Pravda zadovoljena: Marokanci izbacili kalkulante Špance

0

Pravda je zadovoljena. Španci su u poslednjem kolu grupne faze namjerno izgubili od Japana kako bi izbjegli u nokaut rundama Hrvatsku, pa zatim Brazil, ali je već na prvom stepeniku za tim Luisa Enrike koban bio tim koga su izabrali – Maroko. Selekcija sa sjevera Afrike je savladala „crvenu furiju” boljim izvođenjem jedanaesteraca 3:0. Nakon 90, pa zatim i 120 minuta nije bilo golova u meču osmine finala Svjetskog prvenstva u Kataru. Ekipa Valida Regrauia čeka pobjednika duela Portugala i Švajcarske (20 sati) da vidi protiv koje selekcije će probati da postane prva afrička država koje će izboriti plasman među četiri najbolja tima na planeti.

Španci su na prošlom šampionatu ispali od Rusije i osmini finala nakon jedanaesteraca, a i večeras su očajno šutirali sa bijele tačke – ni jednom nisu pogodili u penal seriji!

Heroj najvećeg uspjeha Marokanaca na mundijalima bio je golman Bono, koji je u trećoj i četvrtoj seriji odbranio penale Solera i Busketsa. U prvoj seriji je Sarabija pogodio stativu, ali je i tada golman Maroka pogodio stranu.

Na drugoj strani je Unai Simon ukrotio šut Benouna, ali su Sabiri, Ziješ i Hakimi bili hladnokrvni, a bek Pari Sen Žermena je Panjenkom lansirao Maroko među osam najboljih timova planete, prvi put u istoriji i stavio tačku na sramnu kampanju Španaca.

Vjerovatno i najdosadniju utakmicu u dosadašnjem dijelu šampionata odigrali su Španci i Marokanci. Praktično da nije bilo prilika vrijednih pomena za 90. minuta regularnog toka. Što se tiče Lavova Atlasa pokuša je jedino Mazraui iz daljine, dok se na prvo ozbiljnije uzbuđenje pred golom Afrikanaca čekalo do poslednjih sekundi meča. Dani Olmo je lukavo iz slobodnog udarca ubacio loptu u buket igrača, što je uvijek neugodno za golmana, ali je Bono uspio da odbije.

U prvom produžetku viđena je prva stopostotna prilika na meču. Marokanski rezervista Valid Šedira se u 104. minutu našao u dobroj situaciji, ali je šutirao traljavo po zemlji i omogućio Unai Simonu da odbrani nogom.

Marokanci su se u poslednja tri minuta potpuno vratili u svoj kazneni prostor, što umalo u finišu nije kaznio Sarabija, koji je iskosa sa desne strane poslao loptu koja je okrznula suprotnu stativu.

Odlučivala je penal serija, gdje su Španci bili očajni, a Bono perfektan.