Predstavnici Demokratske partije socijalista potpredsjednik Abaz Dizdarević, šef Kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić i član Predsjedništva Alen Balić, drugog dana boravka u Njujorku učestvovali su na okruglom stolu pod nazivom “Quo vadis Montenegro?”, đe su sa ostalim učesnicima i ljudima iz dijaspore razgovarali o tome kakav je stvarni društveni i politički smjer Crne Gore i kakvu ulogu i značaj imaju dijaspora i iseljenici za očuvanje građanskog koncepta crnogorskog društva, ali i ekonomski razvoj države, naročito na sjeveru.
Odgovarajući na pitanje da li je Crna Gora bliža Evropskoj uniji ili konceptu „srpskog sveta“, šef Kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić poručio je da Brisel, pod pritiskom geopolitičkih kriza, ubrzava politiku proširenja, te da Crna Gora, uprkos ozbiljnim unutrašnjim problemima, koristi taj momentum.
Nikolić je ocijenio da se Crna Gora, uz pomoć Evropske unije, ipak približava članstvu, navodeći da bi njen brži prijem imao šire regionalne posljedice.
Brz prijem Crne Gore u EU značio bi dodatni pritisak na Srbiju, koja zaostaje u tom procesu. Zato postoji nervoza kod Aleksandra Vučića i Andrije Mandića, jer će im biti sve teže da Crnu Goru skrenu sa evropskog puta. U narednoj godini treba očekivati podgrijavanje novih tema sa ciljem da se minira članstvo Crne Gore u EU, kazao je Nikolić.
On je dodao da bi za Evropsku uniju pridruživanje Crne Gore predstavljalo niskorizičan potez sa velikim političkim efektom, koji bi pokazao sposobnost Unije da očuva lidersku ulogu u nestabilnim geopolitičkim okolnostima i spriječi uticaj drugih sila u regionu.
Potpredsjednik DPS-a Abaz Dizdarević poručio je da se crnogorsko društvo danas suočava sa velikim neznanjem, istorijskim revizionizmom i udarom na građanski karakter države, ističući da su mnogi građani razočarani rezultatima promjena nakon 30. avgusta.
„Danas se mnogi prave da ne vide institucionalni debakl države koja ne može da uhapsi spomenik Pavlu Đurišiću, ili zloupotrebu represivnog aparata protiv ljudi koji su protestovali kod Vile gorice zbog unižavanja 13. julske nagrade. Zato mi tvrdimo da vlast zloupotrebljava proces evropske integracije, i da ga lišava suštine, jer uprkos formalnom približavanju Briselu, zemlja je u demokratskoj regresiji“, istakao je Dizdarević.
Član Predsjedništva DPS-a i predsjednik Skupštine opštine Plav Alen Balić kazao je da je Crna Gora izgubila pet godina bez vidljivog razvoja, navodeći da se pažnja parlamentarne većine svodi na podjelu političkog plijena, zapošljavanje po rodbinskoj i partijskoj liniji i jačanje partitokratije.
Plate jesu povećane, ali su cijene rasle brže. Nema investicija, nema ideja, projekti na sjeveru su stali, a dijaspora, koja godišnje u Crnu Goru unese više od 500 miliona eura, nema institucionalnu podršku – istakao je Balić.
Dizdarević, Nikolić i Balić poručili su okupljenim predstavnicima Fondacije Gusinje u Njujorku i drugim zvanicama da Crna Gora može imati stabilnu budućnost samo ako ostane dosljedna vrijednostima antifašizma, građanskog društva i multietničke demokratije, uz snažnije povezivanje sa dijasporom kroz znanje, iskustvo i zajedničku izgradnju institucija.

Dijaspora su i Srbi i Hrvati i Romi i Jevreji i….koji su porijeklom sa ovih prostora, ali samo zastava jednne strane drzave figurira kao dijasporna