Doktor Kliničkog centra Crne Gore Nemanja Radojević kaže da u okolnostima ovako velikog broja pozitivnih osoba na dnevnom nivou, rutinsko testiranje na koronu gubi, smisao i treba ga, smatra, obustaviti, osim u slučajevima upale pluća. Ističe i da, ako podaci iz naših bolnica potvrde ono što je naučno dokazano, tj. da su stope hospitalizacije od teških formi i smrtnosti bitno manje od ranijih sojeva, neophodno je ukinuti sve epidemiološke mjere (maske, distancu, ograničenja kretanja, samoizolaciju i sl.) i pustiti da se populacija prirodno prokuži poput švedskog modela.
On je na svom Facebook profilu naveo da su se protiv korone borili razni timovi u ove prethodne dvije godine.
“O uspješnosti tih borbi, neke naknadne analize (nadam se ne političke) će pokazati koji su koraci bili dobri, a koji ne. No, kako god bilo, prirodu nije uspio pobijediti ni razvijeni svijet, a kamo li mi sa svim našim nesrećnim osobenostima”, kazao je Radojević.
Sada se, ističe, čini da se rješenje cijele ove paklene krize samo po sebi nameće i to zahvaljujući karakteristikama samog Omikron soja.
“Ja ga vidim na sledeći način: sačekati 10-ak dana i ako podaci iz naših bolnica potvrde ono što je naučno dokazano, tj. da su stope hospitalizacije od teških formi i smrtnosti bitno manje od ranijih sojeva – ukinuti sve epidemiološke mjere (maske, distancu, ograničenja kretanja, samoizolaciju i sl.) i pustiti da se populacija prirodno prokuži poput švedskog modela”, ističe Radojević.
Time, dodaje, možemo dobiti da ono što smo samo djelimično uspjeli mršavom vakcinacijom i imunizacijom putem obolijevanja, sada priroda obavi umjesto nas.
“Reklo bi se da imamo više sreće nego pameti. Bitno je samo da ne otežamo ili ne produžimo taj prirodni put gašenja epidemije nekim pogrešnim korakom, učinjenim možda iz straha, kao što bi po mom mišljenju bilo uvođenje restriktivnih mjera u ovom trenutku”, navodi Radojević.
Kako je istakao, u svemu ovome samo je potrebno naći način zaštiti starije osobe i teške hronične bolesnike, jer ne treba zaboraviti da su i prije ove epidemije, nekada i obična prehlada ili grip bili dovoljni da nečiju starost i hronicitet izbace iz kakve takve ravnoteže i povedu ka neželjenom ishodu.
“U okolnosti ovolikog broja pozitivnih osoba na dnevnom nivou, rutinsko testiranje gubi, odnosno odavno je već izgubilo smisao i treba ga obustaviti (osim u slučajevima zapaljenja pluća). U ovakvom modelu, u relativno kratkom periodu ćemo imati veliki broj oboljelih, ali kao što prije ove epidemije nismo išli izabranom doktoru za svaki kašalj, povišenu temperaturu i prehladu, ne treba ni sada dodatno iscrpljivati ovaj, i onako iznureni zdravstveni sistem. Znate već svi: odmor, vitamini, čajevi, nešto za temperaturu i bolove, a antibiotici samo u slučaju dokaza sekundarne bakterijske infekcije”, poručuje Radojević.

Ne seri muto, ko ti mi stručnjak.
Ne seri muto, ko ti mi stručnjak.
Podrška za dr Radojevića. Očigledno je da je virus oslabio. Nema Crna Gora 80 miliona ljudi, već su svi prokuženi 2 puta. Ministri su iz golog straha za fotelje pojačali mjere, zatvorili zemlju, uništavaju ekonomiju do kraja, da bi DPSovcima pokazali da nešto preduzimaju. I preduzimaju, samo potpuno pogrešno .
Podrška za dr Radojevića. Očigledno je da je virus oslabio. Nema Crna Gora 80 miliona ljudi, već su svi prokuženi 2 puta. Ministri su iz golog straha za fotelje pojačali mjere, zatvorili zemlju, uništavaju ekonomiju do kraja, da bi DPSovcima pokazali da nešto preduzimaju. I preduzimaju, samo potpuno pogrešno .
… iako to izgleda cudno, lek protiv korone (plandemije) je jednostavan, ukidanje PRT testinja, … cim se ukine testiranje, nestaju ove „crne“ statistike i sl, … treba zanti da je smrtnost od korone nesto oko 0.1% ili zanemarljiva, … veca je smrtnost od prelaska ulica pa se ne zabranjuje prelazak ulica, … medjutim, Vlada CG ne moze da primeni ovaj jednostavni lek, ne mogu ni daleko vece i vaznije drzave, … sve pametne Vlade glume primenu SZO mera, vakcinaciju i sl. … tako se prolazi ispod radara sada svemocne SZO, … aj’ zdravo, …
… iako to izgleda cudno, lek protiv korone (plandemije) je jednostavan, ukidanje PRT testinja, … cim se ukine testiranje, nestaju ove „crne“ statistike i sl, … treba zanti da je smrtnost od korone nesto oko 0.1% ili zanemarljiva, … veca je smrtnost od prelaska ulica pa se ne zabranjuje prelazak ulica, … medjutim, Vlada CG ne moze da primeni ovaj jednostavni lek, ne mogu ni daleko vece i vaznije drzave, … sve pametne Vlade glume primenu SZO mera, vakcinaciju i sl. … tako se prolazi ispod radara sada svemocne SZO, … aj’ zdravo, …
Razuman predlog.
Razuman predlog.
Doktore, posle pune dve godine potpune konfuzije u vezi virusa Vas predlog je jedino ispravan.
Mislim da druge nema, jer moramo svi da prelezimo, a i to je najbolje za organizam.
Definitivno je da vakcina ne radi svoje i da su to samo razlicite verzije nagadjanja.
Moja komsinica je lekar u Batajnici, u onom talasu u Srbiji pocetkom oktobra, 90% pacijenata koje su hospitalizovali je bile revakcinisano.
Voleo bih da Vas predlog prihvate i da gradjani ne panice.
Pozdrav doktore.
Doktore, posle pune dve godine potpune konfuzije u vezi virusa Vas predlog je jedino ispravan.
Mislim da druge nema, jer moramo svi da prelezimo, a i to je najbolje za organizam.
Definitivno je da vakcina ne radi svoje i da su to samo razlicite verzije nagadjanja.
Moja komsinica je lekar u Batajnici, u onom talasu u Srbiji pocetkom oktobra, 90% pacijenata koje su hospitalizovali je bile revakcinisano.
Voleo bih da Vas predlog prihvate i da gradjani ne panice.
Pozdrav doktore.
„Prokuži“ , sram vas bilo
„Prokuži“ , sram vas bilo