Presjedan u Evropi: Danska donijela odluku kojoj se protivi UN

0

Danska je postala prva evropska zemlja koja je uskratila boravišne dozvole sirijskim izbjeglicama. Danski ministar spoljnih poslova Jepe Kofod sugerisao je da, iako građanski rat još uvijek traje u mnogim djelovima Sirije, postoje djelovi zemlje u kojima je situacija drugačija. Sa odlukom danskih vlasti ne slažu se UN i Amnesti internešenal.

Poslednjih nedelja 94 Sirijca je obaviješteno da će im u Danskoj biti oduzeta boravišna dozvola. Očekuje se da će mnogi drugi dobiti istu poruku u budućnosti.

„U mnogim mjestima u Siriji još uvijek postoji građanski rat, ali postoje djelovi zemlje u kojima je situacija drugačija“, rekao je danski ministar spoljnih poslova za list „Politiken“.

Danske vlasti smatraju da su ta područja, uključujući i gradsko područje oko Damaska, bezbjedna.

Kofod je objasnio da će izbjeglice koje se dobrovoljno vrate dobiti novčanu podršku i na taj način izbjeći prisilnu deportaciju. Iznos koji su izbjeglice do sada primile dobrovoljnim odlaskom kretao se između 16.000 i 32.000 dolara.

Prema riječima Kofoda, ideja je da će Sirijci koji se vrate u svoju domovinu pomoći u obnovi zemlje. Njegovo lično uvjerenje je da bi to na kraju moglo da rezultira „odustajanjem“ predsjednika Sirije Bašara al Asada.

Međutim, planovi za oduzimanje dozvola za privremeni boravak sirijskim izbjeglicama naišli su na protivljenje i kritike Visokog komesarijata UN-a za izbjeglice (UNHCR), koji insistira na tome da područja povratka nisu dovoljno bezbjedna:

„Povratak pretpostavlja da su uslovi stalno stabilni. To ne možemo vidjeti nigdje u Siriji”, rekla je portparolka UNHCR-a u Danskoj Elizabet Haslund za list „Information“.

Haslund je izrazila zabrinutost zbog, kako je kazala, jasne promjene u danskoj migrantskoj politici kada vlasti teže da preispituju osnovu za dozvolu privremenog boravka češće nego ranije.

Potez Danske izazvao je slične primjedbe Amnesti internešenala, koji je naglasio da Sirijci koji se vraćaju mogu biti u opasnosti od ozbiljnih kršenja ljudskih prava.

Međutim, prijetnja prisilnom deportacijom još nije sprovedena u djelo, jer Danska trenutno nema nikakav sporazum sa sirijskim vlastima.

Danska je trenutno dom za 35.000 Sirijaca, od kojih je većina stigla u protekloj deceniji tokom sukoba u Siriji, koji je prema podacima UN-a doveo do 6,6 miliona raseljenih.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.