Već je javnosti poznato da je Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (RAE) odbila zahtjev firma „BB Hidro“, koja je u suvlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, nije dostavila za sticanje privremenog statusa povlašćenog proizvođača za mini-hidroelektranu (mHE) „Slatina“. Odluku o tome da Milov naslednik ovoga puta neće dobiti privilegije potvrdio je i Upravni sud koji je sredinom decembra odbio tužbu pomenute firme.

Pomislio bi čovjek – OSVJEŽILO. Tatin sin po prvi put u životu, a sa nepunih 38 godina, osjetio je šta znači izgubiti privilegije. Ili barem, eto, njegova firma. Međutim, razlog za odbijanje Blažovog zahtjeva nije bio taj što je na državnim jaslama rođen i školovan, što je o trošku crnogorskih građana znao da skokne na piće do Sen Tropea, što je, na kraju krajeva, i cjelokupan biznis na grbači običnog naroda naslijedio.

Ne-povod je bio papir. Nepotpun zahtjev. Formalizam. Da, eto, prestolonasljednik nije previše kamosjutrašio, a da je više vodio računa o dokumentaciji koju bi valjalo priložiti, kriminalna prošlost ne bi smetala ni Agenciji ni Upravnom sudu. Sin Počasnog ostao bi privilegovan.

Ni posle ovih silnih poplava ne može da osvježi. A i kako će? Kako će oni koji su Blažu na babine išli da ukinu crnogorskom mezimčetu privilegije, a da nije zbog papirologije i drugih birokratskih gluposti? Kako će da se zapitaju odakle mu firme, Krnovo i ostale milijarde, kad su za te milijarde bili u stanju majku da prodaju?

Crnogorsko sudstvo, tužilaštvo i cjelokupna državna uprava preplavljeni su uljebima DPS režima. I nije na pomolu ništa što bi nagovijestilo da će se oni koji su, ogrćući se državnom zastavom državu opustošili, stići ruka pravde. Za njih su agencije i otvarane, sistematizacije po njihovom kalupu pisane, a radna mjesta se kao stolovi u Splendidu rezervisala.

Samo se zna ko nije morao da rezerviše. Za koga je sve bilo rezervisano samim rođenjem. I ko uveliko nasleđuje imperiju koju je Tata na krilima kriminala, monopolizma i nepotizma stvorio. I ništa se povodom toga ne radi. Ni milimetra pomaka nema. Tako da – nemojmo se zavaravati da će nedostatak privilegija koštati Prvu familiju pretjerano. Dokle god se na tapet ne stave Prvi i Stoprvi milioni Mila i sve ono što je kasnije njegov jedinac naslijedio, sve navedeno je samo mazanje oči javnosti i lukavno nerviranje onih koji su bili gladni da bi se isti ovaj Blažo mogao baškariti u najskupljim svjetskim lokalima.

Tagovi