Pavićević: Krivokapić izazvao političku krizu i prevario više od 130.000 građana; DPS-u će sve teže biti da zadrži svoje biračko tijelo

0

Neshvatljivo je zašto dvije od tri koalicije koje su konstruisale parlamentarnu većinu u Crnoj Gori podržavaju sadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića, koji je zemlju doveo u najveću političku krizu od uvođenja višestranačkog sistema – ocijenio je politički analitičar Dragoljub Pavićević.

Podsjetimo, većina lidera parlamentarne većine očekuje na sastanku, koji su za danas zakazali lideri Demosa Miodrag Lekić i SNP-a Vladimir Joković, rješenje ili makar početak dogovora o načinu prevazilaženja političke krize.

Pavićević smatra da je lično premijer odgovoran za krizu, koja je podsjetimo eskalirala nakon smjene ministra pravde Vladimira Leposavića i usvajanje Rezolucije o Srebrenici.

„Neznanjem i nesposobnošću, neiskustvom i sluganstvom stranim ambasadama izazvao je parlamentarnu krizu i krizu vlade. Doda li se svemu fakat da su sudstvo u tužilaštvo u vd stanju, lako je onda zaključiti da je rasulo u svim granama vlasti u zemlji potpuno. Deset mjeseci će skoro a premijer i vlada nijesu
uradili mnogo na sređivanju biračkog spisaka , kaže Pavićević za IN4S.

Dragoljub Pavićević

Pobuna, litije, duga borba sve je, kaže Pavićević, dovelo do promjena. Zato, smatra on, konstituenti koalicije “Za budućnost Crne Gore” treba da istraju u novoj borbi koju su započeli.

„Neodlučnost, povlačenje, i mekan pristup Mandiću i ostalima su nametnuli oreol vječitog gubitnika. Ustupio je sa partnerima iz koalicije prvo mjesto na listi, Krivokapiću, da bi punih deset mjeseci premijer potrošio obračunavajući se sa Demokratskim frontom. Premijerova ministarka podržala je javno na lokalnim podržavaju na lokalnim izborima u Nikšiću kandidata DPS a i sam premijer šalje svoju savjetnicu da nakon formiranja lokalne partije prinese na oltar jedan broj glasova Demokratama. To je put od velike koalicije do velike prevare. Izgubljeno je dragocjeno vrijeme“, smatra Pavićević.

Prema njegovim riječima, Krivokapić je zaboravio da i više od 130 000 glasača ima svoje interese, i svoja očekivanja, od koalicije kojoj su povjerili glasove.

„Zato je dobro što je sada “Demokratski front” napokon zauzeo čvršći gard nego što je to radio u ranijim prilikama. Koalicija „Za budućnost Crne Gore” mora istrajati na smjeni Krivokapića i sa ostalim koalicijama koje čine većinu započeti dogovaranje oko novog mandatara. Krivokapić je pucao sebi u slepoočnicu onog momenta kada je predložio smjenjivanje Leposavića. Ministra kojeg je sam predložio smijenio je uz pomoć DPS- a, i time je ostao bez podrške svih poslanika koalicije “ Za budućnost Crne Gore” (izuzev možda Marka Milačića). Zemlju je uveo u parlamentarnu krizu i krizu vlade. Delegitimisao je i kompromitovao sebe i vladu. Sada se sve rasipa“, ocjenjuje naš sagovornik.

Pavićević ukazuje na to da je Krivokapić uspio da za 200 dana „prospe“ ogromnu energiju koju su stvorile litije.

„Crna Gora je za kratko vrijeme prešla put od velike koalicije do velike prevare. Gdje je izlaz? Pad vlade ne povlači nužno nove izbore. Iako dekan privatnog “Fakulteta za državne i evropske studije” u Podgorici unosi konfuziju tvrdnjom kako bi izbor nove vlade bio ništa manje nego protivustavan nigdje ta zabrana u Ustavu ne postoji. Ustav ne zabranjuje da u ovom slučaju ista parlamentarna većina može izabrati novog mandatara, novog premijera i novu vladu“, kaže Pavićević.

Podsjećanja radi, Milo Đukanović je u februaru 2008. bez novih izbora postao premijer, nakon povlačenja pokojnog Željka Šturanovića sa čela vlade, navodi Pavićević.

