Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.
Počasna četa, koja je postrojena u čast predsjednika Srbije, predala mu je raport, nakon čega je izvršena smotra.
Predsjednik je prvo razgovarao sa pilotom aviona MiG-29, i primio je izvještaj o naoružanju koje nosi ta letjelica.
– Ustvari za običnog čoveka, uspjeli smo da obezbijedimo da MiG-ovi obavljaju funkcije lovaca, ali i bombardera. Jeste li zadovoljni – pitao je Vučić mladog vojnika, a on je odgovorio potvrdno.
– Ja sam molio, to uvijek nosi rizik, ali sam molio i Milana i Batu samo da imate što više naleta, što više sati da budete u vazduhu, da se srodite sa mašinom, sa oružjem i oruđem. Hoćemo li imati dovoljno pilota kada dođe sve? Sada je na akademiji nešto više došlo, po prvi put da imamo dovoljno upisnika – rekao je Vučić.
Dolaze Rafali, kao i još nešto o čemu ne mogu da govorim, kazao je Vučić.
Vučić je razgovarao sa mladim pripadnicima Vojske Srbije, interesovao se da li su zadovoljni službom.
On je potom pregledao avion MiG-29, gde je pregledao i raketu kineske proizvodnje CM-400, i pitao je pilote i tehničare da li su zadovoljni.
– Šta je osmjeh kod vojnika, kada ima dobru raketu. Malo da ih sačuvamo, nisu jeftine, ali nabavićemo još – rekao je predsjednik sa osmehom.
Prikazane su i modernizovane bombe, na koje su stavljeni sistemi za navođenje kako bi im se povećala preciznost i domet.
– Mnogo sam srećan što prvi put prikazujemo rakete, navođene bombe, uglavnom smo prikazivali samo letjelice – rekao je on, i zapitao šta piloti misle o raketama CM-400, na šta je dobio jedinstven odgovor – „Najbolje!“
– Mi se ne sjekiramo za bilo koga drugog, mi se uvijek pripremamo samo da branimo svoju zemlju. Bićemo sve jači! Da li će to svi da vole – neće! Budi Bog sa nama, neće svi to voljeti, ali mene interesuje šta građani Srbije žele – kazao je on.
Vučić je govorio i o glasanju koje je organizovano na velikom skupu u Beogradu, i otkrio je koliko je listića ubačeno.
– Ubačeno je 60.000 listića, pregledaću poruke koje su građani pisali juče. Ima mnogo toga da se nauči od naroda – rekao je predsjednik Srbije.
– Imamo kineske, ruske, američke, francuske rakete… I srpske. Ali ovaj CM-400 je strašna raketa, povećaćemo broj. Suština je u tome da budete što precizniji, i da neprijatelju nanesete jak udar – kazao je on.
Vučić je potom pregledao borbene helikoptere i razgovarao sa pilotima.
– Danas gađamo „Atakom“ sa helikoptera. Najviše u svijetu volim kada je u našim rukama Mi-35, jer ima poseban, vrlo nezgodan, zlokoban zvuk. Opasna mašina – rekao je on.
Vučića su izvijestili da su upravo ovakvim helikopterima na Bliskom istoku obarani dronovi, kao i da je to ekonomično sredstvo zato što je topovska municija jeftina.
– Za razliku od „Pancira“ je pokretljiviji – kazao je Vučić.
Na konstataciju blokadera da je juče ugrozio građane na skupu, Vučić je rekao:
– Pustite me molim vas. A danas je u Kraljevu mnogo hladnije.
On kaže da stiže mnogo naoružanja, i da je potpisano mnogo ugovora.
U razgovoru sa vojnicima i oficirima Vučić se uvijek interesovao odakle su porijeklom, a kada mu je više njih reklo da je sa juga, predsjednik je kratko prokomentarisao:
– Da nam nema juga Srbije, ne bi nam ni vojske bilo.
Predsjednik je zatim pregledao dron CH-95, i operater drona ga je izvijestio o naoružanju koje ova moćna kineska letjelica može da nosi.
– U stvarnom sukobu i ratu, najviše se gubi vrijeme na odlučivanje. Kada se to skrati… Zato je Izrael uspješan u ratovima, skratili su to, imaju potpuno digitalnu armiju – naglasio je Vučić.
Dodaje da će nam vojska biti sve snažnija, i da će biti još jača kada krene vojni rok.
– Kada krećemo, u martu? To će dodatno pojačati kapacitete, u martu idemo sa veoma kratkim vojnim rokom. Donijeće mnogo dobra svim muškarcima i mnogim devojkama, mnogo ozbiljnosti i odgovornosti – kazao je on.
Govorio je i o važnosti PVO sistema poput HQ-18, koji čuvaju naše gradove.
– Mučimo se oko čuvanja onoga što je najvažnije, to je gasna infrastruktura, kompresorske stanice – rekao je on.
Prikazana je i nova municija za haubice „Nora“, uključujući i GT-1, precizni projektil koji može pogađati tačkaste ciljeve.
– Šta smo uradili sa šasijama za „Nore“? Jel napravljena nova FAP-ova šasija? Tako je i najbolje – kazao je on, i dodao da je najbolje da što više radi Vojno-tehnički institut.
Vučić je pregledao i rakete „Alas“, koje će služiti za precizna gađanja.
