Preokret „plavih” za dolazak pred vrata fajnal-ejta Lige nacija

0

Odbojkašice Srbije savladale su Njemačku rezultatom 3:1 (17:25, 25:16, 25:21, 25:18) i na taj način stigle na korak od plasmana na finalni turnir Lige nacija, koji će se od 13. do 17. jula održati u Ankari. Šestim trijumfom u ovom takmičenju, ekipa Danijelea Santarelija popela se na petu poziciju zbirne tabele, poslije nepotpunog devetog kola.

Ova pobeda nam je bila veoma bitna jer smo želeli na najbolji način da započnemo vikend u Kalgariju. Znamo da je Njemačka težak protivnik jer igraju veoma brzu i kvalitetnu odbojku, ali bio sam siguran da naš tim ima sposobnosti da trijumfuje. Prvi set je bio veoma loš, mislim da nismo bili samouvjereni. Poslije toga je došlo do prishološke promjene, zaigrali smo daleko bolje u odbrani, više smo se borili, imali smo pravi pristup i mislim da je prvi set bio nevjerovatan za nas. U trećem setu smo igrali uravnoteženo do 20. poena, a onda je ponovo došlo do promjene. Potrudili smo se i osvojili smo bitne poene. Potom je nivo samopouzdanja porastao, ali mislim da smo se na 16:6 previše opustili. Ipak, odbrana je bila dobra u finišu seta i sada smo na korak od finalnog turnira”, kazao je Santareli.

Nije početak meča „mirisao” na pobjedu odbojkašica u plavim dresovima.

Njemice su dominirale, agresivno servirale i imale sjajnu realizaciju napada. Blistali su njihovi srednjaci, Kamila Vajcel i Mari Šelcel. Za brze „koreje”, Srbija nije imala rješenja. Bez velike borbe, poslije samo 19 minuta igre, pulenke Vitala Hajnena povele su na ovom susretu.

Imala je Njemačka i vođstvo od 8:5 u drugom periodu, čak i šansu da ode na „plus 4“, a onda je lucidno rješenje Slađane Mirković, koja je prvu loptu u kontri prstima prebacila u deveti metar protivnica, pokrenuo reprezentaciju Srbije. Nekoliko poena Bianke Buše, Maje Aleksić i Ane Bjelice, doprinijeli su seriji od 9:1, pa je Srbija povela čak sa 14:9, što je u potpunosti promijenilo ritam i rezultat ove utakmice.

Do kraja drugog seta, dominirale su Srpkinje, koje su se na isti način praktično revanširale rivalkama i stigle do izjednačenja – 1:1.

Pobjednika je odlučio treći period i to njegova završnica. Njemice su sve vreme vodile. Bilo je 3:0, pa 8:5, 12:9 i 15:12. U završnici seta čak i 20:17, poslije dva asa Šelcel. Ipak, u poslednjem trenutku su se konsolidovale odbojkašice Srbije. Jovana Stevanović je poenom iz napada, a potom i servisima uzdrmala odbranu Njemačke, da bi Maja Aleksić uz sjajnog kapitena Bjelicu, donijela seriju od čak 8:1 za konačnih 25:21 i preokret u setovima.

Dugo Njemice nisu mogle da se oporave od šokantno izgubljenog trećeg seta, pa je Srbija u četvrtom povela čak sa 16:6! I da ne bješe opuštanja u Santarelijevom timu, vjerovatno bi Njemačka doživjela katastrofu, a ovako je u završnici čak bilo i neizvjesno, pri rezultatu 20:17. Ipak, važan poen odlične Buše, ponovo je pokrenuo „plavi brod” ka mirnoj luci. Servisima Jovane Mirosavljević, Srbija je stigla do prve meč lopte (24:17), da bi drugu u veliku pobjedu pretvorila, na ovom meču, sjajna Slađana Mirković.

U pobedničkom timu kapiten Ana Bjelica upisala je 15 poena, Buša i Aleksić su dodale po 13, a Lazović je osvojila 10. Sjajno je igrala i Jovana Stevanović sa osam, kao i Slađana Mirković, koja je osvojila čak sedam. U velikom preokretu „plavih“ ogroman doprinos dala je i Teodora Pušić, a odlične epizodne role imale su Ana Jakšić, debitantkinja Mina Mijatović, Bojana Milenković i Jovana Mirosavljević.

Kod Njemica, Hana Ortman i sjajna Vajcel upisale su po 13, a Alsmajer je dodala 12 poena. Njemačka je doživjela i sedmi poraz.

Odbojkašice Srbije će naredni meč u Ligi nacija odigrati u noći između srijede i četvrtka, od 4 časa izjutra, a rival će biti selekcija SAD.

Ovo ne znači da smo završili posao. Bio je ovo tek početak onoga što smo zacrtali. Sada nas čeka odmor, pa tri uzastopne utakmice, a najteža će biti ona protiv SAD. Mislim da je i Kanada dobar tim, a pritom igraju i kod kuće. Želimo finale i zato nam je svaki bod bitan”, izjavio je selektor Srbije, Davide Santareli.