Rapsodija Piksijevih momaka: Het-trik Mitrogola

0

Dragan Stojković je usadio pobjednički mentalitet fudbalerima Srbije. Ne čuju se više floskule kako „danas svako igra fudbal“ ili „bio bi i bod dobar“. To je ružna prošlost. Piksi traži od svojih izabranika da prije svega igraju lijep fudbal, a zatim da idu na pobjedu bez obzira ko je na drugoj strani. Rezultati su itekako vidljivi. Poslednja je snagu nekih novih, hrabrijih „orlova“ osjetila Švedska. Skandinavci su u Beograd, na meč petog kola grupe 4 druge divzije Lige nacija došli oslabljeni i proveli se kao bosi po trnju. Bila je to prava rapsodija Dušana Tadića i drugova, koji su slavili 4:1 (2:1), uz het-trik fenomenalnog Aleksandra Mitrovića, pa će u utorak u Oslu u dvoboju sa Norveškom odlučiti pobjednika grupe i putnika u A diviziju. Halandu i ekipi je dovoljan i remi, dok „orlovi“ moraju da pobijede.

Dominirali su izabranici Dragana Stojkovića od samog starta. Idealnu priliku za vođstvo imali su domaći u 14. minutu. Dušan Tadić zavrnuo na drugu stativu, Andrija Živković promašio prazan gol. Kazna je stigla 60 sekundi kasnije. Dejan Kuluševski je nadmudrio Stefana Mitrovića, lopta je došla do Klaesena koji je „bocnuo“ preko golmana Vanje Milinkovića-Savića i doveo selekciju Tri krune u vođstvo. Ipak, radost pulena Janea Andersona trajala je samo tri minuta. Živković je centrirao sa desne strane na peterac, a Aleksandar Mitrović glavom lobovao Robina Olsena za 1:1. Zatim se dva puta u dobrim pozicijama da ugrozi mrežu rivala našao Dušan Vlahović. Napdača Juventusa je u 21. minutu malo iznenadio „rikošet“ nakon ubacivanja Filipa Kostića, dok je u 32. minutu Sergej Milinković-Savić proigrao Dućija, kome je prvi šut odbranio Olsen, nakon čega mu se lopta vratila, da bi je on previsoko poslao ka Tadiću. Da Srbija na odmor ode sa prednošću pobrinuo se Aleksandar Mitrović i to ponovo udracem glavom, poslije kornera Tadića u nadoknadi vremena prvog poluvremena.

Mitrogol je kompletirao het-trik u trećem minutu drugog poluvremena, na odličnu asistenciju Vlahovića. Pomoćni sudija je prvo digao zastavicu, ali je iz VAR sobe stigla vijest da nema ofsajda. Bio je to drugi het-trik žive legende Fulama u dresu reprezentacije Srbije. Prvi je Mitar upisao u prijateljskom meču sa Bolivijom u Gracu 2018. godine. Aleksandru Mitroviću je to bio 49. gol u nacionalnom timu.

Srbija se nije opuštala, nastavila je da drži loptu u svojim nogama i pritiska rivala, što se ponovo oslikalo na semaforu u 70. minutu. Darko Lazović je dodao loptu do Saše Lukića, koji je lijevom novog sa ivice šesnaesterca pogodio suprotan ugao! Fantastičan pogodak, drugi u reprezentativnoj karijeri za vezistu Torina.

Stojković je želio da provjeri što više igrača, a prvi nastup u dresu sa dvoglavnim orlom je upisao i dvadesetogodišnji Stefan Mitrović iz Crvene zvezde.

Problem za srpskog selektora pred najvažniji meč u takmičenju može biti odsustvo Sergeja Milinkovića-Savića zbog parnih žutih kartona.