gola. Najbliži su bili u 60. minutu, kada je na centaršut Antonija, Doson tukao glavom, ali pravo u Kevina Trapa. „Ćekićari” su u 80. minutu ostali i bez šefa stručnog štaba, pošto je zbog napucavanja lopte crveni karton dobio Mojes. Osam minuta kasnije je Antonio dobro primio loptu, šutirao iz trka, Trap ponovo bio siguran. U poslednjem minutu je nakon kornera, Souček glavom šutirao tik pored stative.

Izdržali su fudbaleri Ajntrahta sve pritiske, a na kraju su njihovi navijači uletjeli u teren i proslavili plasman u finale.

Rezultati: Ajntraht – Vest Hem 1:0 (1:0) /Bore 26; crveni karton: Kresvel (Vest Hem) u 17/, Rendžers – Lajpcig 3:1 (2:0) /Tavernije 19, Kamara 24, Lundstram 81 – Enkunku 71/; prvi mečevi: Vest Hem – Ajntraht 1:2 (1:1) /Antonio 21 – Kanuf 1, Kamada 54/, Lajpcig – Rendžers 1:0 (0:0) /Anhelinjo 85/.