Patrijarh Porfirije besjedio je juče u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog na Bežanijskoj kosi u Beogradu o ovom velikom svetitelju, ističući da je čitavim svojim bićem bio posvećen Bogu.

– Sveti Vasilije se prije svega u svom životu vodio čitavim svojim bićem i brinuo je o svom unutrašnjem zdravlju. Bio je sav posvećen Bogu. Ta njegova posvećemnost ogledala se kroz njegov podvig, kroz molitvu i post, ali prije svega kroz smirenje, milosrđe i npovjerenje u Boga. Bilo je mnogo trenutaka u kojima bi se svako sablaznio i u najmanju ruku pitao Boga „Zašto bašp ja, zašto baš mene?“, a često bi se protivio i padao u malodušnost. A Sveti Vasilije je prošao i prolazio kroz sva ta raspeća i progone. Međutim, uvijek je blagodarenje bilo u njegovom srcu. I liturgija koju mi služimo nije ništa drugo nego blagodarenje. Sve što imamo prinosimo Bogu. I samo kada tako činimo, kako je činio Sveti Vasilije Ostroški, onda možemo na pravi način čuti riječi Hristove „Svetinje svetima“- poručio je patrijarh.

Tagovi