Poljski naučnici otkrili prvu trudnu egipatsku mumiju

0

Poljski naučnici objavili su da su otkrili prvu trudnu egipatsku mumiju na svijetu dok su skenirali 2000 godina stare posmrtne ostatke koji se čuvaju u Nacionalnom muzeju u Varšavi

-Moj suprug Stanislav, egipatski arheolog i ja pogledali smo rendgenske snimke i primetili u stomaku poznati prizor za roditelje troje dece – malo stopalo!- rekla je novinarima Marzena Ozarek-Szilke, antropološkinja i arheološkinja sa Univerziteta u Varšavi.

Detaljnija analiza pokazala je cio fetus. Naučnici koji rade na Projektu Varšavske mumije vjeruju da je žena imala između 20 i 30 godina i da je bila trudna 26 do 30 nedelja.

-Ova mumija zato je zaista jedinstvena. Nismo mogli da pronađemo nijedan sličan slučaj. To znači da je ‘naša’ mumija jedina na svetu za koju je utvrđeno da je s fetusom. Ne znamo zašto fetus nije bio izvađen iz pokojnice tokom mumificiranja- rekao je Vojček Ejsmond, saradnik projekta.

Na osnovu analize hijeroglifa na sarkofagu, za mumiju se prvo mislilo da je sveštenik koji je živeo između prvog vijeka prije nove ere i prvog vijeka nove ere.

Naučnici sada vjeruju da je možda bila starija i istražuju moguće uzroke smrti. Mumija nije otvarana, ali jedan sken pokazao je da je žena imala dugu kovrdžavu kosu do ramena.

Istraživanje je objavljeno u najnovijem broju časopisa „Journal of Archaeological Science“.

-Ovo je prvi poznati slučaj balzamovanog tijela trudnice. Otvara nove mogućnosti za istraživanje trudnoće u drevna vremena i praksi povezanih sa majčinstvom-navodi se u članku.

Mumija je u Poljsku donesena u 19. vijeku i postala je dio zbirke antikviteta na Univerzitetu u Varšavi. Čuva se u Nacionalnom muzeju od 1917. godine.

(B92)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.