Svetislav Pešić, selektor košarkaške reprezentacije Srbije, održao je predavanje studentima Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ i tom prilikom značajnu pažnju posvetio temi „Da li će Nikola Jokić igrati za Srbiju“.

Proslavljeni stručnjak je govorio o mnogim temama i odgovarao na pitanje studenata. U svom pepozntaljivom stilu Pešić je temeljno pričao o selekciji igrača i kako prepoznati talenta, o jedinstvenoj metodici rada stvorenoj u jugoslovenskoj školi košarke, ali i sopstvenoj trenerskoj filozofiji koju je gradio kroz 40 godina uspešnog rada.

Najviše pažnje su izazvali odgovori vezani za igranje Nikole Jokića za reprezentaciju Srbije na Evropskom prvenstvu, kao i izbor momka iz Sombora za najkorisnijeg igrača NBA lige drugu godinu zaredom.

„Nikola Jokić će igrati za reprezentaciju samo pod jednim uslovom, a to je da kroz reprezentaciju Srbije postane bolji igrač. Nije u pitanju da li on voli svoju zemlju. To je nesumnjivo. On je ponosni Srbin, koji meni poruke piše ćirilicom. Međutim, mi moramo da nađemo način da ga motivišemo da se odmjeri sa najboljim igračima u Evropi. Ako nije motivisan, ako nema interes, onda nema ni svrhe da igra“, istakao je Svetislav Pešić.

Srpski centar je ponovo dobio zvanje MVP-ija odnosno najkorisnijeg igrača regularnog dela NBA lige. Samo 12 igrača u istoriji prije njega su dva puta zaredom proglašavani za najbolje.

„Nema nikakve sumnje da su Nikola Jokić i Luka Dončić, najbolji evropski igrači koji su ikada igrali u NBA ligi. Oni mijenjaju način na koji se igra u najjačoj ligi na svijetu. I konstantno napreduju. Svake godine unose nešto novo i to je ono što ih čini vrhunskim. A da je Nikola apsolutno zaslužio priznanje, vidi se i po tome što mu je čestitao Džoel Embid, njegov najveći rival za to priznanje“.

Osvrnuo se selektor Srbije i na susret koji je sa Jokićem imao u Americi.

„Kada smo se našli i kada sam ga vidio, više mi je ličio na krilo nego na centra. Fizički je u besprekornom stanju. Ranije je bio simpatični bucko, a sada je to lijep momak. I to je dio onoga što pričam o stalnom napretku“, istakao je Pešić.

Popularni Kari iza sebe ima briljantnu trenersku karijeru. Sa reprezentacijom Srbije je bio svjetski i evropski prvak, sa Njemačkom je stigao do kontinentalnog trona (1993.godine), sa Barselonom je osvojio Evroligu, bio je šampion Jugoslavije sa Bosnom, pet puta prvak Njemačke sa Albom, dva puta šampion Španije sa Barselonom.

 

(Novosti online)

Tagovi