„Stvarnost je sada sledeća. Ista parlamentarna većina ili neka nova konstruisana od drugih političkih subjekata u parlamentu može se saglasiti oko novog mandatara za sastav vlade procedurom tj. glasanjem i izborom mandatara u Skupštini Crne Gore. Zatim, može obavijestiti predsjednika Crne Gore da imaju većinu za sastav vlade i zatražiti od predsjednika da novo sastavljanje vlade povjeri mandataru kojeg je većina podržala u parlamentu. Mandatar sastavi članove vlade i sa predlogom sastava vlade ide u Skupštinu na glasanje. Novi mandatar može zadržati potpuno isti sastav kabineta, a može djelimično ili potpuno izmijeniti personalni sastav vlade. Većina poslanika glasovima izabere novu vladu. Kraj procesa“, pojašnjava Pavićević.

Ne moraju se, kaže, organizovati novi izbori ako sadašnja vlada izgubi povjerenje većine u parlamentu.

„Novog mandatara, pa zatim novog premijera i novu vladu može izabrati, bilo sadašnja većina u parlamentu, bilo neka nova većina koja bi se formirala glasovima poslanika iz sadašnjeg saziva. Ni jedna koalicija koja je učestvovala na izborima nije dobila više od 50% glasova na izborima. Samo u slučaju da je jedna od koalicija dobila 50% plus jedan glas, i da ako nakon formiranja vlade neki konstituent koalicije koja je dobila više od polovine glasova na izborima, otkaže povjerenje vladi u tom slučaju bi se moralo ići na nove izbore“, ocijenjuje Pavićević.

Istorija parlamentarne demokratije u Evropi puna je, kaže, primjera gdje su se u identičnoj situaciji kao što je ova u Crnoj Gori, nove vlade formirale bez raspisivanja novih izbora.

„U Crnoj Gori je primijetan strah od novih izbora. Najčešeće taj strah pravdaju time što tvrde da bi izbori dali šansu DPS u da se vrati na vlast. Da li baš? Parlamentarni izbori u avgustu prošle godine, pa lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom navode na zaključak da se DPS može vratiti na vlast samo u koaliciji sa Demokratama ili sa URA-om. Ako bi ove dvije stranke na to pristale završile bi kao Darko Pajović i njegova stranka. Ne treba izgubiti iz vida cinjenicu da je DPS izgubio i parlamentarne i lokalne izbore u Nikšiću kada je bio na vlasti i u zemlji i u drugom najvećem gradu. Ni korišćenje državnih ni lokalnih resursa za izborne svrhe nije mu pomoglo. Imajući u vidu mentalitet velikog broja građana da inklinira prema vlastima, može se reći da će DPS-u na svakim sledećim izborima biti sve teže da zadrži svoje biračko tijelo. U Nikšiću je djelimično uspio jer je bio na vlasti“, pojasnio je Pavićević.

Na kraju Pavićević kaže da niko nije premijera Krivikapica, zamjenika premijera Abazovića i predsjednika Skupštine Bečića nije ovlastio da zemlju „s vremena na vrijeme predaju na upravljanje stranim ambasadama“.

„Sigurno je da većina građana neće pristati da im se oduzme pravo suverenog odlučivanja i preda stranim ambasadama“, zaključio je Pavićević.

Trojica lidera: O promjenama u Vladi potreban dijalog s parlamentarnom većinom

Potpisinici sporazuma na osnovu koga je formirana nova vlast, lideri tri pobjedničke koalicije na izborima, Zdravko Krivokapić, Dritan Abazović i Aleksa Bečić, u zajedničkom saopštenju su naveli da bi o eventualnim promjenama u sastavu i načinu djelovanja Vlade neophodno bilo sprovesti dijalog izvršne vlasti i parlamentarne većine.

“Protiv smo rušenja Vlade i održavanja novih izbora jer je Crnoj Gori potrebna stabilnost uz neodložno sprovođenje korjenitih reformi. Svako rješenje za izlaz iz trenutne političke krize mora uvažavati međusobne razlike konstituenata vlasti o pitanjima koja su proteklih mjeseci aktuelizovana djelovanjem dijela parlamentarne većine i bivše vlasti.Buduće djelovanje Vlade treba da bude usmjereno na ekonomski razvoj, pridruživanje države EU, borbu protiv korupcije, organizovanog kriminala i reformu izbornog zakonodavstva. Neprihvatljivo je uplitanje inostranog faktora u rješavanje unutrašnjih pitanja koja se tiču države Crne Gore”, piše u njihovom zajedničkom saopštenju.

(IN4S)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.