– Ovo je potpuno novo nešto što smo dobili, prije nekoliko dana. Višecjevni lanser raketa „Vampir“ – rekao je predsjednik Srbije, i obaviješten je da će biti danas korišćene i termobarične rakete, slične onima koje koristi čuveni ruski TOS „Solncepek“.
– To smo uzeli u Češkoj, uzeli smo podosta komada i uvećali smo našu vatrenu moć. 80 raketa može da ispali. Hoće li da tuku danas – pitao je predsjednik Srbije, i dobio je potvrdan odgovor.
Vučić ističe da je dat nalog da se ide na veću popunu na sastancima sa vojnim vrhom.
– Još nisam zadovoljan, ali do kraja godine će biti – kazao je on.
Predsjednik je zatim krenuo da pregleda PVO sisteme, a posebno ga je oduševilo kada je vidio djevojku koja upravlja sistemom „Mistral“.
– Kako joj je ime? Teodora Stanković. Hvala vam Teodora što branite i čuvate našu zemlju – rekao je predsjednik, na šta je pozdravljen sa: „Služimo Srbiji!“
Vučić je pregledao i presretače dronova, a zatim je istakao važnost kopnenih robota, koji se mogu koristiti za vatrenu podršku, ali i evakuaciju ranjenika, čime se ne ugrožavaju životi medicinskih ekipa.
Nakon toga su prikazani FPV dronovi sa granatama, kako je pokazalo iskustvo iz rata u Ukrajini – novi kraljevi ratnih dejstava.
Govorio je i o uskladištenim sredstvima, pominjući „zolje“, protivtenkovsko oruđe, kao primjer.
– Nismo imali „zolja“ skoro ništa! Sada ih imamo oko 20.000. Ja uvijek volim da kažem manje, iako ih ima više – rekao je on.
Ovo je važno da vidite, ovo je Lanius X, dron samoubica izraelskog „Elbita“, kazao je Vučić.
– Ulazi kroz prozor u kuću, prati vas i bira cilj – rekao je predsjednik Srbije, i dodao da je ovaj dron sa 50 grama eksploziva i 200 kuglica izuzetno teško ometati.
– Mi sada ćemo ovo da proizvodimo i biće prikazano danas. Za koji dan počinjemo da proizvodimo – kazao je Vučić.
Obraćanje Vučića i Dodika
Milorad Dodik je rekao da je impresivno sve što je urađeno na jačanju srpske vojske, i kaže da je prije 15 godina Vojska Srbije bila u zapuštenom stanju, a danas je u pitanju jedna od najjačih odbrambenih sila.
– Čestitam predsjedniku Vučiću, načelniku generalštaba, svim vojnicima i oficirima, nek je sretno – kazao je on.
Predsjednik Vučić je svim građanima čestitao Vidovdan, i poručio je da je naša vojska sve snažnija i jača.
– Danas ste vidjeli neke sisteme koje niste mogli da vidite, vidjeli ste i nešto što ćemo uskoro da proizvodimo, radimo dobro i vrijedno, i bićemo u stanju da zaštitimo svoju zemlju. Ljudi moraju da znaju, ukoliko bi Srbija bila predmet agresije, gubici neprijatelja bi bili dramatično veliki, i malo ko bi se usudio da nas napadne – rekao je on.
O izjavama Andreasa Šidera posle jučerašnjeg skupa, Vučić ističe da u Srbiji vlada demokratija.
– Veoma se radujem i srećan sam što je on zadovoljan, i vjerujem da će biti posebno obradovan kada sagleda izborne rezultate. Da ljudi u Srbiji znaju, nije to neki moj protivnik, već čovjek koji mrzi Srbiju, koji traži nezavisno Kosovo, govori da smo mi genocidni – rekao je predsjednik Srbije.
On ističe da neće da se bavi predsjedničkim izborima, i da je rok od podnošenja ostavke 90 dana, dodajući da su oni daleko.
– Što se tiče Handesblata i teksta Jana Ružičke, on je pametan mladi momak, koji dobro razumije potrebe Evrope ali i situaciju na Balkanu. On je podržao tekst koji smo pisali Rama i ja, mislim da je racionalno i pametno izabrano – kazao je predsjednik.
Vučić je komentarisao i bijes blokadera nakon najnovijih istraživanja, koji njemu u slučaju izbora daju 46 odsto podrške građana.
– Dok jedni blokiraju puteve, drugi ih grade. Inače da znate sa 46 odsto bio bih veoma, veoma nezadovoljan – rekao je on.
Nakon prikaza u Batajnici Vučić će nadgledati i realizaciju gađanja iz navedenih sredstava ratne tehnike na poligonu „Pasuljanske livade“.

Srbija nastavlja da napreduje
Vučić parama gradjana Srbije daje mito Makronu, da bi produzio vlast i pljačku naroda.
Mir i stabilnost drzave je prioritet
Svaka cast!
Srbija svoju vojsku naoružava sa najsavremenijim naoružanjem i to je za svaku pohvalu.
Jovana: Ovo zaista zaslužuje sve pohvale.
Mia: Bez mira i stabilnosti nema ni razvoja države i zbog toga Srbija vodi politiku mira i stabilnosti.
Ljiljana: Dok je Vučić na čelu Srbije, Srbija će krupnim koracima koračati ka ekonomskom razvoju.
Dobro je videti da se modernizacija vojske nastavlja